Standartas
Sociologė Debora Kar (Deborah Carr), tyrinėjanti žmonių santykius, taip aiškina pasipiktinimo Valentino diena priežastį: "Ši šventė verčia žmones manyti, kad jų gyvenimas neatitinka aukštų romantizmo standartų. Netgi tie, kurie turi savo porą, gali jaustis nusivylę, jeigu jų nepasveikins taip, kaip jie norėtų, kaip tikisi."
Mokslininkės nuomone, atsiradus socialiniams tinklams, daugelis žmonių stengiasi žūtbūt padaryti gerą įspūdį, skelbdami gražias fotografijas ir girdamiesi puikiomis dovanomis.
"Daugeliui žmonių Valentino diena sukelia problemų. Ji naudinga tik restoranams, širdučių, atvirukų ir kitokios produkcijos gamintojams", - sako sociologė.
Uždrausti!
Grafikas Skotas Meningas (Scot Manning) netgi yra užregistravęs puslapį, pavadinimu "Peticija dėl Valentino dienos uždraudimo" (žinoma, juokais). Daugelis tinklo vartotojų su juo karštai ginčijasi ir nesutinka, kad tokia graži diena būtų uždrausta. Tačiau šis puslapis skirtas tiems, kurie neturi poros: kad pralinksmėtų. Kad išlietų savo apmaudą. Tai svarbiausia.
Santykių ekspertas Jay Cataldo, kuris socialiniame tinkle "Twitter" turi per 100 tūkst. sekėjų, irgi peikia šią šventę: "Žinoma, vaikystėje būdavo smagu dovanoti širdutes per Valentino dieną. Laikui bėgant, ši šventė man ėmė nebepatikti. Mano galva, ji tik sukuria papildomų problemų, užuot stiprinusi porų santykius. Poros susipyksta dėl nuviltų lūkesčių. Be to, Valentino diena tarsi įpareigoja kompensuoti romantikos stygių per visas kitas 364 dienas. Kita bėda - o jeigu žmogus neturi antrosios pusės? Jis priverstas žiūrėti, kaip kiti gauna dovanų, kaip kolegei kažkas atsiunčia gėlių. Jaučiasi nusiminęs. Manau, ši šventė virsta tuštybės muge."
Vienatvės diena
Šiaurės Karolinos universiteto (JAV) mokslininkai yra atlikę tyrimą ir nustatę, kad Valentino dieną daugelis vienišų žmonių išgyvena depresiją. Apie 60 proc. abiejų lyčių atstovų, kurie neturi poros, tą dieną nekelia kojos iš namų: nenori matyti, kaip gatvėse bučiuojasi laimingos poros.
Taigi ši diena kai kuriems žmonėms - ne Meilės, o Vienatvės diena.
Jaunimas labiausiai pasiduoda viešajam spaudimui, teigiančiam: "Jeigu per šv. Valentiną neturi poros, tu - nevykėlis." Šio nemalonaus jausmo atgarsiai kai kuriuos lydi ir suaugus.
"Aš negaliu džiaugtis kitų porų santykiais, nes pats esu vienas", - taip vienišių nusiminimo priežastį aiškina profesorius Džeimsas Murėjus (James Mourey) iš Čikagos De Paulo universiteto (JAV).
Žmonės dėl savo blogos savijautos linkę kaltinti įvairius faktorius, įskaitant šventes, sako jis.
Tačiau šv. Valentinas - ne tik proga kitiems jus nudžiuginti. Jeigu ši diena jums svarbi, jūs galite ją priimti kaip progą nudžiuginti kitus - išreikšdami savo meilę. Pavyzdžiui, tėvus. Arba vaikus. Arba kolegas. Visus, kurie vienaip ar kitaip jumis rūpinasi ir į jūsų gyvenimą atneša šilumos.
Galų gale pradžiuginkite tuos, kurie jaučiasi atstumti ir vieniši...
Brandos požymis
Psichologai teigia, kad gebėjimas būti vienam ir jaustis vientisam ateina su asmenybės branda.
Vienuma - ne visada blogai. Atkreipkite dėmesį: daug talentingų žmonių vertino vienumą, nes ji - kūrybingos saviraiškos, savižinos šaltinis.
Pažvelkite į vienumą iš kitos pusės ir pamatykite joje ne tai, ko ji neduoda - bendravimo su kitais žmonėmis, o tai, ką ji duoda: bendravimą su savimi.
Verta pagalvoti: jeigu man neįdomu su savimi, jeigu aš nesu sau pageidaujamas, galbūt ir kitiems su manimi nelabai įdomu ir smagu?
Įdomu bendrauti su žmogumi, kuris nepanašus į kitus. Tą nepanašumą jums gali suteikti arba unikali patirtis, arba unikalus darbas su savo vidiniu pasauliu.
Bėgimas nuo savęs veda prie vienodumo.
Bendravimas su kitais žmonėmis ir vienuma - du dalykai, kurie vienas kitam netrukdo. Buvimas su kitais mums suteikia nepakartojamos patirties, kurią vėliau, likę vieni, suvokiame ir įprasminame.
Jeigu mokame būti vieni, jeigu sugebame savo vienatvę panaudoti kaip kūrybos resursą, - galime patys rinktis, kada, su kuo ir kodėl bendrauti. Tuomet būna lengviau pergyventi ir skaudžius periodus, kai netenkame reikšmingų santykių.
Reziumė
Galime pykti ant Valentino šventės, galime nekęsti besibučiuojančių įsimylėjėlių, galime sakyti, jog širdelės, balionai bei meilės prisipažinimai klūpant ant kelių - pigių holivudinių stereotipų kvintesencija, tačiau pasislėpti nuo jų nepavyks. Norime to ar nenorime, Valentino diena ateis. Ir praeis.
Gera žinia ta, kad jūs galite mylėti bet kurią kitą metų dieną. Meilė pastovi, ir jai nereikia specialių progų.
Paklauskite savęs: ko man stinga iš tiesų? Ir kaip galėtumėte pradžiuginti patys save?
CITATOS
Prof. Erikas KLEINENBERGAS (Eric Klinenberg), knygos "Gyvenimas po vieną" ("Going solo")
* Yra skirtumas tarp vienišumo ir vienumos. Mes nesugebame samprotauti šia tema be sentimentalumo, nes rasti tinkamų žodžių čia sunku.
* Anglų kalba turi du žodžius "alone" (vienas) ir "lonely" (vienišas). Atskirumas nuo kitų - tai socialinis faktas: aš vienas.
* Vienumas nereiškia psichologinės būklės: aš jaučiuosi vienišas. Skirti šias sąvokas būtina, kad suprastume, kodėl kai kurie žmonės, palaikantys artimus santykius ilgą laiką, prisipažįsta kenčiantys vienatvę. Ir atvirkščiai: kodėl kai kurie vienišiai, gyvenantys gana izoliuotą gyvenimą, nesijaučia vieniši.
* Kiekvienas žmogus turi būti pasirengęs kurti savo gyvenimą savarankiškai. Tiek vienas, tiek drauge su kitu.
* Vienuma - ne lemtis, kurią žmogus gauna iki gyvenimo galo. Tai natūrali mūsų egzistencijos dalis.
* Teiginys, kad vienatvė - kančia, yra mitas.
* Iš tiesų likęs vienas kenčia tas, kuris nepakankamai subrendęs kaip asmenybė, kuris nesugeba stoti pasaulio akivaizdon vienas prieš vieną.
Rašyti komentarą