Muzika mums asocijuojasi su grožio atspindžiu sieloje. Todėl suomių mokslininkų atradimą, siejantį muzikinį talentą su genu AVPR1A, atsakingu už meilę ir altruizmą, vargu ar galima pavadinti netikėtu.
Irma Jarvela ir jos kolegos iš Helsinkio universiteto testavo muzikantus ir jų artimiausius biologinius giminaičius, tyrė jų gebėjimą jausti ritmą ir atpažinti muzikinį piešinį. Tyrime dalyvavo 19 šeimų, kuriose yra bent vienas profesionalus muzikantas. Iš viso eksperimente dalyvavo 343 žmonės.
Tyrimo tikslas buvo rasti muzikinio talento genetinį pagrindą. Be testavimo, biologai taip pat atliko bandomųjų genomo analizę. Galiausiai gautos dvi tarpusavyje glaudžiai susijusių rezultatų grupės.
Tiriamieji pademonstravo puikų ritmo pojūtį bei muzikinę klausą nė kiek nenusileisdami savo talentingiems giminaičiams, nors nė vienas neturėjo muzikinio išsilavinimo arba kokio nors kito specialaus parengimo.
Antrieji rezultatai taip pat pasirodė esą labai įdomūs. Visų tyriamųjų genome buvo aptiktos dvi geno AVPR1A modifikacijos.
Šis genas yra antidiaretinių hormonų receptorius, atsakingas už daugybę organizmo apykaitos funkcijų bei erdvinę atmintį. Į hormono amino rūgščių seką įeina argininas - amino rūgštis, skatinanti pasisavinti kitus komponentus ir padedanti normalizuoti bei palaikyti medžiagų apykaitą.
Argininas nepakeičiamas ir galvos smegenims - esant normaliai šios amino rūgšties koncentracijai, žmogus jaučia optimizmą ir gyvybinių jėgų antplūdį.
Anksčiau atlikti tyrimai parodė, kad viena iš AVPR1A funkcijų yra valdyti kai kuriuos socialinius gebėjimus - prisirišimą, meilės jausmą ir altruizmą.
Remdamiesi tyrimo rezultatais, suomių mokslininkai daro prielaidą, kad šis genas ir muzikinis talentas glaudžiai susiję.
Suomių atradimo kritikai teigia, esą reikia turėti galvoje, jog tyrimo medžiaga surinkta išskirtinai iš Suomijos gyventojų. Ši šalis ilgus metus buvo genetiškai izoliuota, ir jos genofondas liko nepakitęs. Taigi neatmetama galimybė, kad aptiktas ryšys yra lokalaus pobūdžio.
Parengė Olga Beleičeva
Rašyti komentarą