Romanas Gaidukas. Lyderių ugdymas "coaching" metodu

Romanas Gaidukas. Lyderių ugdymas "coaching" metodu

Dažnai įmonių vadovai skundžiasi darbuotojais ir nori, kad jie keistųsi ir tobulėtų. Tai puiku, jei vadovas daro tą patį.

Pasižiūrėkite į dabartinę jūsų įmonės ir darbuotojų būklę. Ar Jūs esate patenkinti tuo, ką matote? Ar Jūsų darbuotojai nuolat tobulėja? Ar prireikus Jūs galėsite juos paskirti eiti aukštesnes pareigas, kur reikalingos lyderio savybės? Jei ne, tada atsakymas paprastas. Tai, ką matote savo įmonėje, nėra atsitiktinumas. Tai Jūsų vadovavimo būdo ir Jūsų sukurtos sistemos rezultatas. Jei Jums nepatinka rezultatas - pirmiausia reikia keisti iki šiol taikytas priemones, o ne pačius žmones. Be iliuzijų.

Kodėl įmonėje nėra lyderių

Psichologai seniai pastebėjo, kad mums patinka tokie žmonės, kurie nors kiek panašūs į mus.

Suprasdami tokį mūsų polinkį, pažvelkime į darbuotojų atrankos kriterijus. Kokie žmonės pereina Jūsų atrankos filtrus, o kokie ne? Kokiems darbuotojams ir pagal kokias savybes Jūs paaukštinate pareigas? Nuoširdus atsakymas į šį klausimą dažnai stulbina. Tai žmonės, kurie panašūs į mus, arba tie, su kuriais mums dirbti lengviausia.

Jei aukščiausias pareigas skiriame tiems, kurie panašūs į mus, atsakykime į klausimą: "Ar aš esu lyderis?" Pamąstykite, ar vertinate lyderio savybes kituose. Ar stipri asmenybė nekelia mums pavojaus? Ar neturime slaptos baimės išugdyti lyderį, stipresnį už save? Susimąstykime. Jei mūsų įmonėje trūksta lyderių, kurie galėtų eiti atsakingas pareigas, greičiausiai tai padarėme patys to net nesuvokdami.

Dažnai vadovai mėgsta dirbti su tais, su kuriais dirbti lengviausia. Juk taip sprendimai priimami daug greičiau ir be papildomų trukdžių. Kokie darbuotojai Jums sukelia daugiausiai simpatijų? Kodėl būtent jie? Kokios savybės Jums priimtiniausios? Ar lyderio savybės yra tame sąraše? Dažnai vadovai nesąmoningai į vadovaujamas pareigas skiria stiprius vykdytojus, kurie puikiai įgyvendina nurodymus. Tačiau vadovams aktualiausios lyderio savybės. Jų turintys darbuotojai, suvokę vadovybės polinkį dirbti su vykdytojais, gali ieškoti patrauklių galimybių kitose įmonėse. O Jūsų įmonėje ir vėl trūks lyderių.

Lyderiai skiriasi nuo kitų darbuotojų. Jiems, kaip egzotiškiems augalams, reikalinga kita dirva ir kitokia priežiūra. Įprastomis sąlygomis jie gali neužaugti ir net neatsiskleisti. Todėl lyderių ugdymas yra rimtas iššūkis įmonių vadovams, kaip reto augalo priežiūra geram sodininkui.

Lyderiams reikalingas "coaching"

"Coaching" - tai konsultavimo būdas, atsiradęs prieš 20 metų. Jį tobulino ir populiarino amerikietis verslo konsultantas ir psichologas Tomas Leonard. Nuo 1997 m. "coaching" aktyviai taikomas pažangiausiose Rusijos įmonėse tarp aukščiausiojo lygio vadovų. O dabar šiuo įrankiu gali pasinaudoti ir Lietuvos verslininkai.

"Dragon Pathways" kompanija "coaching" apibūdina kaip "naują profesiją, atsiradusią iš psichologijos, vadybos, konsultavimo, finansų ir filosofijos sričių, kurios tikslas yra ženkliai gerinti žmonių profesinę ir asmeninę gerovę".

"Manchester Consulting" atliko tyrimą ir apskaičiavo, kad įmonių investicijos į "coaching" vadovams atsipirko penkeriopai. Viena žymiausių konsultacinių kompanijų pasaulyje "Booz Allen Hamilton" taip pat įdiegė "coaching" programą savo įmonės vadovams ir, jų apskaičiavimu, grąža net 7 kartus viršijo investicijas.

Pabandykime suprasti, kas nulėmė tokį sėkmingą rezultatą.

Ilgalaikis 500 stambiausių JAV įmonių tyrimas pateikė stulbinamas išvadas - tiesioginio ryšio tarp vadovo išsilavinimo arba intelekto ir jo sėkmės darbe nėra!

Kilo klausimas, kas lemia vadovo sėkmę darbe. Atsakymas paprastas. Emocinis intelektas ir vadovavimo kompetencija. Lyderystė - viena iš jų. Sėkmė darbe vis daugiau priklauso nuo to, kaip mes susikalbame su kitais žmonėmis, kiek asmeninės iniciatyvos mes rodome, ar sugebame laimėti kitų žmonių palaikymą mūsų idėjoms, motyvuoti juos, vesti paskui save bendro tikslo link.

Gera naujiena - lyderio ir vadovo kompetencijas galima ugdyti. Tačiau tam reikalingi specialūs įrankiai ir būdai. "Coaching" yra tas įrankis, galintis padėti vadovui ugdyti ateities lyderius savo įmonėje.

Kas trukdo vadovui būti lyderiu ir ugdyti lyderius

Sėkmingas vadovas lyderis yra žmogus, kurio mąstymo ir elgesio mechanizmai padeda jam daryti įtaką žmonėms įkvepiant juos, o ne manipuliacijos ar kiti žalingi būdai. Tačiau dauguma žmonių, ir net sėkmingų lyderių, nuolat turi dirbti su tam tikrais asmenybės ar mąstymo aspektais, trukdančiais tapti dar sėkmingesniems.

Taigi lyderystės gebėjimai ir emocinis intelektas yra be galo svarbūs vadovo sėkmei. Jie yra ugdomi, ir "coaching" yra viena efektyviausių priemonių tai pasiekti per trumpiausią laiką su minimaliais ištekliais.

Vadovas, ugdydamas jaunąjį lyderį savo įmonėje "coaching" metodu, dirba su lyderio mąstymu, emociniu intelektu, psichologiniais barjerais (baime, nepasitikėjimu savimi, vidinės motyvacijos stoka, vidiniu inertiškumu ir t. t.), gebėjimu įkvėpti kitus, deleguoti.

Pats vadovas dirba su ugdomuoju kartu su juo spręsdamas realias ir skausmingiausias įmonės problemas čia ir dabar, o ne mokymų salėse. Yra tik viena sąlyga - lyderis, kurį bandome ugdyti, turi subręsti ir tikrai norėti tobulėti savo ir įmonės labui. Tam reikalingas ryžtas ir drąsa, nes visi pokyčiai turi savo kainą. Tokių žmonių Lietuvoje vis daugėja.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder