Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys juokiasi, jog pasitaikė ir skambinančių dėl baimės lankytis ornitologinėje stotyje ir muziejuje.“Sulaukiu skambučių iš susirūpinusių mamų, kurios klausia, ar verta su vaikais važiuoti?.. Žinoma, verta! Dabar tiesiog prasidėjo sezoninis reiškinys: uodų trūklių vestuvės. Šie dvisparniai susibūrę milžiniškais spiečiais, poruojasi, jų tuntai kartais atrodo, tarsi gyva siena danguje. Įspūdingi vaizdai“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo gamtininkas.
Anot jo, uodų trūklių bijoti nereikia: jie nesiurbia žmonių kraujo, nesikandžioja, diskomfortas jaučiamas nebent dėl jų daugybės ir nuolatinio zvimbimo. „Būta svarstymų, kad reikėtų purkšti chemiją ir naikinti tuos spiečius. Labai blogas sumanymas. Uodai trūkliai – mūsų maisto maistas. Šiais Uodais ir ypač jų lervomis minta daugybė marių žuvų. Žvejai puikiai žino ryškiai raudonas uodų trūklių lervas, kurios labai plačiai naudojamos žvejyboje. Teks dar pakentėti keletą savaičių, nes uodų trūklių tik daugės“, – sakė V. Jusys.
Dvisparniai į dangų pakyla įšilus orui, tad dabar, kai atvėso, jie tupi ant namų sienų, nėra aktyvūs. „Šiemet uodų vestuvės prasidėjo kiek anksčiau, nei pernai: 2018-aisiais šis sezoninis reiškinys startavo apie gegužės 7–10 d. Atšils oras ir dvisparniai vėl užguls marias. O vėliau jie dings. Štai tada nepavojingus uodus trūklius pakeis visokiausi kraujasiurbiai“, – tikino jis.
Uodų trūklių gyvos „sienos“ stebimos tiek rytiniame, tiek vakariniame marių krantuose, Kuršių nerijoje. Šių vabzdžių lervos gyvena vandenyje, todėl suaugę uodai ir poruojasi šalia didžiulio ir palyginti seklaus vandens baseino – Kuršmarių.
Rašyti komentarą