2006-2010 metų laikotarpiu buvo analizuojami visi širdies priepuoliai bei jų sukeltos mirtys.
Londono imperatoriškojo koledžo mokslininkai išsiaiškino, kad 16 procentų mirusiųjų nuo širdies smūgio buvo paguldyti į ligoninę per ankstesnes 28 dienas.
Didžiosios Britanijos širdies fondo tyrimo rezultatai kelia susirūpinimą.
Studijų pradininkai iš visuomenės sveikatos mokyklos teigia, kad reikia nedelsiant atlikti daugiau tyrimų.
49 metų Alison Fillingham buvo darbe, kai pajuto didelį skausmą kaklo ir raktikalio srityje. Ji ir toliau dirbo slauge. Tačiau, kai skausmas neišnyko, norėdama gauti patarimą, Alison paskambino kolegai.
Buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, kuri diagnozavo panikos priepuolį. Vėlesni tyrimai ligoninėje parodė, kad Alison buvo ištikęs širdies priepuolis.
„Slaugytoja dirbu jau 24 metus, bet niekada nebūčiau pamaniusi, kad skausmas kaklo srityje susijęs su širdies liga. Galvodami apie širdies priepuolį tikimės skausmo krutinės viduryje. Mano jaučiami simptomai nebuvo įprasti širdies priepuoliui“, - teigė A. Fillingham.
Pašnekovė tvirtina, kad greitosios pagalbos medikai taip pat nemanė, jog pacientei reikalinga skubi pagalba.
„Jei ligoninėje nebūtų išsiaiškinta, kad patyriau širdies smūgį, arterijos darbas būtų visiškai sustojęs ir manęs čia jau nebūtų. Visą savo gyvenimą buvau sveika ir aktyvi. Tris kartus per savaitę užsiimdavau joga, plaukiodavau ar keliaudavau pėsčiomis. Dabar ir vėl ketinu tai daryti", - teigė ji.
Tyrimas, paskelbtas medicinos žurnale „The Lancet“, peržiūrėjo 135 950 mirties atvejus įvykusius per ketverių metų laikotarpį dėl širdies smūgio.
Nagrinėjant ligoninės įrašus išsiaiškinta, ar žmogus buvo priimtas į ligoninę per 4 savaites nuo pasirodžiusių negalavimų. Taip pat atsižvelgta, ar širdies smūgiui būdingi simptomai buvo laikomi pagrindine priežastimi guldant pacientą į ligoninę.
Duomenys parodė, kad 21,677 pacientų nepaminėjo širdies smūgiui būdingų negalavimų savo ligoninės įrašuose.
„Daktarai gerai gydo širdies priepuolius, jei ligonio negalavimai yra akivaizdūs. Tačiau, mes negalime atskirti vos pastebimų širdies smūgio ženklų, kurie netolimoje ateityje galbūt sukels mirtį“, - teigia daktarė Previz Asaria.
Nors širdies priepuolis dažnai pasireiškia sunkiu krutinės skausmu, kartais žmonės gali jausti tik nežymų skausmą. Kai kuriais atvejais moterys, senyvo amžiaus ar cukriniu diabetu sergantys žmonės gali nepajusti negalavimų krūtinės srityje.
Pranešimo autoriai teigia, kad tokie simptomai kaip alpimas, dusulys ar krūtinės skausmas kai kuriems pacientams pasireiškė mėnesį prieš mirtį.
Tačiau šie negalavimai neįspėjo daktarų apie gresiantį širdies priepuolį, nes nebuvo matyti akivaizdžios žalos širdžiai.
Profesorius Majid Ezzati, kuris taip pat dirbo tyrime, teigia: „Mes dar negalime pasakyti, kodėl šie simptomai buvo pražiopsoti, todėl turi būti atlikti išsamesni tyrimai, kurie padės nuspresti kokių pokyčių reikia ligoninėse. Galbūt reikia atnaujinti sveikatos priežiūros specialistų reglamentą, siekti pokyčių klinikinėje kultūroje ar leisti gydytojams skirti daugiau laiko pacientams.“
Didžiosios Britanijos širdies fondo medicinos direktorius Jeremy Pearson mano teigia: „Tyrimai rodo, kad dauguma žmonių lankėsi ligoninėje prieš širdies priepuolį, bet jiems nebuvo diagnuozuota širdies liga. Nesugebėjimas aptikti širdies smūgio ženklų kelia nerimą. Gydytojai turėtų būti budresni ir tai padėtų išgelbėti daugiau gyvybių.“
Imperatoriškojo koledžo atstovas mano, kad širdies priepuolių gydymas yra vienas iš šiuolaikinės medicinos laimėjimų, tačiau tyrimo rezultatai rodo, kad gydytojai dar turi kur tobulėti.
Širdies priepuolio simptomai
- Krutinės skausmas – slegiančio spaudimo pojūtis krūtinės centre.
- Skausmas kitose kūno dalys.
- Galvos svaigimas.
- Prakaitavimas.
- Dusulys.
- Pykinimas ar vėmimas.
- Didelis nerimo jausmas (panašus į panikos priepuolį).
- Kosulys.
Rašyti komentarą