Ar galima „užsisakyti“ vaiko lytį?

Ar galima „užsisakyti“ vaiko lytį?

Kodėl vienoje šeimoje gimsta tik berniukai, o kitoje džiaugiamasi tik mergaitėmis? Ar galima „užsisakyti“ vaiko lytį? Klausimas, kylantis tėvams, planuojantiems šeimos pagausėjimą. Ypač tai aktualu, jei šeimoje jau laksto visa krepšinio komanda, o kitoje – tik ilgaplaukės gražuolės. Pagalbos prašymų sulaukia ir medikai, ir astrologai, ir liaudies išminčiai. Tiesa, ar patarimai veikia – patvirtinti sunku, - rašo tinklapis "Vlmedicina.lt".

Kodėl gimsta mergaitė arba berniukas?

Kas gims – mergaitė ar berniukas, tampa aišku nuo pirmos apvaisinimo sekundės. Būsimo kūdikio lytį lemia susilieję moters ir vyro lytinių ląstelių branduoliai. Kiekviename branduolyje yra 23 poros chromosomų. Viena tos pačios poros chromosoma paveldėta iš motinos, kita – iš tėvo. Kiekvienoje ląstelėje yra viena pora lytinių chromosomų. Visos moters ir vyro ląstelių chromosomos yra vienodos, išskyrus lytinių chromosomų porą: moters lytinių chromosomų porą sudaro dvi X chromosomos, o vyro – viena X ir Y. Lytinėms ląstelėms bręstant šis chromosomų rinkinys dalijasi taip, kad į subrendusią lytinę ląstelę atsitiktinai patenka tik viena (arba motinos, arba tėvo) iš dviejų tos pačios poros chromosomų. Jeigu kiaušialąstę apvaisins spermatozoidas su X lytine chromosoma, užsimegs moteriškos lyties gemalas, o jeigu su Y – vyriškos. Taigi vaiko lytį lemia tėvo spermatozoidai. Ir dėl vaiko lyties „kaltas“ tik tėtis.

Lietuvoje lytis „neužsakoma“

Dirbtinio apvaisinimo paslaugas teikiančios JAV klinikos per metus uždirba iki 100 milijonų dolerių iš to, kad pasaulį išvysta kliento pageidaujamos lyties mažyliai. Manoma, kad per metus atliekama 4-6 tūkstančiai tokių operacijų, rašo „Tages anzeiger“.

Lietuvoje tokios paslaugos neteikiamos. Ir nors esamos technologijos leidžia pasirinkti vaiko lytį, Vaisingumo klinikos gydytoja Audronė Usonienė teigia, kad tai galima atlikti tik dirbtinio apvaisinimo metu, mėgintuvėlyje, vėliau reikiamą spermatozoidą dirbtinio apvaisinimo būdu implantuojant į moters organizmą. „Poros mūsų klinikoje domisi tokia galimybe, tačiau Lietuvoje tai nedaroma“, – sakė klinikos gydytoja.

Gydytoja teigia, kad rinktis lytį yra nehumaniška. „Žmonės kai kuriais atvejais gal ir būtų linkę pasirinkti būsimo vaiko lytį. Tačiau daugelyje šalių tokia procedūra neatliekama dėl etninių motyvų“, – kalbėjo A. Usonienė. Pavyzdžiui, kai kuriose šalyse mergaitės gimimas prilyginamas šeimos nelaimei. Lyties parinkimas neturėtų būti toleruojamas ir dėl vyriškosios bei moteriškosios lyties diskriminacijos.

Norite berniuko ar mergaitės – žiūrėkite į mėnulį

Mūsų močiutės sakydavo, kad norintys susilaukti berniuko turėtų mylėtis naktį neporinėmis mėnesio dienomis per priešpilnį ir delčią. Svajojantys apie mergaitę turėtų elgtis priešingai: mylėtis reikėtų porinėmis mėnesio dienomis per pilnatį arba jaunatį.

Etnoastronomas, tradicinių ir liaudies žinių tyrinėtojas Jonas Vaiškūnas įsitikinęs, kad Mėnulis tikrai turi įtakos naujagimių lyčiai ir moters ciklui.

Vlmedicina.lt

Image removed.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder