Išminuoti socialinių bombų valdininkai neskuba

Išminuoti socialinių bombų valdininkai neskuba

Netrukus bus du mėnesiai, kai uostamiesčio Mokyklos gatvėje, bendrabučio tipo name, buvo užrakintas sąvartynu paverstas dvokiantis kambarys. Tai - antisanitarinis židinys, kenkiantis namo gyventojams, tačiau niekas aliarmo varpais neskambina. Klaipėdos miesto socialinės paramos centras kreipėsi į uostamiesčio savivaldybę dėl buto sutvarkymo, o pastaroji laukia centro pranešimo, ko jam reikia iš savivaldybės. Užburtame rate viešpatauja jų didenybės raštai. Vienos tarnybos juos parašo ir mano savo darbą atlikusios, kitos jų negauna ir irgi yra ramios - neturi pagrindo imtis veiklos.

"Vakarų ekspresas" pabandė aiškintis, kas vis dėlto šiuo klausimu nepadarė to, ką privalėjo padaryti, ar normalu, kad dvokiantis sąvartynas užrakinamas, o šalia jo turi gyventi žmonės? Tačiau žurnalistai įsivėlė į tokį valdininkų siuntinėjimų ratą nuo vienų pas kitus, kad siūlo galo aptikti taip ir nepavyko.

Niekas nepasikeitė

Šiemet spalio 21-ąją Klaipėdos miesto socialinės paramos centro darbuotojai organizavo pagalbą Mokyklos gatvės 23 namo kambarėlyje gyvenančiam visiškai išsekusiam vyrui, negalinčiam savimi pasirūpinti. Tądien jis buvo išvežtas į Klaipėdos medicininės slaugos ligoninę ("Vakarų ekspresas", spalio 24 d. straipsnis "Socialinės bombos - ne vienoje gatvėje").

Vyriškis iki šiol tebeguli ligoninėje, o jo kambarys, iš kurio besiveržianti smarvė tvyro visame koridoriuje, po kurį užsiėmę nosis bėgioja mokyklinio amžiaus vaikai, o kaimynai priversti gyventi antisanitarinėmis sąlygomis, vis dar užrakintas.

Pasak Socialinės paramos centro direktorės Dianos Stankaitienės, nuo tos dienos, kai buvo išvežtas šeimininkas, tame kambaryje niekas nepasikeitė iki šiol - nors įsivaizduota, kad turėtų būti imamasi visų priemonių likviduojant tą antisanitarinį židinį.

 PRINCIPAS. Janina Asadauskienė: "Sanitarinė kontrolė nedirba reaguodama į laikraščius, ji turi gauti kokį nors dokumentą."

Parašė raštus

Spalio 25 d. Socialinės paramos centro darbuotojai raštu kreipėsi į kolegas miesto savivaldybėje - į Sveikatos apsaugos, Socialinės paramos ir Viešosios tvarkos skyrius. Jokio atsakymo iki šiol negauta. Lapkričio 11 d. socialiniai darbuotojai kreipėsi į miesto Tarybos Socialinių reikalų komitetą ir prašė sukviesti pasitarimą dėl buto tvarkymo, tačiau nesulaukė jokios reakcijos.

Minėto centro darbuotojai ieško, kuo galėtų padėti žmogui, grįžusiam iš ligoninės. Tariasi, kas atiduos spintą, kas sofą, kas čiužinį, kas tapetų - mat visi seni daiktai iš to buto, jų supratimu, turi būti išmesti.

Tačiau to maža - anot D. Stankaitienės, savivaldybė turi samdyti įmonę, kad tas butas būtų sutvarkytas ir dezinfekuotas, kad būtų atlikta deratizacija. Vadovės teigimu, visi būtini raštai parašyti, tačiau atsakymo nesulaukta, ir daugiau nieko socialiniai darbuotojai daryti negali.

Tad D. Stankaitienė baiminasi, kad praėjus keturiems mėnesiams gali tekti parvežti vyrą į tokį patį urvą, iš kurio jis buvo išvežtas.

Ne medikai atsakingi

Socialinės paramos skyriaus direktorė tikina, kad raštas savivaldybės skyriams buvęs nuvežtas, net nesiųstas, tad ji nesuprantanti, kaip to rašto valdininkai galėjo negauti.

Daugelis savivaldybės padalinių, į kurių atstovus kreipėsi "Vakarų ekspresas", patarė teirautis šiuo klausimu Sveikatos apsaugos skyriuje, netgi padiktavo dviejų inspektorių, užsiimančių sanitarijos dalykais, telefonus.

Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Janinos Asadauskienės teigimu, jos pavaldiniai jokio rašto dėl minėto buto negavo. Pasak savivaldybės gydytojos, joks antisanitarinis židinys Mokyklos gatvės name nenustatytas, nes sanitarinė kontrolė turi konstatuoti faktą, o socialiniai darbuotojai dėl to esą nesikreipė.

"Paprastai arba kaimynai skundžiasi, arba socialiniai darbuotojai, tada eina mūsų sanitarinė inspekcija, t. y. mūsų skyriaus darbuotojai, tikrinti", - sakė J. Asadauskienė. Jos teigimu, paskutinis patikrinimas tame bute buvo pernai liepą. Tąkart informacija buvo gauta iš policijos, tad sanitarinė kontrolė važiavo, o sutvarkymu užsiėmė giminaičiai.

Anot gydytojos, minimu atveju tebuvo tik telefoninis skambutis, kad reikia Sveikatos apsaugos skyriaus paslaugų, ir viskas, o informacija apie nešvarą perskaityta laikraščiuose.

"Sanitarinė kontrolė nedirba reaguodama į laikraščius, ji turi gauti kokį nors dokumentą - arba gyventojų, arba namą administruojančios įstaigos, arba tų pačių socialinių darbuotojų, jeigu jiems reikia sanitarinio kontrolės patikrinimo akto, prašymą. Pačiame tvarkymo procese mes niekada nedalyvaujame, tai yra socialinė paslauga. Ir ne savivaldybė tai turi daryti, tam įsteigtas Socialinės paramos centras, kuris teikia tokias paslaugas. Tiesa, nežinau, ar gali socialiniai darbuotojai tvarkyti žmogaus butą be jo sutikimo. Blogiausia, kad neatskiriama, kur yra socialinė paslauga, o kur sveikatos problemos. Šiuo atveju man įdomu, kodėl gyventojai nesiskundžia", - kalbėjo J. Asadauskienė.

Savininko problema

Socialinės paramos skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vedėja Sonata Jakienė irgi nurodė Sveikatos apsaugos skyriaus sanitarijos kontrolieres.


"Jeigu atitinkama visus keliamus reikalavimus, žmogui apiforminama pagalba į namus, tokiu atveju generalinis buto sutvarkymas yra socialinių darbuotojų funkcija. Tačiau jeigu yra kokių nors graužikų, egzistuoja antisanitarinės sąlygos, tada pirmiausia reikėtų išsikviesti sanitarijos kontrolės specialistus, kad būtų atlikti visi su sanitarija susiję dalykai", - savo nuomonę išdėstė S. Jakienė.

Miesto tarybos Socialinių reikalų komiteto sekretoriate dienraščio žurnalistai buvo nukreipti į Socialinio būsto skyrių. Jo vedėja Danguolė Netikšienė sakė, jog minėtas butas nepriklauso savivaldybei, jis privatus, todėl ne šis skyrius turi rūpintis sutvarkymu.

"Jeigu žmogus į ligoninę būtų išvežtas iš savivaldybės buto, tada būtų savivaldybės problema - finansuoti dezinfekciją, deratizaciją. Reikalų su privačiais butais mūsų skyrius neturi", - sakė D. Netikšienė.

Jos manymu, socialiniai darbuotojai turi ieškoti to žmogaus artimųjų, kurie galėtų būti įstatyminiai turto paveldėtojai, nes jie galėtų apmokėti buto sutvarkymo išlaidas. Tačiau, kol žmogus gyvas, galimas dar vienas variantas - išlaidas už buto sutvarkymą nukreipti į jam skiriamas išmokas, pavyzdžiui, pensiją. D. Netikšienė sako, kad šiuo atveju buto sutvarkymas - savininko rūpestis, ir turėtų būti atliekamas jo lėšomis.

TIESIOGIAI. Diana Stankaitienė: "Raštas savivaldybės skyriams buvo net nesiųstas, o nuvežtas tiesiogiai į rankas."

Ratas užsidarė

"Mūsų sanitarinė inspekcija gali iškviesti tarnybas, kad būtų padaryta dezinfekcija, bet kas turi išvežti šiukšles, nežinau", - pareiškė savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento direktorė Audra Daujotienė, praėjusią savaitę pažadėjusi tiksliau į klausimą apie Mokyklos gatvės butą atsakyti kitą dieną.

"Laukiame iš Socialinės paramos centro darbuotojų pranešimo, ko jiems reikia iš savivaldybės. Jie turi padaryti tuos pirmuosius žingsnius, mes turime laukti pavedimo, kad galėtume prašyti namų bendrijos išvežti šiukšles. Reikia kalbėti su D. Stankaitiene, kad ji greičiau suktųsi. Socialinis paramos centras turi padaryti, kas jam priklauso", - vakar sakė A. Daujotienė.

Ties šiuo liepto galu, atrodo, ratas užsidarė: savivaldybė laukia, kad Socialinės paramos centras jai praneštų apie problemą. Šis laukia, kad savivaldybė sureaguotų į problemą. Matyt, kol viena panaši socialinė bomba nesprogs taip, kad atgarsis nuskambėtų per Lietuvą, tvarkos šiuo klausimu nebus. O gal per daug pristeigta tarnybų, tad jos pačios jau nesusigaudo, kuri už ką atsako? O gal tiesiog niekas jų nemokė komandinio darbo?

Tačiau šie klausimai - jau tema kitam straipsniui.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder