Kaip nesigadinti gyvenimo

Kaip nesigadinti gyvenimo

Išsiveržti iš aprūdijusių kasdienybės varžtų, įkvėpti laisvės visomis odos poromis, daryti, ką nori, nedaryti, ko nenori... Atostogos - rojus kūnui ir palaima sielai. Kai po keleto poilsio savaičių grįžtame į darbą, pasaulis ir žmonės regisi rožiniai, o kojos nesiekia dulkinos žemės... Deja, šis jausmas greitai praeina. Kodėl?

Todėl, kad mes patys gadiname sau gyvenimą. Todėl, kad esame įstrigę į nuodingų mentalinių schemų pinkles. Taip teigia prancūzų psichoterapeutė, emocijų valdymo specialistė Stefani Ajuso (Stephanie Hahusseau), parašiusi knygas "Kaip nesusigadinti gyvenimo" ("Comment ne pas se gacher la vie?") bei "Liūdesys, baimė, pyktis" ("Tristesse, peur, colere").

Anot psichoterapeutės, labiausiai gyvenimą mums nuodija klaidingi įsitikinimai, diktuojantys nepasiekiamus tikslus. Keletą jų čia ir apžvelgsime.

Didvyriškumas: "Kas, jeigu ne aš"

Apsinuodijimo simptomai: sukandęs dantis nuolat darote tai, ko kiti, pagal jus, padaryti negali.

Šis modelis daugelį "veža", tačiau už jį tenka mokėti didelę kainą: nuolatinė įtampa virsta sveikatos problemomis, o noras būti geriausiam - konfliktais su žmonėmis. "Didvyriai" kitų atžvilgiu neturi kantrybės ("Aš tai nesiskundžiu!"), kaupia pyktį ("Ir kam man to reikia?!") ir nusivylimą ("Aš visąlaik aukojuosi"). Dėl viso to jie kaltina kitus, mat už savo pasiaukojamą triūsą nesulaukia dėkingumo nei pripažinimo. Kitaip tariant - to, ko nesulaukia iš savęs paties.

Priešnuodis: liaukitės viską darę dėl rezultato.

Kai ką verta daryti tik dėl malonumo, teikiamo paties proceso. Kartais veikite be tikslo ir nesiekdami naudos. Iš naujo mokykitės žaisti: jūsų vidinis vaikas tapo pernelyg rimtas, jis nebemoka juoktis ir svajoti.

Kaltės jausmas: "Man nereikėjo..."

Apsinuodijimo simptomai: jūs manote, kad nesate verti dovanų, kurias jums teikia gyvenimas.

Jūsų galvoje vis sukasi tos pačios mintys, kurios trukdo jausti džiaugsmą ir malonumą, kol galiausiai uždraudžiate apskritai sau ką nors jausti.

Kaltės jausmas gilina frustraciją, neleidžia irtis į priekį profesinėje ir asmeninėje srityse, aitrina pavydą ir pyktį kitų atžvilgiu. Todėl, kad mus visada erzina tie, kurie tiesiog mėgaujasi gyvenimu nebausdami savęs.

Priešnuodis: pirmiausiai įsiklausykite į savo norus bei poreikius, o tik po to - į svetimus. Padovanokite sau laisvo laiko, malonių kūno procedūrų ir t. t.

Perfekcionizmas: "Dirbsiu dar daugiau ir geriau"

Apsinuodijimo simptomai: įtampa tapo chroniška, jūs nebemokate atsipalaiduoti. Raumenys nuolat įsitempę, kamuoja mieguistumas, galvos skausmai.

Perfekcionizmas - tai ne gyvenimo variklis, o jo stabdžiai - netgi tuomet, kai jis pasireiškia hiperaktyvia forma. Jūs eikvojate gyvenimo energijos atsargas, nes naudojate laiką, kurio neturite.

Perfekcionizmas mažina suvokimo aštrumą, žlugdo tikėjimą savimi, sekina fiziškai ir psichiškai. Jis verčia jus griežtai teisti save ir kitus.

Priešnuodis: sustokite būtent tą akimirką, kai sakote sau: "Nagi, dar šiek tiek pasistenk!"

Nepasitenkinimas: "Būtų gerai, jeigu..."

Apsinuodijimo simptomai: jums visada ko nors trūksta.

Trūksta saulės, naujų pareigų, naujų įspūdžių... Chroniškas nepasitenkinimas esama padėtimi gimdo nerimą, nuoskaudą, nusivylimą ir trukdo širdžiai bei protui atrasti ramybę. Visa tai atsiliepia ir santykiams: neišsipildę lūkesčiai virsta priekaištais ir sunkia našta gula ant aplinkinių pečių, nes būtent iš aplinkos mes laukiame, kad būtų patenkinti visi mūsų poreikiai. Juk esame įsitikinę, kad mūsų problemų sprendimai glūdi išorėje, o ne viduje.

Priešnuodis: atsigręžkite pagaliau į save. Neeikvokite jėgų gainiodamiesi, ko jums trūksta, turėdami tai savo rankose. Kiekvieną dieną padarykite pauzę ir leiskite mintims laisvai tekėti, priimkite kylančias emocijas. Tegu kūnas atsipalaiduoja. Jauskite malonumą būti, o ne turėti.

Neaiškus nerimas: "Gero nelauk..."

Apsinuodijimo simptomai: bet kokį ketinimą, veiksmą, akimirką lydi mintis apie tai, kad viskas baigsis blogai.

Polinkis iš nieko niekada nesitikėti nieko gero būdingas nerimastingiems žmonėms. Jiems nerimą kelia viskas: skrydis lėktuvu, medicininė apžiūra, blogas vaiko pažymis etc. Nuolatinis budrumas tiesiogiai veikia sveikatą: prasideda takichardija, migrena, skrandžio bėdos, nemiga.

Priešnuodis: imkite veikti, ir kuo greičiau!

Mokykitės sąmoningai kvėpuoti, kad susilpnintumėte kūno įtampą; medituokite, kad neleistumėte savęs užvaldyti negatyviems lūkesčiams.

Mąstykite racionaliai ir nepainiokite pesimizmo su realizmu. Kiekvieną vakarą susirašykite, kas gero šiandien nutiko, ir jūs pamatysite, kad geri dalykai nutinka dažniau.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder