Kaip sužinoti testamento turinį?

Kaip sužinoti testamento turinį?

Mirė mama, kuria rūpinosi mano brolis, nes aš pati to negalėjau padaryti dėl sunkaus neįgalumo lygio. Žinau, kad ji buvo parašiusi testamentą, bet brolis man jo nerodo. Kaip tokiu atveju galima sužinoti testamento turinį? Ką reikia padaryti, kad visais paveldėjimo formalumais, jei testamente yra ir man skirtas palikimas, rūpintųsi mano vyras, nes man tai dėl neįgalumo padaryti gana sunku?

Advokatų profesinės bendrijos 3 law "Miškinis ir partneriai" vyresniosios teisininkės Sigitos Stukaitės teigimu, pagal galiojančius teisės aktus tokiu atveju per 3 mėnesius nuo mamos mirties reikia kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą ir pateikti pareiškimą apie palikimo priėmimą arba faktiškai pradėti valdyti paveldimą turtą. Palikimo priėmimo momentu reikia apsispręsti, ar palikimas bus priimamas pagal apyrašą, ar be. Jei mirusysis turėjo kreditorių, tai visais atvejais rekomenduojama palikimą priimti pagal apyrašą.

Pasak teisininkės, palikimo atsiradimo vieta laikoma mirusiojo paskutinė nuolatinė gyvenamoji vieta. Kiekvienam notarui yra priskirta tam tikra teritorija. Apie priskirtas teritorijas galima sužinoti interneto puslapyje www.notarurumai.lt arba paskambinus į Notarų rūmus tel. (8 5) 261 4757.

"Dažniausiai kreipusis į notarų biurą iš esmės yra suteikiama informacija, ar palikėjas buvo sudaręs testamentą, ar ne. Jei testamentas yra sudarytas, palikimo atsiradimo vietos notaras paskiria jo paskelbimo dieną ir apie ją informuoja įpėdinius ir kitus suinteresuotus asmenis, jei tokių yra. Nors įstatyme nėra nurodyta, kokia forma notaras tai turi atlikti, paprastai siekdami įgyvendinti tą pareigą notarai siunčia registruotus ar elektroninius laiškus, skelbia laikraščiuose", - sakė S. Stukaitė.

Ji priminė, kad testamentas gali būti ne tik oficialus, patvirtintas notarų biure, konsulinio pareigūno ar kitų Civiliniame kodekse nurodytų asmenų, kurie privalo perduoti testamentą notarui, bet ir asmeninis, surašytas testatoriaus ranka ir atitinkantis tam tikrus reikalavimus.

"Asmeninis testamentas gali būti perduotas saugojimui arba ne. Jei testamentas nebuvo perduotas saugoti atsakingiems asmenims, tai jis turi būti per vienerius metus po testatoriaus mirties pateiktas tvirtinti teismui. Šiuo atveju sesuo būtų suinteresuotas asmuo ir ji turėtų būti įtraukta į procesą teisme. Jei netgi asmuo, besikreipiantis į teismą, neįtrauktų jos į procesą, po to, kai testamentas būtų patvirtintas, jis vis tiek būtų pateiktas vietos notarui. Tad kad ir kaip būtų, skaitytoja turėtų per tris mėnesius kreiptis į vietos notarą, kad tinkamai įgyvendintų savo, kaip įpėdinės, teises", - aiškino 3 law "Miškinis ir partneriai" teisininkė.

S. Stukaitė taip pat akcentavo, kad įstatymas numato teisę ir į privalomąją palikimo dalį, t.y. palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai (įtėviai), kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, paveldi, nepaisant testamento turinio, pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą, jei testamentu neskirta daugiau. Ar privalomoji dalis priklauso - nustato teismas, vertindamas įrodymų visumą, išskyrus tuos atvejus, kai įpėdinis yra nepilnametis, ir tuos atvejus, kai testamentiniai įpėdiniai neprieštarauja dėl privalomosios palikimo dalies išskyrimo.

Anot teisininkės, dėl visų paveldėjimo formalumų sutvarkymo galima sudaryti ir notarine tvarka patvirtinti įgaliojimą. Jį galima sudaryti atvykus į bet kurį notarų biurą arba pasinaudojus notaro atvykimo į namus paslauga.

Klausimus teisininkams ir kitiems specialistams galite siųsti el. paštu [email protected] arba užduoti tel. (8 46) 411 305.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder