Psichologas: pirmieji darboholizmo požymiai ir kaip jų išvengti?

Psichologas: pirmieji darboholizmo požymiai ir kaip jų išvengti?

Darboholizmas – dažna šiuolaikinių žmonių problema, nuo kurios kenčia ne tik jų sveikata, namai, artimieji, bet, paradoksalu, ir pats darbas. Psichologų teigimu, jei jaučiate nuovargį ir įtampą, o apie nebaigtus darbus galvojate net savaitgaliais ir per atostogas, laikas sumerimti – tai pirmieji darboholizmo požymiai.

Šiandien, kaip rodo Europos Komisijos užsakymu atliktas Eurobarometro tyrimas, kas penktam (21 proc.) lietuviui sunku suderinti darbą ir namus. Vadinasi, anksčiau ar vėliau jie rizikuoja pasinerti į darboholizmą, kurio pirmieji požymiai, psichologo dr. Mariaus Daugelavičiaus teigimu, iš pradžių gali būti vos pastebimi.

„Daug dirbti savaime nėra blogas užsiėmimas. Tačiau blogiau, jei darbas pradeda užimti didžiąją gyvenimo dalį. Iš pradžių žmogus gali jausti chronišką nuovargį, skųstis nuolatine įtampa ar negalėjimu atsipalaiduoti, tačiau tai jau yra pirmieji signalai, kad jam gresia darboholizmas. Būna ir taip, kad žmogus be darbo paprasčiausiai nebeturi daugiau ką veikti, jaučiasi nevisavertis, linksta į depresiją, tai jau išties rimtos problemos“, – sako psichologas.

M. Daugelavičiaus teigimu, darboholizmą išduoda ir neatliktų darbų nešimasis į namus. Tačiau dirbantys namuose pakliūna į užburtą ratą – užbaigti darbus namuose nebeturi energijos, todėl rytais juos vėl nešasi į darbą.

Kad namai ir geras poilsis – vienos veiksmingiausių priemonių nuo darboholizmo, mano ir M. Daugelavičius. Pasak jo, vaistų nuo darboholizmo, kuriuos galėtumėte išgerti, o tada vėl ramiai gyventi, nėra. Išbristi iš šios problemos reikia noro ir valios.

„Pirmiausia susidėliokite prioritetus: kas jums gyvenime svarbiausia. Neabejoju, daugeliui tai bus šeima ir sveikata. Tuomet keiskite dienotvarkę, grįžę namo po darbo – padėkite į šalį darbinį telefoną, pamirškite kompiuterį. Raskite patinkantį užsiėmimą, kuris, liaudiškai kalbant, jus „atjungtų“. Tai gali būti sportas, meditacija, bėgiojimas, skaitymas, maisto gaminimas. Be to, nesineškite darbų namo, jokiu būdu nemaišykite darbo ir namų erdvės“, – pataria psichologas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder