Kaip gydyti priklausomybę nuo meilės?

Kaip gydyti priklausomybę nuo meilės?

"Laba diena. Aš manau, kad esu vienas iš tų turinčių priklausomybę meilei ar kitam žmogui. Kiek skaičiau straipsnius, panašu, kad viskas arba dauguma dalykų (simptomų) atitinka man būdingus bruožus ar jausmus. Kaip galima būtų gydyti ją? Galima daryti kokius nors psichologinius pratimus?"

Į laišką atsakė psichologė psichoterapeutė Vilma MAŽEIKIENĖ.


Priklausyti nuo kito žmogaus nėra blogai. Mes visi nuo ko nors priklausome. Svarbu, kad ta priklausomybė būtų sveika ir neperžengtų normos ribų. Per didelė priklausomybė slegia, vargina, riboja, neleidžia būti savimi. Tuomet yra paminama žmogaus savivertė.

Savivertė yra kiekvieno mūsų autentiškos būties centras, nes tik vertindami, gerbdami save galime būti tokie, kokie esame, - juk esame laisvi tokie būti. Tai stovėjimas ant savo kojų, buvimas savo paties gyvenimo šeimininku. Stipri priklausomybė nuo kito žmogaus visa tai iš mūsų atima. Ji atima iš mūsų savo vertės pojūtį.

Kad išeitumėte iš šio uždaro rato, turite stiprinti save, savo vertę.

Galite pasinaudoti 4 pagrindiniais gyvenimo principais, kurie padės išsivaduoti iš jus žlugdančios priklausomybės.

1. Savęs pažinimas.

2. Savęs priėmimas.

3. Savęs gerbimas.

4. Savo teisių gynimas.

Turite suvokti, jog neprivalote gyventi tam, kad atitiktumėte kieno nors kito viltis. Gana to, kad esate. Neprivalote tapti kuo nors kitu.

Kitas svarbus žingsnis - tai suvokti, kad niekas neturi teisės jums diktuoti, kas jums vertingiau ar reikalingiau. Pasirinkti turite ir galite pats.

Savigarba auga tada, kai žmogus pats save suvokia ir pripažįsta. Kad sumažintumėte priklausomybę nuo kitų, turite ugdytis šią savybę. Tai aktyvus procesas, vykstantis visą gyvenimą. Tai reiškia, jog kasdien, žingsnis po žingsnio, turite eiti šia kryptimi.

Štai keletas atspirties taškų einant šia kryptimi:

* priimkite save tokį, koks esate;

* priimkite save tokį, koks norėtumėte būti;

* keiskitės į gerąją pusę - taip, kad dar labiau patiktų save keisti;

* priimkite teigiamą savęs įvaizdį: kaip atrodote, kalbate, judate, verkiate etc.

* mylėkite save taip pat kaip bet ką kitą, jauskite, jog savaime esate nepakartojamas;

* branginkite gyvenimo laiką;

* leiskite sau būti, džiaugtis gyvenimo malonumais;

* nesitikėkite, kad kas nors kitas išugdys jums savigarbą: tai tik jūsų pareiga; jei savigarbą jums gali "duoti" kas nors kitas, jis taip pat lengvai gali ją ir "atimti".

* išmokite pats priimti sprendimus ir atsakyti prieš save už jų įgyvendinimą;

* išmokite ginti savo teises.

Taigi tik nuo jūsų priklauso, ar būsite laimingas ir ar pamilsite save tokį, koks esate dabar. Kuo labiau save vertinsite, tuo daugiau galėsite duoti kitiems ir tuo daugiau jums duos kiti. Nebūkite priklausomas nuo kitų, tačiau priimkite bendravimą.

Stiprybės!

Klausimus psichologei Vilmai Mažeikienei prašome siųsti adresu [email protected]. Dėl privačios konsultacijos prašome skambinti tel. 8 685 78601.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder