8 populiariausios tariamos ligos

8 populiariausios tariamos ligos

Pagrindinis tariamų ligų šaltinis - gandai ir baimė susirgti. Mes nė nepajuntame, kaip imame skųstis įvairiausiomis "diagnozėmis" tik todėl, kad patys priskiriame sau kažkur nugirstus ar perskaitytus jų simptomus.

Depresija, avitaminozė, migrena, celiulitas, reumatas, sklerozė... Tikriausiai ne vienas ir ne kartą esame sau diagnozavę šias ligas. Jos iš tiesų egzistuoja, tačiau tikrieji šių ligų simptomai labai skiriasi nuo dažniausiai įsivaizduojamų. Gaila, bet ir išgydyti jas sunkiau.

Perpūtė

Kai skauda nugarą arba kaklą, iškart diagnozuojame: "Perpūtė". Neurologai persišaldymo kaip priežasties neneigia, tačiau sako, jog tai ne liga, o tik vienas iš skausmo faktorių, ir toli gražu ne pagrindinis.

Dažniausiai skausmas kyla dėl raumenų, raiščių ir tarpslankstelinių sąnarių mikrotraumų, o jos atsiranda dėl ilgo buvimo nepatogioje padėtyje arba per staigių judesių.

Reumatas

Reumatu "susergame" tada, kai staiga taip susuka nugarą, jog negalime nė išsitiesti. Tačiau tikrasis reumatizmas jokio ryšio su nugara neturi. Tikras reumatizmas - tai uždegiminis procesas, pažeidžiantis pirmiausiai širdies ir kraujagyslių sistemą. Taip imunitetas reaguoja į užkratą - mikroorganizmus iš streptokokų grupės. Reumatizmas yra laikomas jaunų žmonių liga, juo dažniausiai serga 7-15 metų amžiaus vaikai, o ne senoliai, kaip įprasta manyti. Širdį su nugara supainiojome dėl tos pačios priežasties, dėl kurios suplakėme į vieną sklerozę su ateroskleroze.

Reumatizmas - tai tik vienas atstovas iš nemažos grupės ligų, kurias lydi jungiamojo audinio uždegimas ir pažeidimas. Iki 20 a. pradžios skausmus nugaroje dažnai vadindavo "raumenų reumatizmu", spėdami, jog esama uždegiminės reakcijos. Ši teorija vėliau buvo atmesta, tačiau, kaip sakoma, žodis - ne žvirblis.

Sklerozė

Ja "serga" tie, kurie pamiršta, kur nukišo raktus, ir kuriems nuolat "užkrenta" kito žmogaus vardas. Iš tiesų tokios ligos nėra. Egzistuoja dešimtys diagnozių, kurių pavadinime yra tokia žodžio šaknis, tačiau jos liudija jungiamojo audinio išvešėjimą, pavyzdžiui, kraujagyslių sienelėse (aterosklerozė). Atminties pablogėjimas - ne liga, o simptomas (jis, žinoma, gali pasireikšti ir kaip aterosklerozės simptomas), nesusijęs tik su garbiu amžiumi.

Celiulitas

Tai tikras tariamų ligų guru. Jo galūnė "itas" nurodo uždegimą (kaip gastritas, konjuktyvitas...), tačiau retai kada turime galvoje būtent tai, kai kalbame apie apelsino žievelę primenančią odą. Tikrasis celiulitas - tai uždegimas poodiniame riebaliniame sluoksnyje, jį sukelia mikrobai. Atrodo kur kas baisiau nei raukšlelės ir kovojama su juo operacijomis bei antibiotikais. O brangiomis procedūromis ir kremais grožio salonuose "gydomės" riebalinio sluoksnio struktūros pakitimus.

Migrena

Kai kalbame apie migreną, turime omenyje įkyrų galvos skausmą. Iš tiesų tai pasikartojantis (kartą per mėnesį ir dažniau) ir labai stiprus skausmas, kurį lydi pykinimas ir šviesos baimė. Gali būti ir neurolognių sutrikimų: regos pokyčių, kojų ir rankų tirpimas ir t. t. Dažniausiai ši liga paveldima.

Stuburo osteochondrozė

Osteochondrozė, arba "degeneracinė stuburo tarpslankstelinių diskų liga", - tokia diagnozė skamba grėsmingai, tačiau ja serga dauguma žmonių, perkopusių 40 metų slenkstį. Tik ne visi tai žino, nes ne visiems skauda. Tie, kurie žino, gali vaikščioti į brangius masažus, stuburo tempimo procedūras ir t. t.

Avitaminozė

Mes manome, jog tai yra pavasario liga, kai racione trūksta vitaminų. Iš tiesų reikalai daug prastesni: krenta dantys (skorbutas), išsivysto silpnaprotystė (pelagra), išsikraipo galūnės (rachitas). Visa tai vyksta, kai organizme nėra kurio nors vitamino.

Balti arkliai

Lietuva yra viena iš lyderių pasaulyje pagal alkoholio kiekio suvartojimą tūkstančiui gyventojų, todėl šios ligos aptarimas mums ypač aktualus.

Manoma, kad ši būsena aplanko maždaug antrą savaitę ištisai vartojant svaigiuosius gėrimus. Deja, anekdotai apie baltus arklius ar žalius žmogeliukus tiems, kurie juos matė, nejuokingi. Jie žino, kad psichozė prasideda ne tada, kai linksma, o po dienos ar dviejų, kai "užrauki".

Alkoholio vartojimas organizme sumažina antidiuretinių hormonų (reguliuojančių vandens išsiskyrimą per inkstus) lygį. Jeigu jis ilgą laiką, kol gėrėte, buvo žemas, tai tuomet, kai liausitės, prasidės kompensacija: antidiuretinių hormonų lygis smarkiai pakils. Kepenys laikys vandenį, o su juo - ir visus etanolio skilimo produktus (pvz., acetaldehidą). Tada prasidės abstinencija su visais jos "maloniais" reiškiniais: širdies tabalavimu, drebuliu, nemiga, baime ir t. t. Šiek tiek išgėrus simptomai sumažės, bet po kelių valandų vėl sustiprės, ir jūs vėl ieškosite alkoholio. Po dienos dviejų viskas gali komplikuotis: sutrikti orientacija laike ir erdvėje, prasidėti haliucinacijos. Moksliškai tai vadinama "alkoholine psichoze".

Parengė Aras MASIULIS

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder