Bėgte iš Rusijos: smagi naktinė penkių lietuvių kelionė namo pėstute per pasienį

Bėgte iš Rusijos: smagi naktinė penkių lietuvių kelionė namo pėstute per pasienį

„Rusija užsidaro – kovo 30-ąją bus uždarytos Rusijos sienos“, – likus dviem dienoms iki nustatyto termino, pranešė Rusijos premjeras Michailas Mišustinas. Penki Rusijos glūdumoje įsikūrę lietuviai sukluso.

Šie tik kovo 27-ąją sužinojo, kad VTB lygos sezonas jiems oficialiai nutrauktas, tad jau kitądien turėjo paskubinti savo planus. Kazys Maksvytis, Gintaras Kadžiulis, Adas Juškevičius, Eigirdas Žukauskas ir Deividas Rinkevičius suplanavo maršrutą, kuris prie esminio maršruto tikslo pėstute nuvedė prie Lietuvos pasienio.

Permės „Parma“ klube dirbantys lietuviai supuolė ieškoti lėktuvo bilietų, vos tik VTB lyga praėjusį penktadienį oficialiai pranešė, kad dėl koronaviruso protrūkio sezonas nutraukiamas.

Kad spėtų ramiai pasiruošti kelionei, lietuviai surado skrydį balandžio 1-ąją, trečiadienį. „Neskubėdami susidėsim tašes, atsisveikinsim ir grįšim“, – pagalvojo A.Juškevičius.

Tačiau koronaviruso atvejų skaičiui Rusijoje per parą šoktelėjus 228-iais ir perkopus pirmąjį tūkstantį, šeštadienį per visą valstybę nuaidėjo žinia: nuo pirmadienio Rusija užsidaro – visi traukiniais, automobiliais, vandeniu ar pėsčiomis pasiekiami Rusijos pasienio punktai bus uždaryti. „Jeigu neišskrendam iki pirmadienio, liekam Rusijoje.

Neaišku, kuriam laikui – gal mėnesiui, gal dviem“, – suprato A.Juškevičius. 

 

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Koronavirusas Rusijoje 

Ko čia grįžtat?!

Kazys Maksvytis svarstė galimybę grįžti į Lietuvą per Baltarusiją – iš Rusijos į Minską, o iš ten į Vilnių. Bet lietuvius išgelbėjo labiausiai į vakarus nutolusi Rusijos Federacijos dalis – Kaliningrado sritis.

Vladimiras Putinas jau anksčiau nutupdė visus tarptautinius skrydžius, bet dar paliko vietinius reisus, todėl lietuviai nusipirko bilietus į su Lietuva besiribojantį Kaliningradą. Skrydis buvo suplanuotas sekmadienį, prieš pat vidurnaktį.

Permės oro uoste ilgesingai lietuvius namo išleido gausi „Parma“ vadovų delegacija. Ji atsisveikino su padėka už gerą sezoną. Taip pat viltimi, jog su visais jais pasimatys Permėje vasaros pabaigoje. Po maždaug 3,5 val. trukmės kelionės, lietuviai jau po vidurnakčio pasiekė Kaliningradą.

 

 „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Kaliningrado traukinių stotis

Permės klubas lietuviams suorganizavo mikroautobusą, kuris nuo Chrabrovo oro uosto daugiau nei dvi valandas vežė iki Panemunės pasienio kontrolės punkto. Iš pradžių kompanija planavo kirsti sieną per Kybartų punktą, bet išsiaiškino, kad kaip tik tą naktį iš sekmadienio į pirmadienį jis nedirbo iki pat ryto.

Maždaug 3-4 val. ryto lietuviai išsilaipino iš automobilio prie Tilžės pasienio punkto. Su 20 krepšių. Juos nuo Lietuvos skyrė maždaug 416 metrų ilgio Karalienės Luizos tiltas. „Paleido mus visus su tom tašėm.

Tašių 20, o vyrų penki“, – juokėsi A.Juškevičius. „Tai kad ten Adas su septyniom, Deividas – su penkiom“, – juokėsi Kazys Maksvytis, su savimi pasiėmęs vieną krepšį. Mat Ado Juškevičiaus šeima kovo 12-ąją grįžo į Lietuvą ir dėl pirmųjų koronaviruso protrūkio signalų nebegrįžo atgal į Rusiją, nors planavo tą padaryti sezono finišo tiesiojoje.

Tad su Adu Permės bute liko praktiškai visi Juškevičių daiktai. D.Rinkevičius irgi tempėsi namo gausios šeimos krovinį. Tiltu galėjo važiuoti automobiliai, bet vos ant jo patekęs, turėjai kirsti Lietuvos ir Rusijos sieną, tad „Parma“ užsakytas mikriukas paliko lietuvius su krepšiais priešais Karalienei Luizai skirtą monumentą. 

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Karalienės Luizos tiltas

Vieno reiso neužteko. Vyrai pasikeisdami tempė krepšius į Panemunės pusę, grįždavo atgal į Tilžę, ir griebę likusius krepšius vėl tiltu atgal Lietuvos teritorijos link. „Tavo, ne tavo – nešėm ir viskas.

Prasilenkdavom dar su saviškiais ant tilto. O vėjas pučia, šalta“, – su šypsena kelionę per dvi valstybes skyrusį tiltą prisiminė A.Juškevičius.

Pašonėj praūžė vienas sunkvežimis, dar kitas vilkikas. „Ko čia grįžtat?!“ – stebėjosi Rusijos pasieniečiai, matydami mikliai su krepšiais pirmyn-atgal besisukusius lietuvius. Jie buvo vieninteliai pėstieji, tokiu metu susiruošę kirsti sieną.

 

VSAT nuotr./Panemunės pasienio kontrolės punktas

Sumetę į krūvą 20 krepšių, lietuviai rodė pasieniečiams dokumentus. Išgirdę visas rekomendacijas dėl koronaviruso ir saviizoliacijos, jie susėdo į prie pasienio artimųjų specialiai suvežtus automobilius, ir išsiskirstė kas sau.

A.Juškevičius sėdo į vieną automobilį su K.Maksvyčiu. Jiedu galėjo pasidžiaugti bendrais sezono vaisiais. Sunkiai startavusi, „Parma“ pramušė ledus ir prieš nutraukiant sezoną kilo net į penktą VTB lygos poziciją. 

Malonūs Permės siurprizai

Atokiame Rusijos kampelyje lietuviai subūrė draugišką vieningą kolektyvą, kuris buvo ir artimas, ir pergalingas. 42-ejų treneris pagal sutartį grįš į Permę ir 2020-2021 m. krepšinio sezonui.

Tuo tarpu A.Juškevičius dabar – laisvas kaip paukštis. „Tikiuosi, kad greičiausiai liksime, nes kitam sezonui galioja tiek mano, tiek Kadžiulio kontraktas. Na, o kitus (lietuvius) bandysime išsaugoti savo komandoje“, – 15min sakė K.Maksvytis.

Puikų sezoną sužaidęs 31-erių lietuvis pateko į rezultatyviausių VTB lygos žaidėjų penkioliktuką (14,5 tšk.) ir daugiausiai rezultatyvių perdavimų lygoje išskirsčiusių krepšininkų dešimtuką (5,1 perd.). Toks A.Juškevičiaus proveržis gali sudominti stipriausias VTB lygos komandas. Tačiau labai realu, kad lietuvis sugrįš į K.Maksvyčio rikiuotę.

VTB nuotr./Adas Juškevičius

Permės klubas ne tik įvykdė sezono tikslus ir nugvelbs kelialapį į vieną iš europinių turnyrų, bet ir sudarė puikias sąlygas. „Parma“ kruopščiai vykdė finansinius įsipareigojimus, apgyvendino naujuose butuose, aprūpino kasdieniu maistu, siūlė asmeninį vairuotoją, gyveno krepšiniu ir nuolat palaikė komandą net ir jai sunkiais momentais. O ir šaltukas neišgąsdino A.Juškevičiaus šeimos.

Anaiptol, mažajam Simui sniego žaidimai smagesni nei saulės malonumai. „Nors kraštas labai šaltas, bet santykiai klube buvo labai šilti“, – neslėpė A.Juškevičius, jaukiai atsisveikinęs su „Parma“ vadovais Permės oro uoste. 

 

VTB nuotr./Ado Juškevičiaus gerbėjai 

Keisti rusų manevrai

K.Maksvytis tik graužiasi, kad nutrūkęs sezonas gali nusinešti ir atlyginimą, ir premijas, ir kelialapį į Europos taurę. „Parma“ prieš sezoną į darbui užsienyje pirmą kartą susiruošusiam Lietuvos treneriui kėlė tikslą prikelti istorinę krepšinio komandą į stipriausiųjų aštuonetą.

Prieš nutraukiant čempionatą, Permės krepšininkai užkopė net į penktą poziciją, už nugarų palikdami Eurolygoje žaidžiančią Sankt Peterburgo „Zenit“. Sezono metu VTB lygos turnyro lentelės rezultatai buvo skaičiuojami pagal bendrą pergalių ir pralaimėjimų procentą.

Pagal jį „Parma“ 5-6 vietomis dalijosi su „Zenit“, bet kadangi įveikė varžovus didesniu taškų skirtumu, K.Maksvyčio auklėtiniai rikiavosi aukščiau. Tačiau sumuodami nutraukto čempionato rezultatus, VTB lygos organizatoriai prioritetizavo kitus kriterijus.

Jie skaičiavo taškus pagal pergales ir bendrą rungtynių skaičių. Taip Talino „Kalev/Cramo“ klubas su 8 pergalėmis ir 12 pralaimėjimų buvo iškeltas į penktą poziciją, nes bendroje taškų sumoje turėjo 28 taškus (po 2 taškus už pergalę – 16, 12 už pralaimėjimus). Zeliona Guros „Stelmet“ liko šešti, nes pasiekė 8 pergales ir 11 pralaimėjimų.

Tuo tarpu „Parma“ ir „Zenit“ su 8 ir 10 atsidūrė žemiau šių Estijos bei Lenkijos klubų, o VTB aukščiau pastatė Sankt Peterburgo ekipą, nes ši turėjo geresnį bendrą visos lygos įmestų ir praleistų taškų santykį.

Taip lietuvių ekipa buvo nustumta į aštuntą vietą tarp trylikos komandų. Toks rezultatų traktavimas nustebino „Parma“ lietuvius. Jie dar laukia, kol galutinius rezultatus patvirtins Rusijos čempionato organizatoriai, kurie išbraukę VTB žaidžiančias užsienio komandas, surikiuoja savo šalies ekipas.

Tačiau pastarieji dar dvejoja ir mėtosi, aiškindamiesi ypatingą situaciją su VTB vadovais. „Nežinau, kokie ten motyvai – gal bijo, kad CSKA lieka antroje vietoje, todėl nedrįsta paskelbti rezultatų“, – gudriai šyptelėjo K.Maksvytis. 

 

VTB nuotr./Kazys Maksvytis

Įdomu, kaip rusai dar įvertins „Parma“ ir „Zenit“ situaciją, o viena vieta turi didžiulį skirtumą. Jeigu bus aukščiau „Zenit“, „Parma“ gali žaisti netgi Europos taurėje. Jeigu žemiau – FIBA Čempionų lygoje.

„Klubui gerai būtų bet koks Europos krepšinio turnyras, – pridūrė K.Maksvytis. – Aišku, Europos taurės turnyras būtų geriau, bet pagal pernykštę praktiką, turėtume gauti atranką į Čempionų lygą.

Nors turiu slaptą nuojautą, kad šią vasarą gali jauktis visa tvarka. Gali būti, kad bus komandų, kurios atsisakys vietų turnyruose, daug kas galbūt net bankrutuos. Tai visa sistema gali keistis.“ 

Nuplaukusios premijos

15min šaltinių teigimu, Rusijos klubai turėtų jausti mažiausią finansinį nuostolį koronaviruso sukeltos ekonominės infekcijos akivaizdoje. Tačiau K.Maksvytis pripažino, kad jau gavo iš klubo žinutę, jog visgi finansiškai nukentės ir jie.

Viso atlyginimo, kuris buvo numatytas už visą sezoną iki birželio mėnesio, „Parma“ krepšininkai ir treneriai neatgaus. „Jeigu dar išvykstant buvo kalba, kad klubas pasistengs, jog nukentėtume kuo mažiau, tai dabar tokių kalbų nebeliko. Nors mes tą suprantam“, – 15min teigė K.Maksvytis.

Kadangi VTB anuliavo sezono rezultatus, nuplauks ir dosnios premijos, dalijamos už pasiekimus turnyro lentelėje. Kaip sako K.Maksvytis, sunkmetis paveikė ne tik Rusiją, bet ir viso pasaulio krepšinį.

Svarbiausia – sveikata ir saugumas, tad į Kauną grįžę vyrai atskirai nuo bendražygių ir savo šeimų izoliavosi Kaune. Tai buvo smagi penkių lietuvaičių kelionė. Ne tik per Karalienės Luizos tiltą tarp Tilžės ir Panemunės, bet ir VTB lygos sezoną.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder