Seksualumas vyresniame amžiuje

Seksualumas vyresniame amžiuje

 

Šiandieną mūsų pasaulis yra atviras įvairiam patyrimui ir išvijęs ne vieną mitą iš daugelio gyvenimo sričių. Ne išimtis čia ir miegamasis.

Tai, kas ilgus metus buvo slepiama už uždarų durų ir užtrauktų užuolaidų, pradėta aptarinėti viešai. Tačiau šiais laikais, kai, atrodo, mūsų jau niekas nestebina, liko vienas nepajudinamas tabu, apie kurį nerašo sekso patarimus dalijantys žurnalai ir dažnai nekalba net medikai: tai seksas vyresniame amžiuje.

Tai, kad įdomų ir aktyvų seksualinį gyvenimą gali gyventi tik jaunimas, yra mitas; seksas svarbus sulaukusiems 65 m. ir vyresniems žmonėms. Visuomenei senstant, ši tema bus vis aktualesnė.

JAV atlikti tyrimai rodo, kad 90 proc. žmonių, sulaukusių 60-64 metų amžiaus, gyvena aktyvų seksualinį gyvenimą.

Vyresniame amžiuje šis rodiklis tolygiai krenta: sulaukusių 80 m. ir vyresnių vyrų - iki maždaug 30 proc., moterų - iki 25 proc.

Vyresnio amžiaus vyrai dažniau turi intymių santykių nei moterys. Tai paaiškinama paprastais demografiniais faktais: vyrai dažniausiai veda jaunesnes moteris, todėl ilgiau turi partnerę, jie greičiau sukuria naują šeimą po skyrybų ar sutuoktinės mirties ir galiausiai vyrai miršta jaunesni. Tai iliustruoja šie JAV gauti duomenys: tarp sulaukusių 65 metų amžiaus moterų 48 proc. buvo našlės, tarp to paties amžiaus vyrų našlių buvo tik 15 proc.

Naujos galimybės ir neginčijami pranašumai

Užauginus palikuonis ir jiems palikus tėvų namus, sutuoktiniai atranda naujų seksualinio gyvenimo spalvų, nes nebereikia jaudintis dėl gretimuose kambariuose esančių vaikų ar skubėti rytais keltis į darbą.

Be to, kai vyresniame amžiuje dėl įvairių priežasčių šalia nebėra partnerio, žmonėms atsiveria naujos pažinčių galimybės - išmintis, įgyta per ilgą gyvenimo kelią, padeda atsirinkti, koks draugas prisidėtų prie laimės kūrimo ir su kokiu geriau neprasidėti. O meilei amžius - ne kliūtis...

Vyrų seksualinis aktyvumas susijęs su ilga gyvenimo trukme. Seksas gali tapti gera mankšta, padedančia išvengti daugelio sveikatos sutrikimų, kylančių dėl nejudraus gyvenimo būdo, pagerinti smegenų veiklą.

Kūno pokyčiai ir seksualinės problemos

Bėgant metams, visų žmonių seksualumas keičiasi dėl psichologinių veiksnių bei kūne vykstančių hormonų pokyčių.

Tiek vyrai, tiek moterys lėčiau susijaudina, ir apskritai mylisi rečiau. Vyresnės moterys dažnai skundžiasi, kad seksas nebeteikia malonumo ir yra skausmingas. Vyrams dažniausiai pasitaiko erekcijos sutrikimų. Tačiau minėtas problemas galima išspręsti stengiantis prisitaikyti prie natūralių pokyčių ir bandant atrasti naujų būdų malonumui patirti: tai yra naujų pozų, fizinės stimuliacijos, neapsiribojant įprasta sueitimi.

Be to, šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti ir medikamentų seksualiniam gyvenimui pagerinti. Bet svarbiausia - supratingas partneris.

Jei vyras lygina savo žmoną su jaunesnėmis ir patrauklesnėmis, ji gali jaustis negeidžiama ir nenorėti mylėtis. O kai kurios griežtai auklėtos moterys, pasibaigus vaisingam laikotarpiui, atsisako sekso kaip gėdingo ir nuodėmingo tokiame amžiuje.

Klaidingas įsitikinimas, jog senstant žmogus tampa nepatrauklus. Juk grožis - subjektyvi sąvoka, o filmuose ir reklamose mums brukamo idealo neatitinka net ir jauni. Tai suvokdami, kiekviename įžvelgsime patrauklių bruožų.

Garbingo amžiaus sulaukusius žmones nuo sekso sulaiko ir mirties baimė. Iš tiesų lytinis aktas asocijuojasi su mirties įvaizdžiu, todėl bijoma, kad neištiktų širdies smūgis.

Peržengus 50 metų ribą, JAV tik apie 40 proc. moterų ir apie 20 proc. vyrų kalbėjo su savo terapeutais apie seksualinį gyvenimą. Šokiruojanti tiesa, tačiau visuomenėje vis dar egzistuoja tabu, apie kurį nekalbama net su daktarais! Senelių namuose su ten gyvenančiais paprastai irgi elgiamasi kaip su aseksualiais - jie neturi privatumo. Tai nerašyta taisyklė. Panašias gyvenimo sąlygas turi ir su savo suaugusiais vaikais gyvenantys vyresnieji.

Nors esminė sekso paskirtis yra dauginimasis, žmonės jau seniai lytinius santykius labiau sieja su meilės išraiška.

Nepriklausomai nuo amžiaus visi gali mėgautis fiziniu, intelektualiniu ir dvasiniu pasitenkinimu. Kiekvieno žmogaus pasirinkimas, ar jis ryšis laužyti visuomenėje įsigalėjusius stereotipus ir paneigti liguistą jaunystės kultą.

Agnė Karvelytė  Image removed.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder