Kur keliauja oro uostuose palikti daiktai

Kur keliauja oro uostuose palikti daiktai

Per tris šalies oro uostus - Vilniaus, Kauno, Palangos - per metus keliauja daugiau nei 6 mln. žmonių. Nenuostabu, kad kiekvieną mėnesį juose keleiviai per neapdairumą ar išsiblaškymą palieka apie 200 įvairių daiktų, nuo kuprinių iki katinų.

Utilizuojami menkos vertės daiktai

Oro uosto terminaluose keleivių paliktus rastus daiktus administruoja bei saugo konkretaus oro uosto aviacijos saugumo patikros darbuotojai.

Pasak Lietuvos oro uostų atstovo Tado Vasiliausko, dažniausiai keleiviai daiktus palieka perėję aviacijos saugumo patikrą, belaukiant skrydžio - paliekami diržai, papuošalai, smulki technika, pirštinės, šalikai, kepurės.

Rečiau, bet prie laipinimo vartų paliekami ir per dideli lagaminai arba netelpantys į rankinio bagažo išmatavimus asmeniniai daiktai, lagaminai.

Jei keleiviai palieka daiktus lėktuve - už juos tampa atsakingos oro linijų bendrovės ir jas oro uoste atstovaujančios antžeminio aptarnavimo įmonės.

„Visi oro uoste palikti ir mūsų kolegų rasti daiktai yra registruojami duomenų bazėje bei saugomi 6 mėnesius. Savininkus surasti visada bandoma tuomet, jei prie palikto daikto yra savininko kontaktai“, - aiškino T.Vasiliauskas.

Dažniausiai paliktų daiktų pasigenda ir dėl jų kreipiasi patys savininkai. Tokiu atveju, jiems daiktai grąžinami, atsiimti galima aviacijos saugumo patikros poste, kuris veikia visą parą, o išvykusiems ir neketinantiems grįžti  - išsiunčiami daiktai į užsienį.

„Pavyzdžiui, esame siuntę oro uoste paliktą nešiojamąjį kompiuterį keleiviui, išvykusiam į Braziliją. Jei daiktas yra didesnės vertės, dažnai savininkai patys ieško jų ir susigrąžina. Daiktai, kurių savininkai neatsirado per pusę metų, yra utilizuojami, išimtis yra brangūs daiktai ir grynieji pinigai - juos perduodame Valstybinei mokesčių inspekcijai, kuri sprendžia, ką su tais daiktais daryti“, - sako pašnekovas.

Tačiau pasitaiko atvejų, kai utilizuoti daiktą tiesiog neleidžia širdis: 2017 metų gegužę mergaitė kartu su mama skrido per Vilniaus oro uostą, ji paliko pilną segtuvą savo piešinių, juos rado darbuotojai ir iki šiol piešinius saugo. Šešis mėnesius jie pragulėjo, po šio laikotarpio pagal įprastą tvarką turėjo būti sunaikinti.

„Vis dėlto to nepadaryta ir vienas mūsų kolega iki šiol tuos piešinius saugo. Labai tikimės, kad pamestus savo piešinius pamačiusi pati mergaitė arba jos šeima - kreipsis. Iki tol saugosime juos ir toliau“, - teigė T.Vasiliauskas.

Lėktuvuose gabenti draudžiami, tačiau dar tinkami vartoti maisto produktai - aukojami „Maisto bankui“, tai gali padaryti ir patys keleiviai, supratę, kad produktų nebus galima gabenti.

Paliktas katinas ir kūrinys iš granatos

Keliaujant su augintiniais ar neįprastais meno kūriniais be reikalingų dokumentų gali kilti problemų. Štai viename Lietuvos oro uostų prieš maždaug metus prie vienų iš laipinimo vartų buvo paliktas gyvas katinas, nes šeimininkė neturėjo reikiamų skrydžiui dokumentų.

„Šeimininkė tiesiog paliko dėžutę su katinu oro uoste, o kitą dieną paskambino ir paprašė palaikyti gyvūną, sutvarkyti reikiamus dokumentus, nes žada grįžti iš užsienio ir pasiimti. Mes, savanoriškai padedant kolegoms, radome laikiną globą katinėliui, buvo sutvarkyti reikiami dokumentai, o šeimininkė sugrįžo atsiimti augintinio po kelių mėnesių“, - pasakojo Lietuvos oro uostų atstovas.

Praėjusiais metais Vilniaus oro uosto darbas buvo trumpam sutrikęs, kai Norvegijos pilietis bagaže gabeno meno kūrinį, pagamintą iš granatos ir pirktą vienoje iš meno galerijų.

Tai buvo originalus daiktas, panaudotas, jau be sprogdiklio, be sprogstamosios medžiagos, tačiau aviacijos saugumo darbuotojai vis tiek turėjo nedelsiant imtis tam tikrų veiksmų.

Draudžiami peiliai

Dažniausiai žmonės ne specialiai bando, o tiesiog pamiršta apie tam tikras bagaže esančių daiktų gabenimo taisykles oro uoste. T.Vasiliausko teigimu, gana dažnai keleiviai nešasi draudžiamus peilius, kurių ašmenų ilgis viršija 6 cm. Pasitaiko didesnių žirklių, kurios turi ilgesnius ašmenis nei leidžiama, kartais lagaminuose randama ir tuščių šovinių gilzių ar net kai kurių ginklų imitacijų. Dujų balionėlių gabenti bagaže taip pat negalima.

„Reikėtų suprasti, jog mes daiktų nekonfiskuojame. Draudžiamus gabenti daiktus visada pirmiausia rekomenduojame palikti saugojimui arba atiduoti lydintiems asmenims. Tik tokiu atveju, jei keleivis neturi galimybių draudžiamo daikto palikti dar prieš patikrą, jis atsiduria mūsų specialistų rankose“, - aiškino jis.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder