AIDS nesvarbus visuomeninis statusas

AIDS nesvarbus visuomeninis statusas

Gruodžio 1-ąją dieną minint liūdną jubiliejų - AIDS pasaulyje gyvavimo 30-metį - Klaipėdoje vykusių akcijų metu pasklido gera žinia, jog laiku diagnozuota ši liga tapo valdoma. Tad idant apsaugotume save ir kitus, svarbiausia - išdrįsti pasitikrinti. Kai kuriems klaipėdiečiams buvo naujiena, jog testo rezultatus galima sužinoti iš karto, vos jį atlikus.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, iki šios dienos Klaipėdos apskrityje registruoti 499 ŽIV atvejai, paskutiniuosius 10 mėnesių naujų atvejų apskrityje nustatyta 14, Klaipėdoje serga 10 (6 vyrai, 4 moterys). Klaipėdoje ŽIV paplitimas yra 1,2 karto didesnis nei Vilniuje.

Skambinta varpais, jog anksčiau 72 procentai žmonių užsikrėtė leisdamiesi narkotikus į veną, o štai šiemet 8 žmonės liga užsikrėtė dėl nesaugių lytinių santykių, ir 4 - intraveniniu būdu.

Kam skambina varpai

Prieš 30 metų pirmą kartą buvo indentifikuota ši keista liga, sukėlusi daug nuogąstavimų, po trejų metų buvo nustatytas jos sukėlėjas - žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV), dar po kelerių atsirado pirmieji testai ir vaistai, kuriais bandyta stabdyti viruso progresavimą.

"Nors šiais metais susirgimų kiek mažiau nei praėjusiais, reikėtų siekti, kad tų atvejų iš viso neliktų. O tam reikia, kad žmonės suvoktų, kaip liga plinta, nebijotų sužinoti savo diagnozę ir būtų tikri, jog ne tik bus gydomi, bet ir nebus atstumti. Šią vasarą buvo pateikti mokslininkų duomenys, kad jeigu žmogus gauna antivirusinį gydymą, ir teisingai juo naudosis, 96 proc. sumažės tikimybė, kad jis užkrės savo partnerį, nors ir nenaudotų apsaugos priemonių. Dar daugiau: anksti diagnozavus ligą ir laikantis gydytojų rekomendacijų tikėtina, jog gyvenimo trukmė sumažėja minimaliai", - sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius dr. doc. Saulius Čaplinskas.

Prie apskritojo stalo miesto Rotušėje susėdę politikai, sveikatos apsaugos atstovai, nevyriausybinių organizacijų nariai sutiko, jog nuo AIDS yra  neapsaugoti net tik vadinamos padidintos rizikos grupės atstovai, bet ir kiekvienas mūsų. Anksčiau daugiausia dėl intraveninių narkotikų smarkiausiai plitusi liga šiuo metu beveik tokia pat progresija plinta dėl nesaugių lytinių santykių. Todėl reikia atkreipti dėmesį į žmogaus elgsenos keitimą, nuo mažų dienų aiškinant, kaip save saugoti ir mylėti, kaip saugoti kitus.

Problemų dar yra

Klaipėda buvo vienas pirmųjų miestų, kuris pasiryžo keisti švirkštus, nors buvo tam prieštaraujančių. Pirminės psichikos sveikatos centro vyriausiasis gydytojas Aleksandras Slatvickis pastebėjo, jog nors prieš 15 metų Klaipėdoje atsirado pirmasis Baltijos šalyse anoniminės konsultacijos kabinetas, pavėlavome dvejais-trejais metais, nes jeigu tai būtų padaryta anksčiau, turėtume ne 400 sergančiųjų AIDS, bet maždaug 100. Tačiau jis, jog miesto politikai, sveikatos įstaigų atstovai ir vykdomoji valdžia vienodai suprato problemą ir nebereikia įrodinėti, kad pinigai, investuojami į ŽIV plitimo prevenciją atsiperka dešimteriopai.

Vis dėlto problemų dar yra. "Pozityvaus gyvenimo būdo" organizacijos atstovė kalbėjo apie tai, jog yra medikų, kurie su AIDS sergančiaisiais elgiasi nediskretiškai, neetiškai, nevengia paviešinti ligonio diagnozę prieš šio valią.

Jai pritarė ir vienas sergančiųjų, papasakojęs, kokį pažeminimų kelią jam tenka nueiti iki suras sąžiningą gydytoją, kuris laikosi Hipokrato priesaikos. Dėl to, kad sąžiningai pats pasisakydavo esąs infekuotas, jis trejus metus negalėjo susitaisyti dantų. Jis sakė, jog sergantiesiems ne akcijos pagerintų gyvenimą, o centrų kūrimas, kur jie gautų pagalbą čia ir dabar.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder