Nustatyta, kuriose šalyse gimsta daugiausia dvynių

Nustatyta, kuriose šalyse gimsta daugiausia dvynių

Daugiausia dvynių gimsta Centrinėje Afrikoje, o Azijoje ir Lotynų Amerikoje šis skaičius daug mažesnis, rodo naujas tyrimas.

Daugiausia dvynukų gimsta Centrinėje Afrikoje esančiame Benine – iš 1 tūkst. naujagimių jų būna 27,9, teigia tyrėjai.

Šie duomenys gali padėti išsiaiškinti, kokios priežastys tai lemia, pradedant motinos amžiumi, ūgiu, mityba, baigiant genetiniais veiksniais, perduodamais iš motinos pusės, mergaičių ir berniukų mirtingumo skirtumais konkrečiuose regionuose, praneša LiveScience.com.

Dvyniai jau seniai žavėjo pasaulį, patekdami į mitologiją ir religiją, pavyzdžiui, Kastorą ir Poluksą graikų mitologijoje ar epinius pasakojimus apie didvyrius dvynius šventoje senovės majų knygoje "Papol Vuh". Identiški dvyniai labai svarbūs mokslui, ypač tyrinėjant prigimtį ir auklėjimą. Kadangi jie genetiškai identiški, bet kokie juose matomi skirtumai gali padėti atskleisti, kokį poveikį aplinka daro asmenybei.

Iki šiol mokslininkų duomenys apie pasaulyje gyvenančių dvynių skaičių nebuvo tikslūs. Patikimą informaciją pateikdavo tik išsivystę šalys, skrupulingai registruojančios naujagimius. Mažiau išsivysčiusių šalių duomenys buvo su spragomis arba jų nebuvo visiškai.

Tačiau dabar mokslininkai sukūrė 76 besivystančių šalių dvynių duomenų bazę. Joje sukaupti duomenys apie 1987–2010 metais beveik 1,4 mln. moterų pagimdytų maždaug 2,5 mln. vaikų.

Paskaičiuota, kad besivystančiose šalyse vidutiniškai iš 1 tūkst. naujagimių 13,6 būna dvyniai. Šie skaičiai panašūs ir Jungtinėse Valstijose, Australijoje ir daugelyje Europos šalių, kur 1 tūkst. gimdymų tenka 9–16 dvynių.

Dažniausiai dvynių susilaukiama Centrinėje Afrikoje – 18 iš 1 tūkst. gimdymų. Ypač didelis dvynių skaičius Benine greičiausiai susijęs su Yoruba etnine grupe, kuri gyvena Benine, Nigerijoje ir Toge, teigia Radboundo universiteto Nyderlanduose sociologas ir ekonomistas Jeroenas Smitsas.

Palyginimui, daug mažiau dvynių susilaukiama Azijoje ir Lotynų Amerikoje – mažiau nei 8 iš 1 tūkst. gimdymų. Didžiausia išmintis – Karibų salos, kur gyvena daug afrikietiškos kilmės žmonių. Pavyzdžiui, Haityje 1 tūkst. gimdymų tenka 14 dvynių.

Kol kas dar neaišku, kodėl skirtinguose besivystančio pasaulio regionuose egzistuoja tokie skirtumai. Ankstesni tyrimai tvirtino, kad identiški dvyniai pasaulyje gimsta gana pastoviu dažniu – 3,5–4 atvejais iš 1 tūkst. gimdymų. Tačiau atrodo, kad didžiausi dvynių gimstamumo skirtumai susiję su neidentiškų dvynių gimstamumu.

Pagrindinis veiksnys, siejamas su neidentiškais dvyniais, yra motinos amžius. Tikimybė susilaukti dvynių tuo didesnė, kuo moteriai daugiau metų, tačiau ji ima mažėti sulaukus 38-erių. Atrodo, kad tai lemia ir ankstesnių nėštumų skaičius, bei kiti veiksniai – rūkymas ar net moters ūgis. Jei moteris aukštesnė, labiau tikėtina, kad jis susilauks neidentiškų dvynių. Be to, įtakos turi ir paveldimumas, susijęs su moteriškąja linija.

Nauja dvynių duomenų bazė suteikia galimybę toliau tyrinėti, kodėl dvynių skaičius pasaulyje skiriasi, ypač sutelkiant dėmesį į skirtumus tarp Centrinės Afrikos regionų ir etninių grupių, teigė J. Smitsas.

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder