Posakis "žiūrėti pro rožinius akinius", pasirodo, - ne metafora, o biologinė realybė: būdami geros nuotaikos, žmonės linkę matyti daugiau nei prastai nusiteikę, rašo psichologai iš Toronto universiteto straipsnyje, publikuotame žurnale "Journal of Neuroscience".
"Gera ir bloga nuotaika keičia galvos smegenų regėjimo žievės darbo režimą ir tai, kaip mes matome. Tyrimas rodo, kad kai esame geros nuotaikos, regos žievė gauna daugiau informacijos, o bloga nuotaika įstumia į "tunelį", - sako profesorius Adamas Andersonas.
A. Andersonas ir jo kolegos naudojo magnetinio rezonanso tomografą, kad nustatytų, kaip smegenys apdoroja vizualią informaciją, kai žmogus yra blogos, geros ir neutralios nuotaikos.
Eksperimento dalyviams trumpam laikui (0,3 sekundės) demonstravo koliažus, sudarytus iš nedidelės veido fotografijos centre, apsuptos "peizažo", pavyzdžiui, namo fasado. Kad tiriamųjų dėmesys susikoncentruotų centre, jų buvo prašoma nustatyti žmogaus lytį. Paaiškėjo, kad blogos nuotaikos žmonės matė veidą, bet nematė jį supančio "peizažo". Būdami geros nuotaikos, tiriamieji matė ir veidą, ir visa, kas aplink.
Tomografija parodė, kad gera nuotaika padidino, o bloga sumažino vienos smegenų dalies, susijusios su "peizažo" atpažinimo procesu, reakcijas. "Gerai nusiteikę žmonės gali atpažinti daugiau objektų savo aplinkoje, o tai, galimas daiktas, skamba kaip gera žinia, tačiau tai blaško dėmesį", - pažymi vienas iš tyrimo autorių Teiloras Šmicas. Gera nuotaika, jo žodžiais, "padidina langą, pro kurį mes žiūrime į pasaulį."
Parengė Alina Gukauskienė
Rašyti komentarą