Viena vertus, baimės jausmas - natūrali organizmo reakcija į nenumatytas ir nemalonias situacijas. Savisaugos instinktas. Juk būtent baimė padėjo žmonijai išgyventi. Antra vertus, baimės kenkia sveikatai: tiek fizinei, tiek psichinei. Būtent todėl su baime reikia kovoti. Baimė trukdo judėti pirmyn. Pavyzdžiui, trukdo rasti gerą darbą arba nuskristi į pasaulio kraštą ir susipažinti su daugybe įdomių žmonių. Taigi jei ko nors bijote, pats laikas padirbėti su savimi.
Pirma, atsisėskite ir gerai pagalvokite, ko bijote. Ar tai baimė? Galbūt jūs tiesiog nepasitikite savimi. Arba varžotės. Norėdami suprasti, aprašykite savo baimę, o po kiek laiko perskaitykite, ką parašėte. Jums pavyks žvilgtelėti į save iš šalies, suprasti, kas gi jus iš tiesų verčia nerimauti. Jei jūs bijote bendrauti, bijote viršininkų arba varžotės kalbėti telefonu (būna ir taip), pasistenkite suvokti, kad aplinkui taip pat yra žmonės. Jie taip pat turi panašių problemų, galbūt taip pat bijo. Vadinasi, jums tiesiog nėra ko bijoti. Juk su visais galima pasikalbėti ir susitarti.
Kas kita, jei, tarkime, bijote vandens arba lėktuvų. Čia pokalbiai nepadės. Už visų panašių baimių iš esmės slypi mirties ir nežinomybės baimė. Tai natūralu, tačiau tokių fobijų nereikia kurstyti. Pasistenkite nukreipti dėmesį kitur ir rasti pliusų tame, kas vyksta. Vanduo nėra toks baisus, jis jus išlaikys, jei nepanikuosite. Bijote plaukioti - neikite ten, kur gilu, įdėmiai pasižiūrėkite į tuos, kas džiaugsmingai šokinėja į jūrą arba nardo su akvalangu. Argi jums nesinori tokio malonumo? Paprašykite savų žmonių neišleisti jūsų iš akių, kol jūs vandenyje. Ir tada baimė dings. Lėktuve pasistenkite pasitikėti pilotu. Patikėkite, jis taip pat nori gyventi. Kaip ir visi kiti keleiviai. Kitas dalykas, jei visi iš lėktuvo išlips sveiki ir gyvi, o jūs pražilsite arba „užsidirbsite“ širdies ligą. Juk dauguma ligų išsivysto dėl išgyvenimų. Nukreipkite dėmesį kitur, paskaitykite, pabendraukite su kaimynu, pažiūrėkite filmą. Prieš skrydį susitikite su tais, kas neįsivaizduoja gyvenimo be lėktuvų ir žino, kaip jie veikia. Patikėkite, jums palengvės. Būtina suvokti, kad jūsų baimės susijusios ne su dabartimi, o tik su tuo, kas gali atsitikti ateityje. Jei bijote šunų, nereikėtų įsivaizduoti, kaip šuo jums įkąs. Juk to gali ir neįvykti - tikimybė labai maža. Jei savarankiškai suvaldyti baimę jums per sunku, kreipkitės į specialistą. Yra metodų fobijoms įveikti. Pasikalbėkite su psichologu, jis tikrai ras išeitį iš situacijos, kurioje atsidūrėte. Ir prisiminkite, bijoti - nieko baisaus.
Parengta pagal dienraštį „Respublika“
Rašyti komentarą