Padorumo supratimas keičiasi

Padorumo supratimas keičiasi

Kad ir kaip keista, daugelis dalykų, kurie mums yra visiškai įprasti, kadaise buvo laikomi nepadoriais. Sunku įsivaizduoti, kad prie blogo tono požymių gali būti priskiriama kosmetika, pirštinių mūvėjimas ir net mezgimas...

Pavyzdžiui, Senovės Rusioje mandagumo taisyklės draudė kalbantis stovėti pusiau pasisukus į pašnekovą. Be to, nederėjo nuo galvos iki kojų nužiūrėti naują žmogų, įeinantį į patalpą, ypač moterį...

Tai buvo nekuklu, juk gražiosios lyties atstovė nuo įdėmių žvilgsnių galėjo sutrikti ir pasijusti nejaukiai... XIX a. aukštuomenėje buvo laikoma nepadoru vieną damą kviesti šokti daugiau kaip du kartus. Po trečiojo šokio vyrui derėjo paprašyti jos rankos. Suprantama, kad jei dama buvo jau ištekėjusi arba kavalierius vedęs, kildavo didelių nesusipratimų.

Nors nuo senų laikų egzistavo daugybė pirštinių rūšių - šokiams, sportui, medžioklei, jodinėjimui, liokajams ir durininkams, - buvo metas, kai jas buvo galima mūvėti tik namuose, o viešai rodytis su pirštinėmis buvo nepadoru, leistina nebent viešnamių gyventojoms. Bet pamažu pirštinių mūvėjimas patalpose, priešingai, tapo priklausomybės aukštuomenei požymiu.

Rusijoje XIX ir XX a. amžių sandūroje buvo nepriimta prie sodybos įsigyti mažiau kaip 10-12 arų žemės, ir ši taisyklė galiojo ne tik aukštųjų visuomenės sluoksnių atstovams, bet ir vidurinei klasei. Pagal tai galima spręsti, koks tuo metu buvo gyvenimo lygis...

Įdomu, bet praėjusio amžiaus 3-iajame dešimtmetyje Rusijoje buvo nepadoru... rašyti be klaidų! Raštingumas buvo laikomas buržuazine atgyvena, o štai gramatikos klaidos - artumo proletariatui rodikliu. Jei kas atrodė per daug išsilavinęs, jis net galėjo būti įskustas atitinkamoms įstaigoms.

Todėl net raštingi žmonės tyčia darydavo klaidų tekstuose, kad neatkreiptų į save dėmesio. Sovietinėse mokyklose po revoliucijos iš mokinių taip pat nebuvo itin reikalaujama laikytis rašybos ir skyrybos taisyklių.

Europos šalyse padorioms moterims gero tono taisyklės gana ilgai neleido naudotis ryškia kosmetika. Ji tiko tik aktorėms ir lengvo elgesio merginoms...

Beje, JAV iki šiol laikoma nepadoru viešumoje dažytis ir net kitiems matant apsižiūrinėti veidrodyje. Norinčios pataisyti makiažą kiekvieną kartą turi eiti į tualetą. D.Britanijoje nepriimta pašaliniams matant... megzti. O mezgimas tarp šios šalies gyventojų yra labai populiarus.

Pastaruoju metu juo žavisi net vyrai ir, kaip išsiaiškino sociologai, mezgimas yra trečioji pagal populiarumą stipriosios lyties atstovų aptarinėjama tema po futbolo ir politikos. Beje, kalbėtis apie mezgimą Anglijos visuomenėje visiškai nedraudžiama.

Japonijoje nedera per arbatos ceremoniją, kuri japonams yra svarbus ritualas, kryžiuoti kojų, bet dar nepadoriau ištiesti jas į kaimyno pusę - tai nepagarba jam. Todėl paskutiniam tenka sėdėti jas parietus. Tailande neleistina bendraujant liesti pašnekovo galvą arba plekšnoti jam per petį, nors daugumai europiečių tai yra norma, ypač draugiškai šnekučiuojantis.

Dalykas tas, kad tokie prisilietimai - jausmų pasireiškimas, o viešai reikšti jausmus tajams yra griežčiausiai draudžiama!

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder