Marius Tumšys: "Nėra nieko baisiau, kaip nieko nedaryti"

Marius Tumšys: "Nėra nieko baisiau, kaip nieko nedaryti"

"Aišku, galima sakyti: nedarykite to renginio, ir nekils jokių problemų, bet mano pozicija tokia: geriau suklysti negu visai nedaryti", - sako Karklės paplūdimio festivalio vienas iš organizatorių Marius Tumšys.

[BANERIS]

Rugpjūčio 14 dieną Karklėje vyksiantis paplūdimio festivalis - pirmasis toks Lietuvoje. Vienas pagrindinių jo organizatorių Marius Tumšys sako, jog apie šį renginį su kolegomis ilgai galvojo ir tikisi, jog jis taps tęstinis. Apie festivalį ir apie dešimties metų renginių organizavimo patirtį su 30-mečiu dviejų vaikų tėvu kalbėjomės ten, kur dabar jo antrieji namai: Karklėje.

Marius sako, jog idėja suorganizuoti ką nors pajūryje gimė seniai. Paplūdimio renginiai vyksta Latvijoje, Lenkijoje, Estijoje, ypač daug - Danijoje, Suomijoje. "Maždaug prieš 8 mėnesius aktyviai pradėjome ieškoti tinkamos festivaliui vietos - čia ir prasidėjo didžiausi sunkumai... Karklė yra ideali tokiam renginiui, bet iš pradžių visi prieštaravo. Rajono savivaldybėje vyko du posėdžiai su policija, gyventojais, regioninio parko atstovais..."

Tačiau leidimą gauti pavyko.

Esi įsitikinęs renginio sėkme?

Manau, jog šis renginys turi įsilieti į pačią Karklę, į jos gyvenimą. Reprezentuoti ją. Norisi sutraukti visas pajūrio pramogas, kad žmonės čia galėtų ir gerų grupių paklausyti, ir papramogauti. Šeštadienį čia atsivešime ir vėjaračius, ir paprastus, ir jėgos aitvarus, organizuosim paplūdimio tinklinį, vyks smėlio pilių konkursai, bus žaidžiamas krepšinis, futbolas, bus vaikams atrakcionai įvairiausi...

Renginys mokamas. Tikitės pelno?

Net nesapnuoju apie tai. Šitas renginys bus nuostolingas, nes jis pirmasis. Tai investicija į ateitį.

Mes norime patikrinti žmonių, mašinų srautus, pažiūrėti, kaip žmonės reaguoja. Tai labiau bandymas.

Norime rėmėjams ir visiems kitiems parodyti, jog čia gali vykti kai kas unikalaus. Ir vietiniam verslui bus gerai.

Bilietas kainuoja 30 litų. Kuo šventė bus unikali?

Taip, renginys mokamas, tačiau gi koncertuos 15 grupių. Bus unikali scena ant kopos, vyraus romantinė nuotaika, gros "Rebelheart", Neda, Aistė Smilgelevičiūtė ir grupė "Skylė"... Jei dar saulė mus pamylės, tai jai leidžiantis ten bus fantastiška atmosfera prie laužo. Bus tikrai aukštos kokybės garsas, grupės gros gyvai. Galbūt  kitoje aplinkoje tai nieko nenustebintų, tačiau šiame kontekste paliks kitokį įspūdį.
Labai norėjome parodyti Oskaro Koršunovo spektaklį, bet sutarti nepavyko. Tačiau bus ne ką prastesnis Gyčio Ivanausko spektaklis. Norisi padaryti ne kiekybę, o kokybę.

Kokiai auditorijai skirtas renginys?

Kiek vyresnei, brandesnei. Norisi, kad žmonės atvažiuotų su šeimomis.

Kaip manai, kiek Karklė galėtų atlaikyti žmonių?

Labai daug. Tik reikia reguliuoti srautą. Jeigu čia kada nors būtų didelis renginys, reiktų daryti įvažiavimą  nuo Palangos plento, o išvažiavimą - pro Klaipėdą, kad būtų dvipusis eismas. Labai daug pievų aplinkui, galima įrengti "parkingus", įkurti palapinių miestelį. Tačiau mūsų tikslas nėra masinis renginis. Mes norime riboto srauto (galbūt galėtų brangti bilietas), tikslinės auditorijos ir aukštos lygio. Čia nereikia dešimt tūkstančių žmonių, nes tada tikrai kopas gali nuniokoti.

O dabar nenuniokos?

Mes atvešime ir tualetų, ir šiukšlių konteinerių, ir apsaugą. Žmonės teritoriją tvarkys ir per renginį, ir po renginio.

Nesibaidote audrų?

Aišku, oras labai svarbu. Pernai organizavome Andriaus Mamontovo koncertinį turą, padarėme 20 renginių - nelijo per nė vieną iš jų, buvo tobulas oras. Friedricho pasaže organizavome 8 renginius - nelijo nė per vieną. Šiemet, deja, negalime tuo pasigirti - jau daug renginių gavo lietaus. Tame pačiame Friedricho pasaže jau šiemet 3 renginius nuplovė. Kai oras geras, - visai kita atmosfera.

Šiemet verčiamės lietuviškais atlikėjais. Pagal pirmąją idėją "Apocalyptica" ir "The Rasmus", kurie dabar groja Trakų pilyje, turėjo groti pas mus. Turime įvairių planų kitiems metams.


Ką manai apie Klaipėdos žmonių požiūrį į renginius?

Manau, į Mikos koncertą Vilniuje būtų susirinkę dukart daugiau žmonių. Nesvarbu, kad vienam Mika patinka, kitam ne, tačiau produktas buvo pasiūlytas labai profesionalus: ir scenografija, ir šou, ir garsas buvo toks, kokio Klaipėdoje gyvenime nėra buvę.

Keista, kai žmonės sako "va, 80 litų..." Kas tas yra?

Mažai?

Nesakau, kad mažai. Reikalas tas, kad Jūros šventės publika yra taip pripratusi vaikščioti su alaus bokalais ir valgyti, kad pats koncertas tampa jau nebūtinas. Jam pinigų nebelieka. Man atrodo, jog mokami Jūros šventės renginiai yra tam tikras sprendimas, kaip atsijoti publiką, nes ne visi nori būti minioje.
Klaipėdiečiai išlepinti nemokamų renginių. Pavyzdžiui, džiazo festivalio, kuris yra geras, bet aš tokį renginį geriau žiūrėčiau ne minioje.

Dažnas klaipėdietis sako, jog Klaipėdoje išvis nieko nevyksta.

Keista. Mes atvežėme į Klaipėdą grupę "Lordi", tai žmonės netgi meldėsi bažnyčioje prieš koncertą. Reklamos buvo apstu, ir vis tiek atsirado žmonių, kurie stebėjosi: "O Klaipėdoje tikrai buvo "Lordi"?".

Kodėl pasirinkai renginių organizavimą?

Dabar neįsivaizduoju, ką kitą galėčiau gyvenime daryti. Kai mokiausi mokykloje, būdavau visokių klubų pirmininkas, mokinių tarybos prezidentas - tiesiog veikiau. Į režisūrą stojau, nes nesupratau, kad stoju į teatrą, - labai norėjau ką nors režisuoti.

Baigiau universitetą, įsteigiau įmonę. Lietuvoje pirmieji pradėjome vežti teatrų spektaklius. Pirmąkart firma nusipirko spektaklį. Anksčiau teatrai tik patys važinėdavo ir patys pardavinėdavo bilietus. Atvežėme per tą laiką ir  Nekrošiaus, ir Koršunovo, ir Tumino, ir Cholinos spektaklių. Vėliau su rusais bendravome, Olegą Gazmanovą atvežėme - taip ir prasidėjo veiksmas.

Renginių organizavimas - tai ne darbas, o gyvenimo būdas. Ir šeima, ir visi kiti tai supranta, nes nėra savaitgalių, nėra švenčių, nėra darbo nuo 8 iki 17 valandos. Tai darbas visą parą. Prieš renginį kartais būni dvi savaites ne namuose, nervai įtempti, telefonas visada "karštas"...

Ką dar gero inicijavote miesto labui?

Galiu pasidžiaugti, jog šiemet mūsų iniciatyva atsirado blusų turgus. Jis prigijo ir auga. Paleidome senamiesčiu važinėti gražią karietą. Aš gyvenu senamiestyje, biurą turime senamiestyje, - visi norime jį pagyvinti. Tai tapo kaip hobis, net darbuotojai dirba nemokamai.

Labai didžiuojuosi "Trispalvių kalnu" bei "Laisvė išskleidė bures" - tai mano idėjos ir jos man pačiam smagios.

O smagių nesusipratimų būna?

Per Kovo 11-osios renginį "Laisvė išskleidė bures" dienos metu, apie dvyliktą valandą, rengėme paskutinę repeticiją. Net nekilo mintis, jog repeticijai reikia atskiro leidimo - renginiui, aišku, jį turėjome. Chorai dainavo Lietuvos atgimimo dainas, o kažkas iš senamiesčio gyventojų iškvietė policiją.

O blusų turguje viena moteriškė pardavinėja megztas kojines ir kelia triukšmą, kai reikia duoti penkis litus už vietą. Kreipėsi į Savivaldybę, kuriai mes, aišku, nieko nemokame, bet nemanau, kad turėtume. Jeigu reiktų mokėti, keliautume geriau į privačią teritoriją, nes čia neturime jokio pelno. Esame investavę pinigų ir kiekvieną kartą patiriame išlaidų, nes reikia mokėti už garso aparatūrą ir krovėjams. Taigi ta moteriškė visada skundžiasi dėl tų 5 litų.

Kas dar įdomaus numatoma senamiestyje?

Norėtųsi, kad dar vyktų ekologinis turgus. Senamiestis yra tokia vieta, kur norisi veiksmo.

O Stingą atveši į Klaipėdą?

Jeigu festivalis rutuliosis, visko gali būti.

Viską suderinot, nieko nepraleidot?

Samdėme organizacijas, kurios rūpintųsi renginio saugumu, o policija vis tiek spaudžia parengti saugumo planus... Samdėme gelbėtojus, jeigu netyčia kokia nelaimė... Ir taip toliau. Aišku, galima sakyti: nedarykite to renginio, ir nekils tiek problemų, bet mano pozicija yra tokia: geriau suklysti negu visai nedaryti.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder