Kaip ugdyti vaiko finansinę atsakomybę

Kaip ugdyti vaiko finansinę atsakomybę

Geriausias būsimos vaiko finansinės sėkmės rodiklis yra ne švietimo testų rezultatai ir ne IQ lygis. Kur kas svarbiau, kaip ilgai jie gali ištverti nesuvalgę saldainio.

[BANERIS]

Praėjusio šimtmečio 7-ajame dešimtmetyje Walter Michel iš Stenfordo ėmėsi tirti ilgalaikę atidėto atlygio įtaką.  Jis tyrinėjo keturmečių vaikų gebėjimą susilaikyti iš karto nesuvalgius saldainio, gulinčio prieš akis.

Mokslininko komanda prašė vaikų nevalgyti saldainio 15 minučių - kol suaugusiųjų nebūdavo kambaryje. Tuomet, sakė vaikams, jie galėsią suvalgyti ne vieną saldainį, o du.

Kaip ir buvo laukta, vieni vaikai iš karto pasiduodavo pagundai, kiti iškęsdavo apie 30 sekundžių, ir tik keletas ištverdavo visas 15 minučių.

Michel stebėjo šiuos vaikus tol, kol jie baigė mokyklą. Tyrimo pabaigoje paaiškėjo, kad gebėjimas laukti atlygio vaikystėje reiškia aukštesnes pajamas, darnesnę santuoką, sėkmingesnę karjerą, geresnę sveikatą ir apskritai visavertiškesnį gyvenimą ateityje.
Tie mažyliai, kurie tuojau pat prarydavo gardumyną, taip ir neišmoko valdyti spontaniškų polėkių ir turėjo daugiau elgsenos problemų. Šis ilgalaikis tyrimas parodė, kad vaiki, išlaukę 15 minučių, vėliau surinko daugiau balų mokykliniuose testuose.

Rekomendacijos tėvams

Geriausias būdas padėti vaikui suvokti problemos esmę - patirtis, o ne žodžiai. Tėvams rekomenduojamos dvi paprastos idėjos:

1. Duokite vaikui tikrų pinigų.
2. Mokykite kantrybės.

Judith Briles knygoje "Tinkamo vaikų požiūrio į pinigus ugdymas" tėvams pataria skatinti vaikus atidėti 20-25 proc. gautų pajamų (kišenpinigių arba padovanotų giminaičių).
Nesvarbu, ar vaikas užsidirbo, ar gavo dovanai, - visiška atsakomybė už tai, kaip juos išleisti, leidžia jiems sužinoti savo pasirinkimų pasekmes.

Leiskite jiems suklysti, - tik šitaip vaikai supras, kodėl svarbu atidėti santaupų ir kas atsitinka, kai to nepadarai. 

Atidėtas atlygis moko vaikus kontroliuoti savo emocijas. 

Daniel Aguiar, kompanijos "My Smart Budget" įkūrėja ir vadovė, pasakoja, kad jos sūnus turėjo savybę pirkti impulsyviai. Mama jam pasiūlė naudotis "norų sąrašu": jame berniukas rašydavo visus dalykus, kurių jis nori, ir jeigu po dviejų savaičių pirmoje vietoje likdavo tie patys daiktai, jam buvo leidžiama juos nusipirkti.

Berniukas vargiai suvokė, jog yra mokomas valdyti savo emocijas, tačiau ilgainiui jis išsiugdė kantrybę, kuri yra būtina atsakingiems finansiniams sprendimams priimti. 

Šaltinis: "Financial Finesse"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder