Medikų veidą parodys turto deklaracijos

Medikų veidą parodys turto deklaracijos

Siekiant išguiti iš gydymo įstaigų kyšius ir šešėlinę ekonomiką, Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva gydytojus ir farmacininkus ketinama įpareigoti deklaruoti privačius interesus - įstatymo pataisos keliauja į Seimą.

Vyriausybė pritarė siūlymui, kad būtų numatyta pareiga gydytojams, odontologams ir farmacijos specialistams deklaruoti privačius interesus. Pagal siūlomas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pataisas įstaigų ir struktūrinių padalinių vadovai deklaracijas turėtų skelbti viešai.

Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio teigimu, viešas deklaravimas gali padėti atskleisti atvejus, kai gydytojai siunčia pacientus į privačias įstaigas ar ragina pirkti iš įmonių, kur jie patys turi interesų. Bus svarstomas reikalavimas, kad medikai nusišalintų sprendžiant tam tikrus klausimus, jei kiltų interesų konfliktas.

„Dabar yra platus sąrašas, kiek mūsų sistemoje darbuotojų dirba keturiose, penkiose, šešiose, aštuoniose darbo vietose, privačiose ir valstybinėse. Reikia pacientams ir ligoniams žinoti, ar daktaras nenusiunčia į tą privačią įstaigą, kur jis turi akivaizdžių interesų“, - sakė ministras. Anot jo, deklaravimas parodytų, kokie ryšiai medikus sieja su privatininkais, sulaikytų nuo įtartinų medikų sprendimų.

V.P.Andriukaičio siūlomas kovos su korupcija sveikatos sistemoje metodas sulaukė pasipriešinimo.

Vos užregistravus Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pakeitimus, Lietuvos gydytojų sąjunga  pasiūlė pirmiausia išnaudoti paprastesnes ir pigesnes priemones sveikatos priežiūros įstaigoms efektyviai kontroliuoti. Pavyzdžiui, priimant teisės aktų pakeitimus, įpareigojančius sveikatos priežiūros specialistus deklaruoti sveikatos priežiūros įstaigoms, kuriose jie dirba, visas savo darbo vietas bei interesus sistemoje.

Dalius Drunga, Utenos ligoninės direktorius:


Situacija dabar labai įdomi: visi dirba visur, ir paskui labai sunku suprasti, kodėl susidaro tos eilės, ar jos tikros. Aš labai nuoširdžiai tikiu, kad jos tikros, tačiau kaip tai įrodyti tautai, kad viskas yra švaru, legalu, sąžininga. Galbūt čia padės privačių interesų deklaravimas.

Dabartinė ministerijos vadovybė pasižymi tuo, kad kelia tas problemas ir ieško sprendimo būdų. Ir tai ne pirmas atvejis. Pavyzdžiui, pas mus Utenoje jau kokius 25 metus onkologų nebėra, o ketvirtadienį pirmą kartą pagal klasterio susitarimą į Uteną atvyks onkologas, kuris konsultuos mūsų regiono žmones. Tai fantastiška, tokių dalykų iki šiol negalėjome net tikėtis. Matome, kad kažkas daroma, iškeliama problema ir ieškoma sprendimų. O kai ieškoma sprendimų, tai, savaime suprantama, bus ir niuksų, ir guzų, ir griuvimų, bet bent jau kažkas daroma, o ne taip, kaip buvo anksčiau - galva į smėlį ir viskas gerai, tik mūsų nelieskite.

Ministras mano, kad viešas deklaravimas gali padėti atskleisti atvejus, kai gydytojai siunčia pacientus į privačias įstaigas ar ragina pirkti iš įmonių, kur jie patys turi interesų. Ar Utenoje, kur tėra trys privačios įstaigos, toks piktnaudžiavimas įmanomas? Nežinau. Jei ir taip, manau, kad labai nedideliu laipsniu, nes tų gydytojų, kurie dirba ir Utenos ligoninėje, ir privačioje įstaigoje, yra vos keletas.

Aš tokį klausimą galiu užduoti: kiek žmonių eitų konsultuotis pas specialistą privačiai, mokėtų pinigus, jeigu tas specialistas neturėtų didžiojo užnugario vadinamojoje valdiškoje įstaigoje? Būtų tokių, bet tas procentas, mano supratimu, nebūtų didelis. Nuo ko viskas prasideda? Nuo Ligonių kasų neteisingai apskaičiuotų paslaugų įkainių. Jeigu kiekvienos paslaugos įkainis būtų realus, įskaičiuotos sąnaudos ir kažkoks pelnas atidėjimams, įrangos atnaujinimui, patalpų remontui, nebūtų jokios problemos, kas kur norėtų, tas ten galėtų dirbti. O dabar yra taip, kad dalis paslaugų yra pelningos, dalis - nuostolingos, tad viskas savotiškai susisluoksniuoja - pelningos yra privačiose, o visos kitos, kurių sąnaudos didžiulės, paliekamos valdiškoms įstaigoms, kurios neturi pasirinkimo ir privalo tas paslaugas teikti. Kitaip sakant, grietinėlė susivalgo vienoje vietoje, o juodas darbas lieka kitiems. Apie tai taip pat reikia kalbėti.

Tad problemų tikrai yra ir jas būtina spręsti. Kažką galima išspręsti įpareigojus medikus deklaruoti savo interesus, tačiau tai neturėtų būti vienintelis žingsnis - gal tik pirmas žingsniukas.

Valdas Guobys, Zarasų ligoninės direktorius:

Mano nuomone, deklaravimas tikrai būtų naudingas, nes realiai matytųsi, kokias pajamas gauna gydytojai, kurie dirba ir valstybiniame sektoriuje, ir privačiame versle. Dabar gi niekas to nežino. Yra ir Zarasuose galimybė medikams dirbti keliose gydymo įstaigose. Tačiau kažkokio piktnaudžiavimo, kai pacientai siunčiami į privačius kabinetus, rajone tikrai nebūna - čia gal greičiau didmiesčių problema.

Kyšiai - čia jau visuomenės problema. Nors pas mus visur iškabinta, kad geriausia padėka gydytojui - šypsena ar rankos paspaudimas, nedrįsčiau sakyti, kad kyšininkavimo nėra. Kaimo žmonės įsitikinę, kad gydytojui reikia atsidėkoti, nors aš pats jiems ir įrodinėju, kad to nereikia, ir be to daktaras tą patį pažiūrės, tą patį padarys. Tai jei ne pinigais - saldainiais, medaus stiklainiuku ar sūriu vis tiek atsidėkoja. Pinigais - neteko girdėti. Juo labiau kad visi čia vienas kitą pažįsta, o kalbos labai greitai sklinda. Kitas dalykas - pas mus juk eilių beveik nėra, tad už ką ten mokėti? Be to, pagal Hipokrato priesaiką medikams visi pacientai turėtų būti vienodi.

Alma Vitkienė, Telšių ligoninės vadovė:

Dėl įpareigojimo medikams deklaruoti privačius interesus nematau jokios problemos. Mano manymu, medikams tai gali būti nepriimtina nebent dėl to, kad pats deklaravimas - papildomas darbas ir laiko gaišimas. Medikai - labai konservatyvi bendruomenė ir į visokias tokias naujoves žiūri įtariai, bet jei reikia - daro ir padaro. Nemanau, kad čia bus didelė problema.



Vygantas Sudaris, Pakruojo ligoninės vyr. gydytojas:


Manau, viešumas nekenkia. Nemanau, kad medikams deklaruojant kiltų kokių problemų, o visuomenei gal net įdomu bus sužinoti, kur kuris gydytojas dirba. Kodėl gi ne?

Pakruojyje privačių įstaigų nėra daug, o ir dėl jų veiklos nesusipratimų nekyla. Iš esmės juk yra tam tikra grupė pacientų, kurie nenori laukti eilėje ar eiti pas šeimos gydytoją siuntimo - tie žmonės mieliau renkasi privačias gydymo įstaigas ir moka pinigus. Tai jų pasirinkimas. Tokių „žaidimų“, kai pacientai siuntinėjami iš vienos įstaigos į kitą, yra pastebėta, tačiau ar interesų deklaravimas tai sumažins - sunku pasakyti. Dėl siuntimo pagrįstumo turėtų būti atliekami vidiniai tyrimai, kurie užkirstų piktnaudžiavimui kelią. Iš kitos pusės, noras uždirbti daugiau visada yra ir buvo visose srityse. Svarbu, kad tai būtų noras uždirbti daugiau, o ne gauti daugiau.

Nori atsidėkoti gydytojui ar nenori - žmogaus reikalas. Tačiau reikalauti atsidėkojimo, sąmoningai sudaryti sąlygas, kad be kyšio žmogus paslaugos negautų - tai netoleruotina. Todėl galiu pasakyti paprastai ir aiškiai - jei žmogus kokios nors paslaugos negali gauti be kyšio, jis turi kreiptis į teisėtvarkos pareigūnus, nes tai yra nusikaltimas, o žmogus, kuris reikalauja kyšio, turi būti nubaustas. Pasakyti už visus, kad esame skaidrūs kaip krištolas - negaliu. Tačiau mūsų gydymo įstaigoje tai netoleruojama, tad stengiamės pašalinti prielaidas, kurios sudarytų sąlygas tą daryti.

Dovilė Kulbokienė, Kupiškio rajono savivaldybės pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktorė:

Deklaravimo prasmė būtų, jei tai būtų privalu medikams, dirbantiems ir privačiose, ir valstybinėse gydymo įstaigose. Tų medikų, kurie dirba tik valstybinėje sveikatos priežiūros įstaigoje, visos pajamos labai aiškios ir matomos, tad deklaravimas - tik nereikalingas laiko gaišimas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder