Raumenų mėšlungis

Raumenų mėšlungis

Klausimas: "Sveiki, mano mamytei yra 86 metai. Jau senokai naktimis ją kamuoja kojų mėšlungis. Pastaruoju metu ji po 2-3 kartus per dieną geria magnio preparatų, bet ir tai nelabai padeda. Atlikus kraujo tyrimus buvo nustatyta, kad magnio kiekis yra normalus (netoli maksimalios ribos), o kalcis netgi šiek tiek viršija normą. Gal galėtumėte patarti, ką daryti, kad nekamuotų raumenų mėšlungis? Labai Jums ačiū. Robertas."

Klausimus prašome siųsti šiuo adresu [email protected]

Mėšlungio priežasčių yra daug. Dažniausiai pasitaiko kojų raumenų mėšlungis, rečiau - kaklo, plaštakos raumenų spazmai. Tai yra tam tikros grupės raumenų spazmas ar stipriai padidėjęs raumenų jautrumas, t.y., sumažėjęs dirgiklio slenkstis, į kurį reaguoja raumuo. Mėšlungis raumenį sutraukia tuomet, kai atliekame fiziologiškai nepriimtiną judesį. Paprastai mėšlungis sutraukia blauzdų ir kojų pirštų raumenis, nes jie išlaiko didžiausią krūvį - visą kūną. Gali būti ir kitos mėšlungio priežastys. Pavyzdžiui, kai dėl kojų venų išsiplėtimo ar uždegimo sutrinka kraujotaka, raumenyse užsilaiko veninis kraujas, susidaro pieno rūgštis ir išsivysto acidozė. Mėšlungis gali sutraukti raumenis ir netekus daug skysčių. Todėl po sunkių fizinių darbų būtina gerti daug skysčių - apie 2,5 litro per dieną. Sveika gerti mineralinį vandenį arba sultis.

Kas dažniausiai sukelia mėšlungį

Mėšlungio priežastimi gali būti ir organizmo elektrolitų apykaitos sutrikimas dėl magnio, kalcio ir kalio trūkumo maiste. Daržovės, gausiai tręšiamos fosfatais ir salietra, užauga didelės ir gražios, tačiau jose nelieka magnio bei kalio. Tada patariama vartoti kalio ir magnio preparatus - po 300 mg kasdien. Daugiau magnio turi vartoti paaugliai brendimo metu ir krūtimi maitinančios motinos. Daug natūralaus magnio yra žemė riešutuose, migdoluose, šviežiuose vaisiuose, šokolade ir kituose kakavos produktuose.

Kartais dėl mėšlungio kalti aukštakulniai bateliai, nuvarginantys blauzdų raumenis. Tuo metu gali padėti kai kurie pratimai. Atsigulę ant nugaros, sulenkime mėšlungio sutrauktą koją per kelius, paimkime ją ranka už pirštų ir atsargiai, be trūkčiojimų, traukime juos aukštyn. Jei mėšlungis kartojasi, gali padėti pėdų masažas. Reikėtų kviesti greitąją medicinos pagalbą, jei mėšlungis vargina vaiką, jei kartu su mėšlungiu pakyla temperatūra ar skauda galvą.

Jei mėšlungis kamuoja kasdien ar kasnakt, rekia kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti susiję su kraujagyslių ar stuburo ligomis.

Kitos mėšlungio priežastys: kalcio trūkumas (kalcio gausu kietame sūryje, riešutuose, špinatuose), nervinė įtampa, skysčių trūkumas, hormonų pusiausvyros sutrikimas, nepatogi avalynė. Dažniausiai naktį pėdų raumenis ima traukti dėl sutrikusios kraujotakos - tai aukštakulnių arba visai be užkulnių nešiojamos avalynės pasekmė. Mėšlungį sukelia ir raumenų peršalimas ypač plaukiojant šaltame vandenyje (vėsesnis nei 22 laipsnių vanduo jau laikomas šaltu). Pasitaiko, jog ilgai dirbus kompiuterio klaviatūra, sutrinka plaštakų kraujotaka ir raumenų mityba, todėl ir ima spazmuoti tuos raumenis. Jei ryte atsikeliame su skaudančia galva ar kaklu, verta pasirūpinti geresne pagalve (ji turi būti patogi ir nekieta) bei čiužiniu (jis turi būti vidutinio kietumo).

Kaip išvengti mėšlungio

Norint išvengti raumenų mėšlungio, rekomenduojama prieš miegą išgerti šilto pieno su medumi. Kasdieninį meniu papildyti trimis bananais, sauja migdolų (juose yra magnio, mažinančio stresą ir raumenų spazmus). Nešiokime tinkamą avalynę (tik jau ne aukštakulnę ar bekulnę). Kad nesutriktų kraujotaka, dirbdami kompiuteriu, kas valandą darykime pertraukas ir masažuokime rankas nuo pirštų galiukų iki dilbio vidurio. Jei moteris kamuoja raumenų spazmai 5 - 7 dienas prieš mėnesines, patariama pagulėti karštoje vonioje su aromatinėmis rozmarino žolelėmis, kurios reguliuoja moteriškų hormonų pusiausvyrą. Svarbiausia, kad organizmas gautų pakankamai kalcio, magnio ir kalio. Suaugęs žmogus per parą turi suvartoti apie 350 mg magnio ir apie 1000 - 1500 mg kalcio.Pakankamai magnio yra mineraliniame vandenyje. Valgydami džiovintus vaisius - razinas, abrikosus slyvas - gauname kalio, kuris palaiko reikiamą vandens kiekį ląstelėse. Reikia prisiminti, kad gausus kavos vartojimas didina kalcio praradimą. Kalcio gausu pieno produktuose, ypač varškėje.

Ką daryti ištikus mėšlungiui

Ištikus mėšlungiui, pirmiausia reikia stengtis ištempti pažeistą raumenų grupę. Esant blauzdos raumenų spazmui, reikia aktyviai rankomis lenkti pėdos pirštus į save. Tai gali padaryti ir šalia esantis žmogus. Taip pat tinka pažeistos raumenų grupės masažas, ledo kompresas. Galima tiesiog atsistoti ir remtis tai ant pirštų, tai ant pėdos. Ir taip kelis kartus. Jei mėšlungis sutraukė ranką, ištieskite pirštus, net jei tai atrodo neįmanoma, spauskite jų pagalvėles, ištempkite raumenis ir pamasažuokite. Jei mėšlungis sutraukė kojos pirštus, atsistokite remdamiesi visa pėda ir įtempkite pirštus arba atvirkščiai, atsisėskite ir ranka lenkite kojos pirštus kelio link, pamasažuokite pėdos raumenis. Nerekomenduojama sutrauktos galūnės badyti adata.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder