Benamis laiptinėje: padėti niekas negali?

Benamis laiptinėje: padėti niekas negali?

Policija, sveikatos priežiūros centrai, Savivaldybė pavyzdingai laikosi įstatymų, ministerijų nustatytų taisyklių ir tvarkos, tad jau kelerius metus po Klaipėdą blaškosi psichiškai nesveikas žmogus, tapęs benamiu, naktimis apsigyvenantis vieno daugiabučio laiptinėje, kurią dergia, joje triukšmauja, anksti rytais skambina į duris.

Redakcija gavo su tokia situacija susidūrusių Naujakiemio g. 16 namo gyventojų laišką, kuriame nevilties apimti žmonės prašo patarti, ką gi jiems daryti.

"Gyvena jis šiltai laiptinėje, kurioje įsikūrusi Stomatologijos klinika, aikštelėje tarp pirmo ir antro aukšto. Kakoja. Sisioja. Rūko. Klausosi muzikos iš savo radijo imtuvo (rodos, tik jį ir teturi iš daiktų). Lupinėja laiškų dėžutes. Skambina naktį į duris. Ir skambina ilgai. Tai jis šuniuką paglostyti užsimano (5 val. ryto), tai cigaretės nori... Policija atvažiuoja, pasiima, išveža, po poros valandų, deja, jis vėl grįžta. Dienomis kartais klaidžioja mieste, bet naktys laiptinėje - bemiegės. Kvapo neina išvėdinti, kasnakt gyventojams tenka nemiegoti kartu su juo. Tai varo į neviltį... Gal Jūs žinote, kaip išvaryti tokius žmones? Ką daryti? Kur dar kreiptis?" - rašoma laiške.

Policininkai - ne gydytojai

Klaipėdos miesto policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Gintaras Lasickas aiškino, jog policija pristato žmogų į vienos nakties nakvynės namus Šilutės plente. Taigi, nakvynę jis gauna, o dieną eina savo keliais ir gyvena savo gyvenimą.

Pasiteiravus, ką daro policija tuo atveju, jeigu matyti, kad žmogus psichiškai nesveikas, G. Lasickas atsakė: "Iš karto atskirkime mediciną ir policiją. Jeigu gautume gyventojų prašymą raštu, mes galime kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą dėl pirminio psichinės sveikatos patikrinimo. Gavusi raštišką gyventojų skundą, kad jis kelia grėsmę sau, kitiems, policija gali jį nuvežti į tokią įstaigą."

KAIMYNAS. "Gyvena jis aikštelėje tarp pirmo ir antro aukšto. Kakoja. Sisioja. Rūko. Klausosi muzikos iš savo radijo imtuvo. Lupinėja laiškų dėžutes. Skambina naktį į duris. Ir skambina ilgai. Policija atvažiuoja, pasiima, išveža, po poros valandų, deja, jis vėl grįžta. Dienomis kartais klaidžioja mieste, bet naktys laiptinėje - bemiegės. Kvapo neina išvėdinti, kasnakt gyventojams tenka nemiegoti kartu su juo. Tai varo į neviltį", - su tokiu kaimynu sako esantys priversti taikstytis Naujakiemio g. 16 namo gyventojai.

Jo teigimu, jeigu gyventojams kyla realus pavojus, reikia skambinti pagalbos telefonu 112. Tada atvyksta policininkai ir vietoje nusprendžia, ar taip ir yra. Jeigu daromas koks nors pažeidimas, asmuo bus pristatytas į komisariatą, į budėtojų dalį, kur bus surašytas protokolas. Minėtuoju atveju žmogus paleidžiamas, nes jį sulaikyti, pasak viršininko, nėra teisinio pagrindo.

"Žmogaus judėjimo laisvės mes negalime apriboti, galime atlikti tik tai, kas numatyta įstatyme. Patarimas gyventojams - būtina susitvarkyti laiptinės duris, kad nevaikščiotų pašaliniai. Tai punktas numeris vienas. Dedam gerą spyną ir jis laiptinėje negyvens. Mano laiptinė - mano turtas. Visi bendrasavininkiai turi prižiūrėti savo turtą", - sakė G. Lasickas.

Jo teigimu, jeigu šis žmogus iš tiesų yra psichinis ligonis, gyventojai turi kreiptis į Psichikos sveikatos centrą.

Riboja įstatymai

Pasak VšĮ Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovo psichiatro Aleksandro Slatvickio, jeigu žmogus neturi nuolatinės gyvenamosios vietos, yra benamis, tai dar nereiškia, kad jis yra psichiškai nesveikas.

"Tarkime, aš emocingai pašūkausiu gatvėje, žmonės pradės sakyti, kad esu psichiškai nesveikas. Kad žmogus pats su savimi kalbasi, dar nieko blogo nėra. Žmonių pasakymas, kad jis psichiškai nesveikas nėra diagnozė, tai kažkieno subjektyvi nuomonė. Ir aš, būdamas psichiatras, galiu pasakyti, kad žmogus, perkantis jachtą už milijoną dolerių, yra psichiškai nesveikas. Bet tai nereiškia, kad visi milijonieriai yra ligoniai, tai tik mano subjektyvi nuomonė", - kalbėjo A. Slatvickis.

Tačiau net jei ir žmogus iš tikrųjų yra psichiškai nesveikas, bet nedaro nieko, kas sukelia pavojų kitų žmonių arba savo paties sveikatai ir gyvybei, pagal Lietuvos psichikos sveikatos priežiūros įstatymą, faktiškai jam niekas nieko negali padaryti.

Pasak psichiatro, jeigu toks asmuo pažeidžia viešąją tvarką, tada turi įsikišti policijos darbuotojai. Jeigu jiems kyla įtarimas, kad žmogus yra psichiškai nesveikas, A. Slatvickio teigimu, jie turi teisę pristatyti tą asmenį dienos metu į Psichikos sveikatos centrą, o kai jis nedirba - Respublikinės Klaipėdos ligoninės budinčiam gydytojui. Gydytojas psichiatras, įvertinęs to žmogaus psichinę būseną, gali rekomenduoti jam arba ambulatorinį, arba stacionarų gydymą. Tačiau to žmogaus teisė yra jį priimti arba atsisakyti. Jeigu toks asmuo atsisako psichiatro apžiūros, tokiu atveju irgi nieko negalima padaryti.

Prieš 20 metų priimtas minėtasis įstatymas numato tik vieną sąlygą, kada gali būti taikomas priverstinis stacionarinis gydymas - jeigu keliamas realus pavojus savo arba kitų žmonių sveikatai arba gyvybei.

"Apžiūrėti psichiatras gali, jeigu žmogus pats kreipiasi arba yra kieno nors pristatytas. Tai yra tik sutikus jam pačiam. Išimtis galima tik tada, jeigu žmogus yra neveiksnus. Tačiau tada jis turi globėją, kuris sprendžia už jį", - sakė Psichikos sveikatos centro vadovas.

Pirmiausia reikia aptikti

Klaipėdos savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Kristina Vintilaitė stebėjosi, kodėl policininkai nedaro prielaidos, kad žmogus gali būti psichiškai nesveikas, ir neveža jo į ligoninę.

Vedėja paaiškino, kad kol kas Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai naktimis nedirba, bet šiemet pavasarį jau dirbs pamainomis.

"Svarstau, ko būtų galima imtis. Manyčiau, kad šiuo atveju ir gyventojai yra nereiklūs. Jeigu jie mato, kad žmogui reikia medicininės pagalbos, kodėl nepaskambinus greitajai pagalbai? Juk jam pačiam kyla grėsmė žiemos metu nakvojant laiptinėje. Beje, pagal bendro naudojimo patalpų taisykles tai daryti jis neturi teisės. Patys gyventojai privalo neleisti niekam gyventi bendrojo naudojimo patalpose. Be abejo, mes turime širdį ir ieškosime būdų, kaip kontaktuodami su policija galėtume surasti tą asmenį. Pirmiausia mums reikia jį aptikti. Tada pasikviesime socialinius darbuotojus, Sveikatos skyriaus atstovus ir bandysime daryti kokias nors išvadas, kad tam žmogui būtų suteikta pagalba. Be abejo, kažką darysime", - žadėjo K. Vintilaitė.

Šio skyriaus specialistai nesurenka gatvėje ar laiptinėse gulinčių benamių ir niekur jų negabena. Tai - policijos reikalas. Pasak K. Vintilaitės, jeigu specialistai susidurtų su tokiu asmeniu, pirmiausia kviestų policiją ir kartu spręstų, kur jis turėtų būti gabenamas - ar į ligoninę, ar į nakvynės namus.

Pasak K. Vintilaitės, šiek tiek išgėrę benamiai pasirodo jų įprastinėse vietos, Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai kalbasi su jais, klausia, ar turi kur nakvoti, ar gauna socialinę paramą, ar viską žino, kas žinotina. Jeigu tokie asmenys nepažeidžia Viešosios tvarkos, neguli gatvėje minusinėje temperatūroje, paprašoma, kad neelgetautų, ir viskas. Pasak K. Vintilaitės, iki šiol šią žiemą dar neteko spręsti, kur gabenti kurį nors benamį.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder