„Tu“ ar „Jūs“: kaip geriausia kreiptis darbe?

„Tu“ ar „Jūs“: kaip geriausia kreiptis darbe?

Darbo aplinkoje kreipinys „Jūs“ traktuojamas kaip oficialumo išraiška, o „Tu“ atskleidžia pasitikėjimą žmogumi, aiškina personalo ekspertė Edita Znutienė. Tačiau psichologas Marius Daugelavičius tvirtina, kad kuo prastesnis žmogaus savęs vertinimas, tuo labiau kreipinys „Tu“ jam gali būti psichologiškai pavojingas.

„Negalima išskirti, kuris kreipinys – „Tu“ ar „Jūs“ – yra tinkamiausias tarp kolegų. Labai daug priklauso nuo kolektyvo, kolegų artumo bendraujant. Kai kurie kreipinį „Jūs“ traktuoja kaip oficialumo išraišką, o „Tu“ yra labiau asmeniškas, atskleidžia pasitikėjimą žmogumi. Tačiau kiti kreipiniu „Jūs“ perteikia ne tiek formalumą, kiek pagarbą tam žmogui ir akcentuoja to asmens svarbą“, – aiškina E. Znutienė.

Kaip tvirtina M. Daugelavičius, darbo santykiuose dažniau būna svarbiau atliekamos pareigos, o ne atskiri žmonės su savo emocijomis ir jausmais. Tokiu atveju, anot psichologo, kreipinys „Jūs“ leidžia labiau nutolti nuo asmeniškumų ir pereiti prie formalių dalykų, pareigų, atsakomybių.

„Tradicine schema siekiama viską, kas vyksta darbe nukreipti į pareigas, todėl kreipinys „Jūs“ yra įsišaknijęs. Kai darbe viskas priklauso nuo žmogaus, jo iniciatyvos, kūrybiškumo, tada kreipinys „Jūs“ nebetinka, net pradeda trukdyti. Tada jau reikėtų kreipinio „Tu““, – aiškina psichologas.

Tačiau protokolo ir etiketo ekspertas Arminas Lydeka vienareikšmiškai tvirtina: oficialioje komunikacijoje visi bendradarbiai vienas į kitą turi kreiptis „Jūs“. Anot jo, tik tam tikrais atvejais galime pereiti prie kito kreipinio.

„Pereiti prie krepinio „Tu“ visada turi pasiūlyti aukštesnio rango asmuo. Jeigu vadovas pateikia tokį pasiūlymą, žemesnio rango asmuo gali su tuo sutikti, tačiau, ar jis pats kreipsis į vadovą „Jūs“ ar „Tu“, priklausys tik nuo jo. Pavaldinys duoda sutikimą vadovui kreiptis „Tu“ į jį, o jis pats gali priimti, gali ir nepriimti toko pasiūlymo“, – tvirtina etiketo ekspertas.

A. Lydeka aiškina, kad aukštesnio ir žemesnio rango asmenys gali susitarti, kad kai jie bendrauja dviese tarpusavyje, vienas į kitą gali kreiptis kreipiniu „Tu“, tačiau jeigu šalia yra kitų asmenų, jie grįžtą prie kreipinio „Jūs“.

Pakeisti kreipinį trukdo baimė ir įpročiai

Kaip teigia E. Znutienė, kartais organizacijose yra pateikiamos nerašytos taisyklės, pavyzdžiui, „mūsų įmonėje visi vieni į kitus kreipiasi „Tu“. Anot personalo ekspertės, tai kitų padiktuota bendravimo forma, kuri kartais gali prieštarauti asmens auklėjimui, įsitikinimams, jo susiformavusiam bendravimo būdui.

„Dažniausiai žmogus, stengdamasis pritapti organizacijoje, keičia ir savo įsitikinimus taip, kad jie derėtų su organizacijos deklaruojamais principais. Kartais tai būna labai greitas procesas, tačiau tiems, kurie turi gilesnius įsitikinimus, šias nuostatas pakeisti yra daug sunkiau“, – teigia E. Znutienė.

Ji tvirtina, kad kreipinio pasirinkimas – „Jūs“ ar „Tu“ – gali priklausyti nuo asmens auklėjimo.

„Juk nuo vaikystės mokoma, kad į vyresnius ir suaugusius žmones reikia kreiptis „Jūs“. Kai kurie vaikai netgi į savo artimiausius žmones – tėvus, kreipiasi „Jūs“, taip išreikšdami pagarbą ir dėkingumą“, – aiškina personalo ekspertė.

Psichologas M. Daugelavičiaus tvirtina, kad pakeisti kreipinį iš „Jūs“ į „Tu“ trukdo įpročiai. Pasak jo, jei žmogus įpranta kaip nors elgtis ir jo elgesio strategija pasiteisina, tokį įprotį pakeisti tampa labai sudėtinga.

„Lietuva yra pakankamai konservatyvi šalis, mūsų visuomenė yra konservatyvi, visi yra įpratę truputėlį bijoti viršesnių asmenų, valdžios, todėl sunku pereiti nuo „Jūs“ prie „Tu“, – sako psichologas.

Anot jo, įpročiai veikia pasąmoningai, ir bandymas pakeisti tai, prie ko esame pripratę, dažnai sukelia diskomforto jausmą.

Kas bijo kreipinio „Tu“

Kaip tvirtina psichologas, kreipinys „Jūs“ yra tarsi įstatymas į rėmus, nes pati pareigybė yra rėmai.

„Tarkim, direktorius negali dvejoti, nepasitikėti savimi, jis turi būti stiprus, užtikrintas, protingas, atsakingas. Tai yra tarsi privaloma forma. O kai į jį kreipiamasi „Tu“, tada jis nebeturi to griežto autoriteto, kuris yra iš anksto apibrėžtas“, – aiškina M. Daugelavičius.

Jis pasakoja, kad pakeitus kreipinį „Jūs“ į „Tu“, nyksta autoritetas, kuris priklauso nuo pareigybės, o ne nuo žmogaus. Ir jeigu žmogus neturi kitokio autoriteto, pakeisti kreipinį į „Tu“ yra psichologiškai pavojinga.

„Bet jeigu jis turi ir žmogiškąjį autoritetą, yra lyderis kaip asmenybė, tada jokio pavojaus tas kreipinys nesukuria. Bet jei asmuo slepiasi už savo pareigybės, tokiu atveju asmenybei kyla pavojus, jei jis nusiima kreipinio „Jūs“ etiketę. Tai priklauso nuo žmogaus savęs vertinimo: kuo prastesnis žmogaus savęs vertinimas, tuo labiau žodis „Tu“ jam gali būti psichologiškai pavojingas“, – tikina psichologas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder