"Jeigu dabartinė krizė rutuliosis pagal analogišką scenarijų, - sako jis, - tuomet panašaus atsilikimo turime laukti ir šįkart. Per 1990 m. krizę žemiausias ekonomikos kritimas buvo 1991 metų kovą, o nedarbo pikas - 1992 metais, tai yra praėjus 15 mėnesių.
Per kitą krizę maksimalus kritimas buvo 2001 m. lapkritis, o darbo rinka šįkart atsiliko 20 mėnesių (nedarbo pikas buvo 2003 m. liepą).
Toks skirtumas pastebimas tik dviejų pastarųjų krizių atžvilgiu; iki tol ekonomikos išėjimas iš recesijos stadijos ir darbo rinkos stabilizacija vyko beveik vienu metu. Priežastis, dėl kurios laiko tarpas tarp šių dviejų ribų vis didėja, kol kas nepatvirtinta.
Pagal analitiko versiją, reikalas tas, kad, pirma, šiuolaikinės įmonės augančio gamybos pajėgumų pertekliaus sąskaita gali leisti sau tam tikrą laiką didinti produkcijos gamybą nepritraukdamos naujos darbo jėgos.
Antra, darbo priemonių optimizacija taip pat duoda firmoms galimybę sėkmingai plėtoti veiklą mažiausio personalo skaičiaus sąlygomis.
Situacija darbo rinkoje
Tarptautinė darbo organizacija (TDO) prognozuoja, kad pasaulinė finansų krizė planetoje gali užauginti 20 milijonų bedarbių armiją. Šios organizacijos vadovas Chuanas Somavia pareiškė, kad TDO peržiūrėjo savo prognozes pasaulio gyventojų užimtumo atžvilgiu ir dabar manoma, kad 2009 m. pabaigoje tarp darbingo amžiaus žmonių bus 210 mln. bedarbių, pranešė Jungtinių Tautų Organizacijos spaudos tarnyba.
Be to, pagal TDO prognozes, labai padaugės ir "dirbančių vargšų" - tų, kurie už savo darbą gauna mažiau nei dolerį per dieną: jų gretos išaugs iki 40 mln. Tų, kuriems per dieną mokama po du dolerius, skaičius išaugs iki šimto milijonų.
Kalbant apie specialistus, įvairių šaltinių vertinimu, pirmiausiai nukentės paskolų dokumentų tvarkymo specialistai, vertybinių popierių analitikai, socialinės atsakomybės specialistai, nekilnojamojo turto brokeriai, verslo plėtros vadybininkai, personalo mokymo specialistai, spausdintų leidinių žurnalistai.
Guodžia tik tai, visos paminėtos specialistų kategorijos bus vėl reikalingos praėjus metams po to, kai bus įveikta finansų krizė.
Blogas laikas ieškoti darbo
Pastaraisiais metais "Y kartos" atstovai (kvalifikuoti specialistai, gimę po 1980 metų, kurie nedirbo ekonomikos kritimo periodu ir vadovaujasi principu "dirbti, kad gyventum, o ne gyventi, kad dirbtum") jautėsi komfortiškai. Jeigu jiems tekdavo palikti darbą dėl tam tikrų priežasčių, jie tuojau pat rasdavo kitą ir geriau mokamą.
Šiandien, laikinai stojant personalo atrankos procesams kompanijose, situacija pasikeitė.
Dabar kandidatams teks išlaikyti žiauresnę konkurenciją, taip pat sumažinti viltis dėl atlyginimo.
"Po 1998 m. krizės specialistai dirbo ties savo galimybių riba, - prisimena vienos personalo atrankos kompanijos vadovas Treimenas Elsonas, - antraip juos būtų tuojau pat pakeitę kiti aukštos kvalifikacijos specialistai, tuo metu ieškoję darbo. Ir dabar žmonės ims labiau vertinti savo darbdavius."
Anot Treimeno Elsono, darbuotojams bus vis sunkiau diktuoti savo sąlygas, o darbo rinka, kuri pastaraisiais metais buvo "perkaitusi", taps labiau subalansuota.
... tačiau krizė - ne amžina
Daugelis aktyviai verslą plečiančių Vakarų šalių kompanijų (ypač bankų - finansų srityje) priversti keisti strategiją ir mažinti personalą, tačiau tokiu būdu kitos firmos turi galimybę pritraukti puikius specialistus, turėdami galvoje tai, kad krizė - ne amžina, o geri darbuotojai - sėkmės garantija ateityje.
Parengė Liana Ambarcumian
Rašyti komentarą