Valdžia nori griauti. Ir taškas

Valdžia nori griauti. Ir taškas

Teisingumo ministerija atsisakė paspausti jai geranoriškai ištiestą juodkrantiškių ranką. Nesutikusi su siūloma taikos sutartimi, šalies valdžia akivaizdžiai stojo niekuo dėtus žmones su nepilnamečiais vaikais iš namų išmesti siekiančių verslininkų pusėn. Tačiau šį kartą pastaruosius sustabdė Temidė, konstatavusi, jog gatvėje atsidūrę Juodkrantės gyventojai gali likti ne tik be namų, bet ir už juos sumokėtų nemažų pinigų.

Lengviau atsikvėpė

Klaipėdos apylinkės teismas išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje verdikto su didžiuliu nerimu laukė apie 20 pačio įvairiausio amžiaus Juodkrantės gyventojų. Į teismą su ieškiniu kreipėsi bankrutavusi UAB Verslo investicijų projektų (VIP) centras ir jos bankrotą administruojanti bendrovė „Valeksa“.

Abi jos siekė minėtą būrį juodkrantiškių, tarp jų ir nepilnamečius vaikus, iškeldinti iš namų, kurie yra vienintelis jų būstas.

Arūno Bernacko koliažas.


Teismas VIP centro ir „Valeksos“ ieškinį atmetė. Konstatuota, kad jis yra neįrodytas ir nepagrįstas. Bankrutavusiai bendrovei teks žmonėms atlyginti jų patirtas per 4000 eurų bylinėjimosi išlaidas.

„Galų gale patikėjome, kad Lietuvoje yra teisingumas. Tačiau kiek ilgai reikėjo laukti. Juk visus tuos metus iš mūsų paprasčiausiai tyčiojosi. Visi žaidė į „vienus vartus“. Net neįsivaizduoju, kas būtų atsitikę, jei būtų priimtas sprendimas atimti mūsų turtą ir mus visus išmesti į gatvę. Bylą nagrinėjęs teisėjas į viską įsigilino labai nuosekliai, kruopščiai ir svarbiausia sąžiningai“, - „Vakaro žinioms“ sakė namus išsaugojusi Salomėja Rubinienė.


Juodkrantiškai neabejoja, jog šis teismo sprendimas bus apskųstas. Šį ginčą jie įvardija, kaip VIP centro egzistavimo esmę ir siekį iš valstybės prisiteistais pinigais pasidalinti su savo kreditoriais.

Ilgi kovos metai

Tai naujausia dalis beveik 15 metų besitęsiančios istorijos, kurios kertiniu akmeniu tapo 2009 metų teismo sprendimas, tris legaliai ant Kuršių marių kranto VIP centro pastatytus bei parduotus pastatus pavertęs nelegaliais ir įpareigojęs juos nugriauti. Ir nesvarbu, kad valstybinės institucijos pastatų statybos leidimus išdavė ir jais naudotis leido, o juodkrantiškiai juos sąžiningai įsigijo.

VIP centro ir „Valeksos“ prašymo iškeldinti juose gyvenančius žmones teismas ėmėsi jau ne kartą, tačiau bylos nagrinėjimai buvo stabdomi, nes Vyriausybė inicijavo Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) tvarkymo plano pakeitimą. Jo pagrindu galėjo būti pasirašyta du pastatus Juodkrantėje išsaugoti leisianti taikos sutartis. Praėjusių metų spalio 30 d. Vyriausybė pakeitė prieš septynerius metus priimtą KNNP tvarkymo planą.

Bet juodkrantiškių viltis žlugo labai greitai. Lapkričio 25 d. KT paskelbė, kad Vyriausybės padaryti KNNP tvarkymo plano pakeitimai neatitinka pagrindinio šalies įstatymo - Konstitucijos.

Mato tik pusę restitucijos

Pasak nugriauti pasmerktame name gyvenančios S.Rubinienės, žmonės patys išsikraustytų, jei būtų grąžinti už namus sumokėti pinigai. Juk ir pastatus pasmerkęs teismas taikė dvišalę restituciją.

„Visi kalba tik apie teismo sprendimą griauti pastatus, tačiau niekas net neužsimena apie juose gyvenančius žmones. Sakinyje apie restitucijos taikymą nurodoma ne tik griauti, bet ir grąžinti mums už pastatus sąžiningai sumokėtus pinigus. Juk mes pirmiau sumokėjome pinigus ir tik po to gavome pastatus, lai dabar tuos pinigus mums grąžina ir mes pastatus atiduosime. Tačiau visi puikiausiai žino, ką reiškia atgauti pinigus iš bankrutuojančios bendrovės“, - vos tvardėsi už savo namus kovojanti S.Rubinienė.

Jos kaimynės Eglės Kazlauskienės teigimu, įstatymai turi galioti visiems ir tikrai nėra skirti išmesti į gatvę niekuo dėtus žmones.

„Kartais būdavo taip pikta, jog atrodė net fiziškai priešinsimės prievartiniam iškeldinimui. Tačiau emocijos nurimdavo ir tapdavo aišku, kad po beveik penkiolika metų jau trunkančio bylinėjimosi laukia dar mažiausiai dešimtmetis teismuose“, - sakė E.Kazlauskienė.

Moterų teigimu, restitucija yra neįmanoma. VIP centras už parduotus pastatus pinigus gavo, bet bankrutavo ir jokio turto neturi. Bendrovės skolos siekia per 4,4 milijono eurų. Banko paskolas būstui Juodkrantėje įsigyti ėmę ir iki šiol palūkanas mokantys žmonės yra tik trečios eilės kreditoriai.

Teismas užstojo žmones

VIP centro ir „Valeksos“ ieškinį atmetęs Klaipėdos apyliknkės teismas, kaip ir juodkrantiškiai, suabejojo VIP centro atstovų tikinimais, kad nugriovus pastatus jie iš valstybės prisiteis per 1,2 milijono eurų ir atsiskaitys su kreditoriais.

Egzistuoja grėsmė, jog ši suma VIP centrui nebus priteista tol, kol šis negrąžins žmonėms už namus jau sumokėtų pinigų. O jų bankrutavusi bendrovė paprasčiausiai neturi.

Tačiau net ir priteisus minėtą milijoną, juodkrantiškiai atgautų tik apie ketvirtadalį sumokėtų pinigų. Ir tai dar neaišku, ar tikrai. O už būstus sumokėta nuo 150 tūkst. eurų iki daugiau nei 0,5 mln. Pasak teismo, pastatų grąžinimas žmonėms neatgavus už juos sumokėtų pinigų, prilygtų pastarųjų nubaudimui.

Kalbas apie tai, kad bankrutuojančiai bendrovei pavyks prisiteisti pinigų iš valstybės, juodkrantiškiai atvirai lygina su loterija. Pasak S.Rubinienės, tokie VIP centro planai stebina ir dėl to, kad noras prisiteisti pinigus iš valstybės yra tapatus su siekiu tą patį daiktą parduoti du kartus.

Vieną kartą jiems už pastatus jau sumokėjo sąžiningai juos įsigiję žmonės, kuriuos dabar ir norima išmesti į gatvę, negrąžinus už namus sumokėtų pinigų. Anot teisininkų, taip VIP centras galimai tikisi visų mokesčių mokėtojų pinigais atsiskaityti su savo kreditoriais.

Taikos nepanoro

Dar prieš šį teismo verdiktą keturis nepilnamečius vaikus Juodkrantėje auginantys Indrė ir Juozas Skučai kreipėsi į teisingumo ministrą Elviną Jankevičių. Šeima pasiūlė sudaryti taikos sutartį, atlyginant jiems padarytą žalą.

Pasak J.Skučo, ji leistų išvengti tolimesnio ilgo bylinėjimo teismuose, padėtų išvengti naujų išlaidų bei prisidėtų nutraukiant valstybei žalingą situaciją, kai niekuo dėti žmonės priversti atsakyti už valstybės klaidas.

Tačiau teisingumo ministras E.Jankevičius neįžvelgia jokių grėsmių, kad iš namų išvaryti juodkrantiškiai finansiškai nukentės.

Jis patikino, jog nugriovus namus bankrutavusi bendrovė prisiteis neteisėtais valstybės ir savivaldybės sprendimais padarytą žalą. Neva jai gali pakakti turto atsiskaityti su kreditoriais.

Spėjo pasižymėti

Bankroto administravimo paslaugas teikiančios bendrovės „Valeksa“ vardas garsiai nuskambėjo, kai jos uostamiesčio filialo direktorius Darius Daubaras apkaltintas ir kartu su bendrais teistas už didžiausio šalyje kyšio - per 1,6 mln. eurų - reikalavimą.

„Valeksos“ vardą yra gerai įsidėmėję ir naujame penkių aukštų name butus nusipirkę klaipėdiečiai. Statytojams bankrutavus, jiems ne tik teks patiems pasirūpinti, jog pastatas būtų užbaigtas statyti. Žmonėms kainuos ir statybininkų pridaryto broko ištaisymas.

„Valeksos“ pavadinimas figūravo ir Palangoje esančio viešbučio „Pajūris“ perėmimo ir pardavimo istorijoje.

Neva teisė į daugiau nei milijono eurų vertės turto reikalavimą parduota vos už maždaug 10 tūkstančių eurų.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder