Skaitymo skatinimo priemonių pasigenda senjorai, neįgalieji, vaikai

Skaitymo skatinimo priemonių pasigenda senjorai, neįgalieji, vaikai

Nors baigiant penkerius metus vykusią Skaitymo skatinimo programą daugelis apklaustųjų vertina teigiamai dėl aktyvios veiklos skatinant skaitymą bei šviečiant žmones, pasigendama skaityti skatinančių priemonių atskiroms visuomenės grupėms.

Kultūros ministerija kartu su viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrove "Spinter tyrimai" šių metų rudenį atliko Skaitymo skatinimo programos 2006-2011 m. vertinimo tyrimą. Jame buvo apklausti 88 juridiniai asmenys (iš 118 dalyvavusių projekte), dirbantys kultūros ir švietimo srityse, gavę finansavimą skaitymo skatinimo projektams vykdyti.

Tyrimas atskleidė, kad dauguma (84 proc.) respondentų Skaitymo skatinimo programą vertina teigiamai. Dažniausiai programa vertinama pozityviai dėl aktyvios veiklos skatinant skaitymą bei šviečiant žmones, dėl poreikio skatinti jaunimą skaityti, skaitymo svarbos apskritai bei praplėstų resursų.

Absoliuti dauguma (97 proc.) apklaustųjų yra patenkinti savo institucijos vykdytų projektų sėkme. Pasitenkinimas grindžiamas tuo, kad pavyko sudominti žmones skaitymo tradicijomis, įdomiomis paskaitomis, susitikimais su rašytojais, įvairiais projektais, į kuriuos sėkmingai buvo įtraukti vaikai, taip pat Skaitymo skatinimo programa paskatino darbuotojų kūrybingumą.

Neigiamus vertinimus dažniausiai lėmė institucijų iniciatyvos trūkumas bei lėšų stygius.

Pasak Skaitymo skatinimo programos darbo grupės narės Rūtos Elijošaitytės, džiugina tai, kad beveik visi projektų dalyviai aktyviai bendradarbiavo su kitomis institucijomis: mokyklomis (58 proc.), bibliotekomis (34 proc.), ikimokyklinio ugdymo įstaigomis (23 proc.) bei kitomis įstaigomis (kultūros centrais, nevyriausybinėmis organizacijomis, teatrais ir pan.).

Programos kūrėjus taip pat pozityviai nuteikia faktas, kad daugiau nei pusė programos dalyvių ir ateityje planuoja organizuoti skaitymo skatinimo projektus savo iniciatyva, stengtis pritraukti kitus finansavimo šaltinius, ne tik valstybės lėšas.

Populiariausios skaitymo skatinimo priemonės: skaitymo skatinimo svetainė, akcija "Metų knygos rinkimai" bei viešieji skaitymai netradicinėse erdvėse. Dažniausiai vykdyti projektai - įvairūs renginiai vaikams, susitikimai su rašytojais, literatais, renginiai, skirti skatinti skaityti vasarą.

Apibendrinus rezultatus paaiškėjo, jog pasigendama skaitymo skatinimo priemonių, skirtų senjorams (15 proc.), neįgaliesiems (9 proc.), vaikams ir paaugliams (po 8 proc.).

Pasak Skaitymo skatinimo programos darbo grupės vadovės Aldonos Augustaitienės, tikėtina, jog pavienės entuziastų iniciatyvos susilpnės, todėl jų palaikymui reikalingas galbūt mažesnės apimties, tačiau sisteminis projektinis palaikymas iš valstybės pusės. Tęsiant skaitymo iniciatyvas remiančius projektus labai svarbu išlaikyti įvairių institucijų bendradarbiavimo sinergiją, sujungiant visuomet originalių idėjų turinčias nevyriausybines organizacijas bei mokyklų, bibliotekų patirtį ir infrastruktūrines galimybes.

Lapkričio pabaigoje, užbaigus projekto "Bibliotekos pažangai" reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos rezultatų analizę, numatoma paskelbti papildomus duomenis apie skaitymo masto pokyčius Lietuvoje.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder