Ką pasako prezidentienių išvaizda

Ką pasako prezidentienių išvaizda

Niekas nesiginčys, kad pirmosios šalies ponios asmenybė, darbai, išvaizda aptarinėjama ne mažiau nei paties prezidento.

Eiti prezidentienės pareigas - nelengva užduotis ir reprezentacijos atžvilgiu. Apie prezidentienių stilių - iš ekspertų lūpų.

Kiekviena įkūnijo savo poziciją

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kostiumo dizaino katedros prof. dr. Jolanta Vazalinskienė akcentuoja, jog atstovauti šaliai, vadinasi, rinktis kokybiškus audinius, drabužius, aksesuarus.

„Į skirtingas šalis negali važiuoti su ta pačia suknele. Negali ir tą pačią dieną tik su viena suknele būti, tai tikrai yra iššūkis. Kai žiūrime nuotraukas, džiaugiamės, kad prezidentienė gerai atrodo. Tačiau prezidentienėms reikia dėkoti, kad jos atstovavo ir atstovauja šaliai, galimai prisidėdamos savo lėšų, kad gerai atrodytų“, - teigė ji.

Atsiliepdama apie pirmųjų šalies ponių - Almos Adamkienės, Laimos Paksienės, Dianos Nausėdienės - aprangą per inauguraciją, J.Vazalinskienė sako, kad šios moterys apsirengė taip, kad ištransliuotų savo nešamą žinią.

„Pirmosios šalies ponios statusui labai svarbu pozicija ir mada. Kalbant apie šias ponias, negalima sakyti, kad viena turėtų orientuotis į kitos stilių. Tai būtų nesėkmė. Kiekvienas žmogus turi savo stilių ir išstumti jo negalima. Stilių galima koreguoti. Žmogus turi būti komforto zonoje“, - aiškina ekspertė.

Ponia Alma Adamkienė per Valdo Adamkaus inauguraciją vilkėjo ilgą tamsiai mėlyną suknelę. J.Vazalinskienė aiškina, kad amerikiečiai mėgsta rengtis ryškiai, pozityviai. Ilgą laiką Amerikoje gyvenusi A.Adamkienė į Lietuvą atnešė ryškesnių spalvų, su jomis skleidžiamo džiaugsmo ir pozityvumo.

„Vyresnės moterys dažniausiai turi stabilų stilių. Ponios Adamkienės stilius - labai stabilus. Taigi galima pasakyti, kad ji labai tvirtas, nuoseklus žmogus. Ši mėlyna suknelė tokią žinią ir skleidė“, - sako VDA Kostiumo dizaino katedros profesorė.

Ponia Laima Paksienė per prezidento Rolando Pakso inauguraciją dėvėjo klasikinį šviesios spalvos kostiumėlį. Pasak J.Vazalinskienės, ji pasirinko saugų stilių. Pasirinktas klasikinis stilius ir balta spalva.

Beje, balta spalva per inauguracijas yra labai populiari visame pasaulyje. „Tai asocijuojasi su pradžia, švara, baltu lapu, į kurį nugula istorija. Manau, Laima Paksienė buvo pasirinkusi visiškai atitinkantį ją rūbą“, - komentavo pašnekovė.

Prezidentienė Diana Nausėdienė prezidento Gitano Nausėdos inauguracijai taip pat rinkosi baltą suknelę. Pasak J.Vazalinskienės, tai buvo geras pasirinkimas tiek spalviniu, tiek stiliaus požiūriu.

Ji yra moteris, kuriai priimtinesni drąsūs sprendimai. Su kostiumėliu tokia proga, anot J.Vazalinskienės, ponia Nausėdienė būtų pernelyg konservatyvi. Vakarui D.Nausėdienė rinkosi šviesią gelsvą ilgą suknelę su unikaliu autoriniu žinomos menininkės Jūratės Stauskaitės piešiniu.

Suknelę kūrė trys VDA menininkės, tarp kurių buvo ir prof. J.Vazalinskienė. Tas rūbas - tai kūrybinis menininkų projektas, kuriuo siekiama perteikti ypatingą p. Nausėdienės tos dienos nuotaiką.

Ne visi suprato žinutę

„Taip Lietuvos kūrėjų projektas įsiliejo į šventę. Galbūt kažkas klausė, o kur ta puošni suknelė?

Tačiau čia buvo ne ta žinia. Vienos moterys ėjo su puošniomis suknelėmis, jos ieškojo puošnumo, o ponia Nausėdienė neieškojo puošnumo. Ji siekė žinios, perteiktos per rūbą - Lietuvos kūrėjų bendro kūrinio, kurį ji parodytų Lietuvai. Tai visai kita lentyna ir labai aukšta, pažangi lentyna.

Ši suknelė yra darnios mados, o ne greito vartojimo pavyzdys. Tai labai šiuolaikiškas ir perspektyvus požiūris į madą. Kažin ar lengvai rasime pasaulyje prezidentų žmonų, kurios rinktųsi šį perspektyvų požiūrį į mados filosofiją. Dauguma renkasi tiesiog puošnią aprangą. Tik gaila, kad tą žinutę menkai kas suprato“, - tikino J.Vazalinskienė.

Viešoje erdvėje būta garsių kūrėjų kritikos, kad ponia D.Nausėdienė aprengta ne visai skoningai. Tokias kritikos strėles J.Vazalinskienė vertina kaip kūrėjų bandymą save iškelti į pirmą planą.

Žinoma, kai tavo kurtą rūbą dėvi iškili asmenybė, visuomet malonu. „Kritika yra vienas iš profesinių skaudulių, jei taip galima pasakyti, tačiau čia yra gyvenimas.

Nesuprantu, kodėl ponia Nausėdienė turėtų save įrėminti, ji nėra dainininkė, einanti ant scenos. Nereikia kopijuoti figūros, tai neatitinka jos statuso. Rūbas neturi visko įrėminti, rūbas turi papildyti žinia, nuotaika, stiliumi.

Ponia Nausėdienė dėvi ir laisvesnius rūbus, ir labiau prigludusius. Galima tik pasveikinti, kad turint tiek reprezentacinių lėšų pavyksta gražiai atstovauti šaliai“, - sakė ekspertė.

Prisidėjusi prie prezidentienės rengimo, J.Vazalinskienė sako, kad dabartinė pirmoji ponia - tikras gerumo ir pozityvumo pavyzdys.

Spalvinė gama - santūri

Aprangos protokolas yra tam tikra apribojimų ir normų sistema, ją riboja laikotarpis, šalis, mados tendencijos.

VDA Kostiumo dizaino katedros profesorė atkreipia dėmesį, kad net ir stabiliausią aprangą (pvz., kunigo, kareivio) lemia laikotarpis. „Protokolas turi stabilius požymius, kurių stengiamasi laikytis, tačiau kartu asmenybė, skonio pokyčiai, mada daro jam įtaką. Yra tam tikri rėmai, atitinkantys laikotarpio idealus, dorovines, estetines normas.

Šie apribojimai ir žinia, kurią pirmoji ponia nori išsakyti savo apranga, sudaro bazinę sistemą“, - aiškino J.Vazalinskienė.

Bazinė sistema pasireiškia tokiais dalykais kaip siluetas, ilgis, kirpimas, iškirptė, rankovių ilgis ir t.t.

Ekspertė sako, kad pagal aprangos protokolą sijono ilgis turi būti ties kelio viduriu arba žemiau kelių, nedidelė iškirptė. Kalbant apie reikalavimus avalynei, svarbiausia, kad ji atitiktų situaciją.

Jeigu vykstama į gamtą, aukštakulniai bateliai čia netinka. Jeigu erdvė oficiali, miestas, patalpos - tinka bateliai su kulniukais, tačiau nėra konkretaus įvardijimo, kokio aukščio turi būti kulniukai.

Svarbu, kad pirmoji ponia jaustųsi komfortiškai. J.Vazalinskienės teigimu, protokolui svarbios spalvos, protokolinė spalvinė gama yra santūri. Prezidentienė derinasi prie prezidento stiliaus dalinai jį papildydama. Vyrai dažniausiai nešioja juodos, pilkos, mėlynos spalvos kostiumus.

Aprangos protokolas įpareigoja nešioti santūrius papuošalus, paisyti konteksto, kas tinka Anglijos karalienei, nebūtinai tiks pirmajai šalies poniai.

Situaciją komentuoja vizažo dėstytoja Jekaterina POŽILOVA:

Aiškią įtaką makiažams turi laikotarpis ir tendencijos. Labai svarbu ne tik makiažas, bet ir įvaizdžio estetika, spalviniai deriniai, kadangi spalvos ir jų dengimo būdai skleidžia žinią apie asmenybę ir darbus.

Pirmiausia makiažas turi būti patvarus, nesvarbu, ar dieninis, ar proginis. Dienai renkamasi švelnesnį makiažą, vakarui - ryškesnį. Kalbant apie pirmąsias šalies ponias, makiažu jos įprasmino savo poziciją, pvz., ponia Alma Adamkienė - ryški asmenybė, galima daryti prielaidą, kad ryškiu makiažu ji siuntė žinutę apie ryškius darbus.

O štai ponios Laimos Paksienės makiaže dominuoja gaivūs skruostai - tai naujumo, šviežumo ženklas.

Na, o ponia Diana Nausėdienė pasirinko labai lengvą makiažą, neišryškindama savęs, vėlgi galima sakyti, kad jos siunčiama žinia tokiu makiažu, jog svarbiausia - kiti, ne aš.

Skaičius

Prezidentūros Komunikacijos grupė informuoja, kad Prezidento įstatymas numato prezidento sutuoktiniui atstovavimo išlaidoms kas mėnesį skirti 11,64 proc. prezidento atlyginimo dydžio sumą - 1107 eurus. Pirmajai poniai skiriamos lėšos yra naudojamos, siekiant užtikrinti tinkamą reprezentavimą ir atitikimą oficialių renginių protokolo reikalavimams.

O drabužių kūrėjai pažymi, kad gero audinio metras kainuoja 40-60 eurų, taigi už prezidentienės mėnesio lėšas galima įsigyti tris sukneles. O kur dar makiažas, šukuosena?

Respublika.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder