Kai vaikai tampa skyrybų įkaitais

Kai vaikai tampa skyrybų įkaitais

Šventame Rašte yra pasakojimas apie dvi moteris, kurios išmintingojo karaliaus Saliamono prašė išspręsti ginčą, kurios iš jų yra atsineštas kūdikis. Valdovas pasiūlė kūdikį perpus padalinti kardu. Tikroji motina ėmė šaukti, kad vaiką tegu verčiau pasiima kita moteris. Kai skiriasi sutuoktiniai, vaiko dalybos yra ne mažiau drastiškos. Prarandama sveika nuovoka, liejasi priekaištai, kaltinimai ir melas, o jau ir taip kenčiantis vaikas dar labiau skaudinamas. Specialistai teigia, kad tai vaiko psichiką gali pažeisti visam gyvenimui.

"Nežinau, kuo tai baigsis, bet aš kovosiu už teisę susitikti su vaiku. Buvusi žmona tam visaip trukdo" - dienraščiui sakė klaipėdietis Stepas (vardas pakeistas), rašantis skundus vaikų teisių gynėjams.

Neleis skriausti

Laikinos globos namuose sutuoktiniams siūlė įvaikinti naujagimį, tačiau kai parodė mažos mergytės nuotraukas, šios iškart privertė širdį smarkiau plakti. Vyras sakė, kad nė kiek nebaugino tai, jog mergaitės tikrieji tėvai po valdiškas įstaigas išbarstė septynis savo vaikus. Jis netikintis, jog asocialus elgesys paveldimas, svarbu, kokioje aplinkoje vaikas auga ir kaip auklėjamas.

"Nuo pirmų dienų prisirišau prie vaiko ir visur ėjome, viską veikėme kartu. Aš buvau su mergaite, kai ji gulėjo ligoninėje, nes žmona nenorėjo imti nedarbingumo pažymos. Negaliu pasakyti, kad ji nesirūpino įdukra ar jos nemylėjo. Trejus metus mus visi laikė gražia šeima, tačiau vieną dieną žmona pareiškė, jog turi kitą gyvenimo draugą. Po skyrybų išėjau gyventi kitur, viską palikau žmonai, gyvenimą pradėjau nuo nulio. Moku alimentus, bet dovanomis mažylės neapipilu, nes kol kas gaunu mažą atlyginimą.

Buvusioji visokiais būdais trukdo susitikti su mergaite, vis sako, kad vaikas serga. Dukra galbūt prigrasinta nieko nepasakoti. Bet kai pagaliau susitinkame ir paklausiu, ar niekas neskriaudžia, jos akys paplūsta ašaromis, ir prašosi gyventi su manimi.

Buvę kaimynai sakė, kad buvusios žmonos sugyventinis smarkiai geria, kartą po kiemą lakstė vienais apatiniais, ir vaikas visa tai mato. Aš pats augau be tėvų, tad neleisiu jos skriausti. Gal jos ir nemuša, bet akivaizdu, kad su patėviu mergaitei nėra gerai", - sakė Stepas.

KALTINA SAVE. Nesvarbu, ar tėvai skiriasi taikiai, ar su pykčiu, vaikas patiria stiprius išgyvenimus. Nors, atrodo, jie jau sugeba suprasti, kas vyksta šeimoje, yra linkę galvoti, kad jie dėl visko kalti, sako psichologai.

"Nematėme, kad tos moters sugyventinis eitų į darbą. Nuo ryto girtas voliojasi laiptinėje, supainiojęs duris, braunasi į svetimą butą. Ir moteris pasikeitė, tapo nervinga ir pikta. Įtėvis rūpinosi mergaite, ji prie jo labai prisirišusi. Laiminga būna, kai jis atvažiuoja, pakimba ant kaklo: "Tėtuk, pasiilgau!" Jis visada rūpinosi vaiku kaip angeliuku", - tai "Vakarų ekspresui" paliudijo net keturi kaimynai.

Daugiau - pas mamą

"Į mus gali kreiptis vienas iš tėvų, jeigu gražiuoju nesusitaria, kaip bendraus su vaiku. Ginčų ir konfliktų mes nesprendžiame, bet yra lygios teisės abiem tėvams rūpintis vaiku, ir yra šiurkštus vaiko teisių pažeidimas, jeigu jam neleidžiama bendrauti su kuriuo nors iš tėvų", - sakė Klaipėdos vaiko teisių apsaugos tarnybos (VTAT) vadovė Gražina Aurylienė.

Pasak jos, mažas žmogutis tiki abiem tėvais kaip Dievu, ir vienodai myli, todėl labai kenčia, kai suaugusieji riejasi ir manipuliuoja vaiko jausmais. Su kuriuo iš tėvų nori gyventi, vaikas savo nuomonę teisme gali pasakyti sulaukęs 6 metų, jeigu tam pritaria psichologas.


"Kuo vaikas mažesnis, tuo didesnę įtampą ir kančią jaučia, kai tėvai pradeda dalintis turtą ir vaikus. Jam svarbu neprarasti abiejų tėvų. Paaugliai dažniausiai nori likti su mama, o didžioji dalis tų, kurie išeina gyventi pas tėtį, dažniausiai po pusmečio grįžta pas mamą. Baigiasi iliuzijos, kad tėvas viską leis ir pirks. Gamtos duota, kad vyras taip nešokinėja, kaip mama, neskiria vaikui tiek šilumos, nes gal ir dirba daugiau", - sakė VTAT vyriausioji specialistė Andžela Šumauskienė.

Neiškepė blynų

Vaikų teisių gynėjos teigia, kad neretai patėviai muša, baudžia ir skriaudžia vaiką, bet yra ir tokių, kurie rūpestingesni už tikrą tėvą. Pamočių pasitaiko žiežulų, kurios ir valgyti neverda, ir neskalbia vaiko drabužių.

"Skiriantis santykiai paaštrėja, jeigu antra pusė neslepia turinti kitą mylimąjį. Žmonės jaučia tokį aštrų skausmą, kad praeina keleri metai, kol aprimsta. Metų metus vaikšto po teismus, nori keršyti, kąsti, persekioti. Kai kada įskaudintieji, pavydūs žmonės atvirai ar slapta filmuoja, fotografuoja, įrašinėja buvusio sutuoktinio pokalbius telefonu, ir paskui "kompromatą" neša mums. Vienas vyras atėjo paskųsti žmonos, kad ji laiku neiškepė vaikams blynų", - stebėjosi G. Aurylienė.

A. Šumauskienė sakė, kad tėvai nevengia į viešumą iškelti intymiausių sutuoktinio gyvenimo detalių. Kamantinėja vaikus, kas vyksta jų namuose, su kokiais žmonėmis tėvas ar mama susitinka. Vaiką traumuoja suaugusiųjų barniai, jis nesijaučia saugus ir dėl to, kad jam iš anksto kalama į galvą, koks blogas bus patėvis ar pamotė, kaip nuolat jį skriaus, o mamai jis neberūpės.

"Viena moteris apkaltino šešiametės mergaitės tėvą, kad jis ją tvirkina; skundas pasiekė prokuratūrą, bet faktai nepasitvirtino. Vyras šmeižė žmoną, kad ji girtauja, tačiau paaiškėjo, jog tai netiesa", - pasakojo specialistės.

Aišku, yra ir labai rimtų priežasčių, dėl kurių užginama bendrauti su vaiku: vyras susideda su psichiką žalojančia sekta, įninka į narkotikus, moteris be saiko geria, keičia sugulovus, yra vaidinga. Kai vyras netenka darbo ir laikinai negali mokėti alimentų, užimama pozicija: nėra pinigų - nematysi vaiko.

"Vaikas nėra daiktas, vieno kurio nuosavybė, jis yra abiejų sukurtas žmogus. Mūsų tarnybos specialistes kaltina, kad jos visada būna moterų pusėje; tai netiesa. Mes giname vaikų interesus, štai atstovavome dviejų mergaičių teisėms teisme, nes jų motina girtavo, nedirbo, jų neišlaikė, o tėvas buvo tvarkingas, darbštus, rūpestingas", - pabrėžė G. Aurylienė.

Kalti be kaltės

"Nesvarbu, ar tėvai skiriasi taikiai, ar su pykčiu, vaikas patiria stiprius išgyvenimus. Nors, atrodo, jie jau sugeba suprasti, kas vyksta šeimoje, yra linkę galvoti, kad jie dėl visko kalti. Girdėjau vaikų pažadus, kad jie bus geresni, paklusnesni, kad tik tėvai vėl būtų kartu. O pykčio jausmas stiprėja, jeigu pabrėžiamos antros pusės neigiamos savybės ir poelgiai. Vaikui gėda, kad tėvai išsiskyrė ir jis bus kitoks, negu jo draugai", - sakė Klaipėdos šeimos ir vaiko gerovės centro psichologė Sandra Anuškevičienė.

Anot jos, vaikus lydi ir liūdesys, sielvartas, ilgesys, gailestis, sutrikimas ir baimė būti atstumtiems.

Psichologės darbo praktika rodo, kad kuo sunkesnis ir ilgesnis skyrybų procesas, tuo intensyvesni ir sunkesni vaiko išgyvenimai. Ypač kai griebiamasi taktikos įtikinti vaiką, kad jo nuomonė apie gimdytoją yra tik iliuzija, pasakojamos bjaurios nebūtos istorijos.

"Kartais suaugusieji su vaikais kalbasi nuoširdžiai ir atvirai, įvardija tikrąsias priežastis, dėl kurių nenori, kad vaikas susitikinėtų su antrąja puse. Dažniausiai girdėta priežastis - baimė, kad vaiko nenuteiktų prieš mamą ar tėtį. Stiprių emocijų ir ambicijų užvaldyti žmonės įvairius dalykus yra linkę matyti kiek kitaip, todėl draudimų priežastys jiems tuo metu atrodo svarbios, nors iš šalies tai atrodo netikra. Abejočiau, kad kitas sutuoktinis nori pakenkti vaikui, greičiausiai asmeniniai išgyvenimai ir ambicijos, keršto troškimas užgožia visą matymo lauką, ir nebejaučiama, ką išgyvena šalia esantys", - sakė pokalbininkė.

Dovanos nepadės

"Vaikai, kaip ir suaugusieji, į stresą reaguoja skirtingai: mažesnieji nesupranta ir nepriima fakto, kad tėvai skiriasi, tik sugeria tėvų emocijas. Paauglys savaime patiria daug emocinių išgyvenimų ir pajautų, o papildomi stresai jo elgesį gali paversti nenuspėjamu: gali vartoti kvaišalus, žaloti save, planuoti savižudybę. Pasikeičia ir vaiko socialinis vaidmuo: jis tampa mama ir tėvu mažesniems broliams, ir tuomet nepatenkinami svarbūs jo amžiaus vaiko poreikiai", - sakė S. Anuškevičienė.

Kai vaikas apipilamas dovanomis, patiria trumpalaikį džiaugsmą, tačiau tai neatstoja meilės, saugumo, prieraišumo jausmų. Sunku numatyti, koks bus vaiko likimas, tačiau užaugęs emocines duobes jis galbūt bandys užpildyti materialinėmis vertybėmis.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder