Kodėl vyrai dievina krepšinį, o moterys padaro mažiau avarijų

Kodėl vyrai dievina krepšinį, o moterys padaro mažiau avarijų

Visa tai lengva suprasti, jei įsivaizduosime ilgą žmonijos civilizacijos kelią. Kadais nebuvo nei prijaukintų naminių gyvūnų, nei daržo ar sodo, todėl vyras ryte išeidavo į medžioklę. O moteris saugodavo vaikus ir rinkdavo šakneles bei vaisius. Nesugebėjusieji medžioti, t. y. orientuotis erdvėje, kad grįžtų namo, tiksliai įvertinti atstumus, kad pataikytų į grobį, pasidalyti užduotis su medžioklės bendrais, - nepaliko palikuonių. Neįstengdavusios vienu metu rinkti maistą, pastebėti menkus pokyčius artimoje aplinkoje, pavyzdžiui, šliaužiančią gyvatę, įvertinti vaisių tinkamumą, saugoti vaikus moterys - nepaliko palikuonių. Suprantama, gyvenimas pasikeitė.

Dabar einama ne į medžioklę, bet į darbą, kaunamasi ne dėl gentainių gyvybės su į olą bandančiu įsiveržti liūtu, o su viršininku dėl didesnio atlyginimo, bet paveldėtos savybės niekur nedingo.

Kūnas prisitaikė senovėje svarbioms užduotims, smegenys padarė tą patį. Keletas pavyzdžių tai paaiškins. Įsivaizduokite pirmykštę gentį, nakvojančią oloje. Ją gali užpulti plėšrūnai. Kur turėtų miegoti gynėjas? Suprantama, prie angos. Smagus psichologo Josepho Lernerio tyrimas patvirtina, kad ir mūsų laikais apie 70 procentų vyrų bendroje sutuoktinių lovoje pasirenka tą pusę, kuri arčiau durų.

Kartais vyrai apšaukiami nejautriais, storaodžiais. Tenka sutikti, jog tokie jie ir yra. Vejantis grobį tekdavo brautis pro dygliuotus krūmus. Todėl šiandieną moterų oda švelnesnė ir jautresnė.

"Kur mano kaklaraištis?"

Akys - smegenų dalis, iškelta į kūno paviršių. Vyrų ir moterų gyvenimas bei pareigos šimtus tūkstančių metų tiek skyrėsi, kad tai negalėjo nepaveikti jų smegenų. Medžiojančiam vyrui reikėjo akimis pagauti taikinį ir jo nepaleisti. Dažnai taikinys buvo toli. Todėl jo regėjimas evoliucionavo, tapo panašus į regėjimą pro žiūronus. Jis aiškiai ir ryškiai mato daiktus, kurie yra tiesiai prieš jį, ir tiksliai įvertina atstumą. Be to, ir dieną, ir naktį medžiojantis vyras geriau nei moteris mato prieblandoje.

Moteris rinko vaisius ir saugojo vaikus nuo gyvačių bei kitų pavojų. Jeigu ji neatitraukdama žvilgsnio žiūrėtų tik į kūdikį, nieko kita negalėtų veikti. Todėl moters regėjimas apima platesnį matymo lauką nei vyro.

Šios iš protėvių paveldėtos savybės neišnyko. Vyras lengvai pastebi kitame kvartale esančią aludę, tačiau neranda spintoje kaklaraiščio.

Moterys, kaip rodo eismo statistika, rečiau nei vyrai tampa eismo įvykių kaltininkėmis, kai mašinos susiduria šonais (nes jos geriau mato periferiją), bet dažniau užkliūva už garažo vartų (nes sunkiau nustato atstumą ir nepastebi to, kas yra tiesiai prieš jas).

Svarbiausia - pataikyti

Visuose kompiuterinių žaidimų salonuose pilna berniukų, tobulinančių savo gebėjimą orientuotis erdvėje. Šie žaidimai jiems įdomūs ir malonūs. Jais domisi tik viena kita mergaitė. Vyrams itin patinka žaidimai, kuriuose reikia pataikyti į taikinį, todėl futbolininkai, krepšininkai ir tenisininkai tampa daug uždirbančiais tautiniais didvyriais.

Pasitaręs su psichologais, anglų verslininkas Envinas Simpsas ėmėsi reklamuoti žemėlapį, kurio vienas lapas buvo įprastas - šiaurė viršuje, o kitame - šiaurė žemėlapio apačioje. Reklama teigė, kad pirmasis žemėlapis skirtas keliaujantiesiems į Anglijos šiaurę, o antrasis - į pietus. Vyrai nesuprato, kam reikalingi du žemėlapiai, kodėl jo negalima paprasčiausiai apversti. Daugiau nei 15 tūkstančių moterų žemėlapius įsigijo, nes manė, jog jie padės geriau orientuotis vairuojant.

www.darniPora.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder