Pirmasis Lietuvos ROTARY klubas šventė 20-metį

Pirmasis Lietuvos ROTARY klubas šventė 20-metį

Pirmasis po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo uostamiestyje susibūręs ROTARY klubas "Klaipėda" šeštadienį šventė 20-metį. Į iškilmingą jubiliejaus minėjimo šventę atvykę klubo krikštatėviai rotariečiai švedai Peter Althini bei Per Gudmund Lindencrona gyrė klaipėdiečius už nuveiktus naudingus darbus visuomenei ir įgyvendinamus projektus.

Melnragėje, viešbutyje “Morena”, susirinkę “Klaipėdos” klubo nariai kartu su svečiais dalijosi prisiminimais, apžvelgė savo veiklą ir nuveiktus darbus.

Vienas ROTARY klubo “Klaipėda” subūrimo iniciatorių, buvęs šio klubo prezidentas Povilas Vasiliauskas pripažino, kad šventinį vakarą jis ir pats pirmą kartą išgirdo, jog 1990 metais klaipėdiečių susitikimas su Švedijos ROTARY atstovais nebuvo visiškai atsitiktinis, kaip buvo manoma iki šiol.

„Aš puikiai prisimenu, kaip 1990 metais į Klaipėdą atplaukė aštuonios švedų jachtos su kultūrine misija. Tais metais aš buvau Klaipėdo miesto meras, tad dalyvavau vakarienėje. Išsyk pastebėjau, kad daugelis jų vilki gražiais švarkais su tarsi ratą sibolizuojančiais ženkliukais. Tokius gražius žmones tuomet tik filmuose buvau matęs. Pokalbio metu pasiteiravau, ką reiškia tas ženklelis ant švarko ir jie man papasakojo apie ROTARY. Pripažinsiu, buvo kiek netikėta, kai kitą dieną atėjo pas mane į savivaldybę ir atnešė visą segtuvą popierių, kad galėčiau susipažinti su ROTARY įstatais. Dar tuomet pagalvojau, kaip mes skiriamės nuo švedų – mes, plaukdami į kitą šalį, pasiimtume dešros, o jie – dokumentų”, - dabar su šypena kelių dešimčių metų istoriją prisimena P. Vasiliauskas.

Šeštadienį jubiliejinio vakaro metu sveikinimo kalbą sakydamas vienas klubo krikštatėvių Peter Althini pasakojo, kad dar 1988 metais pasaulinė ROTARY organizacija buvo priėmusi sprendimą inicijuoti tokių klubų plėtrą tuomet jau byrančioje Sovietų sąjungoje, o švedams buvo paskirtos Pabaltijo šalys.


„Tiesą sakant, vykdami į Klaipėdą, nežinojome, ar pavyks sudominti ROTARY veikla, tačiau sutikome puikius žmones ir mums net nereikėjo įdėti daug pastangų, kad čia gimtų šis judėjimas“, - džiaugėsi tokio gražaus klubo atsiradimu Lietuvoje P. Althini. Jis gyrė „Klaipėdos“ klubo brolius, kad jie tapo krikštatėviais daugeliui kitų Lietuvoje veikiančių ROTARY klubų, kurių dabar šalyje yra 44 ir dar - 6 ROTARACT (jaunųjų rotariečių) klubai.

„Įdomu tai, kad mes visus reikiamus dokumentus paruošėme labai greitai, gal per pusmetį, ir nors švedai gyrė, kad viskas parengta labai atsakingai – netikėtai reikalai pradėjo strigti. Galų gale mums buvo paaiškinta nerašyta ROTARY taisyklė – valstybėje pirmas klubas negali būti inauguruotas kitame mieste, kol tai neįvyko tos šalies sostinėje. Taigi reikėjo palaukti, kol Vilniuje bus įsisteigtas ROTARY klubas. Vis dėlto inauguracija pirmiausia įvyko Klaipėdoje, todėl mes tikrai galime skelbtis pirmuoju ROTARY klubu Lietuvoje“, - pasakojo P. Vasiliauskas.

Simboliška ir tai, kad lygiai prieš 20 metų – 1992 gruodžio 1 dieną – JAV buvo pasirašytas dokumentas, liudijantis, jog Klaipėdos rotariečiai priimami į tarptautinį ROTARY judėjimą.

„Esu laimingas, nes man teko garbė būti ROTARY klubo „Klaipėda“ prezidentu būtent tais metais, kai minime 20 metų sukaktį. Ir dar man džiugu, kad esame pripažinti 1938 metais Klaipėdoje trumpai, tik 11 mėnesių, veikusio klubo tradicijų tesėjais“, - sveikindamas brolius su gražia švente sakė dabartinis ROTARY „Klaipėda“ prezidentas, dienraščio „Vakarų ekspresas“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Tomkus.

Ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio šalių ROTARY klubų atvykę broliai linkėjo pirmajam Lietuvoje ROTARY klubui gyvuoti dar daugybę metų ir savo gražiais bei prasmingais darbais džiuginti Klaipėdą.

Žinia, į ROTARY klubus buriasi daug pasiekę savo srities lyeriai, jaučiantys pareigą bei galintys pasirūpinti tais, kuriems reikalinga pagalba. „Klaipėdos“ klubo nariai savo asmeninėmis lėšomis įgyvendina projektus sveikatos srityje: kartu su kitais ROTARY klubais surinkta beveik 2 mln. litų tuberkuliozės gydymui, remiama kova su poliomelitu. Broliai yra įsteigę šviesaus atminimo Rimanto Ulevičiaus, buvusio klubo „Klaipėda“ prezidento, stipendiją gabiausiems studentams, asmeniškai padeda ugdyti jų galimybes ir talentus.

  • ROTARY pavadinimas kildinamas iš žodžio "rotation", kuris reiškia sukimąsi, kaitą.
  • 1905 m. Čikagoje (JAV) pirmąjį rotariečių klubą įkūrė teisininkas Paul Haris. Jis yra pasakęs, kad ROTARY yra miniatiūrinis taikaus pasaulio modelis, kurio pagrindinės vertybės - tarnystė, draugystė, įvairiapusiškumas, integralumas ir lyderystė.
  • 1922 m. ROTARY judėjimas tapo tarptautine sąjunga, o vėliau ir pasauline organizacija, vienijančia įvairių profesijų specialistus bei verslininkus, kad jie teiktų humanitarinę pagalbą, puoselėtų aukštus etikos standartus visose profesinėse srityse, padėtų kurti geranoriškumą ir taiką pasaulyje.
  • Kiekvieno ROTARY klubo emblema - dantratis, kurio ženklelį kiekvienas klubo narys segi savo švarko atlape. Dantratis - varomoji jėga, ši emblema - atpažinimo ženklas bet kurioje šalyje.
  • Dabar pasaulyje veikia 34 tūkst. ROTARY klubų, vienijančių 1,2 mln. narių 200 pasaulio šalių.
  • Į klubus priimami tik savo srities lyderiai, besilaikantys aukštų etikos standartų. Paprastai naujas narys yra pakviečiamas klubo senbuvių, o galutiniam sprendimui reikalingos teigiamos rekomendacijos.
Pirmasis Lietuvos ROTARY klubas šventė 20-metį

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder