Šachmatų festivalio „Jūros šventė – 2019” nugalėtojai ir prizininkai

Liepos 28 d. pasibaigė savaitę laiko trukęs XVI Šachmatų festivalis „Jūros šventė – 2019” ICCF didmeistrio, FIDE meistro Boriso Rumiancevo atminimui. Po atkaklių kovų, vykusių Klaipėdos universitete, Auloje, paaiškėjo varžybų nugalėtojai ir prizininkai.

B – turnyre varžėsi 34 dalyviai, o nugalėtoju, puikiai startavęs, tašku aplenkęs kur kas jaunesnius žaidėjus, tapo tarptautinis šachmatų meistras 77-erių metų Kęstutis Kaunas surinkęs 6,5 taško iš 7 galimų. Jis buvo pripažintas geriausiu ir senjorų (S60) grupėje. Antroje vietoje liko geriausias jaunimo (U18) grupės žaidėjas Aistis Butvilas, o trečioje– tarptautinis šachmatų meistras Tomas Laurušas, jie abu surinko po 5,5 taško iš 7 galimų, o vietas pasidalino pagal papildomus rodiklius. Visi trys prizininkai iš Kauno. Ketvirtas – svečias iš Latvijos, tarptautinis šachmatų meistras Oleg Krivonosov, o penktą vietą užėmė klaipėdietė, šių metų Lietuvos moterų šachmatų čempionė, WFM Marija Šibajeva, abu jie surinko po 4,5 taško. Marija tapo ir moterų grupės nugalėtoja, tiek pat taškų surinko ir vilnietis Aleksandras Šalna, pripažintas geriausiu tarp žaidėjų, kurių reitingas mažesnis kaip 2000.

C – turnyre varžėsi 45 mažiau patyrę šachmatininkai, kurių reitingas neviršija 1600. Net keturi dalyviai surinko po 5,5 taško iš 7 galimų. Pagal papildomus rodiklius nugalėtoju tapo svečias iš Latvijos Stanislavs Melichovs, už jo liko klaipėdiečiai: antras Rostislav Ščekačiov, trečias Ilja Ionin, ketvirtas – šiaulietis Matas Povilaitis, kuriam įteiktas prizas, kaip geriausiam žaidėjui su reitingu mažiau 1500. Geriausia moterų grupėje – Eglė Grikšaitė (5 taškai) iš Tauragės. Vilnietis Viktoras Astikas taip pat surinko 5 taškus ir buvo geriausias tarp dalyvių, neturinčių reitingo. Geriausi jaunučiai: grupėje U12 – Titas Bosikis (5 taškai), grupėje U10 – Ruben Chačatrian (4 taškai). Tarp vaikų (U8) nugalėjo Matvej Pidlužnij (3,5 taško).

Penktadienį, liepos 26 dieną, buvo organizuotos „Žaibo“ varžybos, jose dalyvavo 54 dalyviai. Nugalėtoju tapo tarptautinis šachmatų meistras Oleg Krivonosov, surinkęs 6,5 taško iš 7 galimų. Tolesnes vietas pasidalino keturi žaidėjai, surinkę po 5,5 taško. Pagal papildomus rodiklius antra vieta atiteko tarptautiniam meistrui Tomui Laurušui, trečia – tarptautiniam meistrui Titui Stremavičiui, šešiolikmetis klaipėdietis Dmitrijus Jablokovas liko ketvirtas. Moterų prizą laimėjo Asta Idzelienė iš Kretingos, senjorų (S50) prizas atiteko klaipėdiečiui Vytui Povilavičiui, U12 prizą gavo Gleb Pidlužnij, U18 – Ignas Mačiuitis.

Liepos 27, šeštadienį, vyko greitųjų šachmatų varžybos, kuriose dalyvavo net 60 dalyvių. Nugalėtoju tapo tarptautinis šachmatų meistras Tomas Laurušas, antroje vietoje liko tarptautinis šachmatų meistras Titas Stremavičius, o trečią vietą užėmė jo jaunesnysis brolis Pijus Stremavičius. Visi trys prizininkai surinko po 6 taškus iš 7 galimų. Moterų prizą iškovojo Ieva Grikšaitė, senjorų prizą (S50) laimėjo tarptautinis šachmatų meistras Oleg Krivonosov, grupėje U10 prizą laimėjo Igor Gerasimov, o U18 prizą – Aras Vardanyan.

Įdomūs faktai:

Festivalyje žaidė net šeši šių metų Lietuvos šachmatų čempionai: šalies vyrų čempionas Tomas Laurušas, šalies moterų ir jaunių merginų iki 18 metų čempionė Marija Šibajeva, jaunių vaikinų iki 18 metų čempionas Aras Vardanianas, jaunių merginų iki 16 metų čempionė Evelina Ravlusevič bei šalies jaunučių čempionai savo amžiaus grupėse Rugilė Remeikaitė ir Gleb Pidlužnij.

Šiame tarptautiniame renginyje varžėsi šachmatininkai iš 5 šalių: Lietuvos, Latvijos, Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos.

Žaidėjų amžiaus skirtumas – apie 80! metų. Jauniausiems dar tik septinti metai eina, o vyriausiam, ICCF meistrui iš Šiaulių Anicetui Uogelei, jau 86 metai. Pernai šiame turnyre Anicetas buvo geriausias tarp senjorų, deja, šiemet jam teko išvykti nebaigus turnyro. Dar vienas Boriso Rumiancevo bendraamžis, jaunystėje kartu su Borisu žaidęs futbolą už Klaipėdą, Piotras Ševčenka, C turnyre surinko 4 taškus.

Iš viso festivalyje žaidė 117 šachmatininkų, nors, sudėjus keturių turnyrų žaidėjų skaičių, gautume 193 dalyvius. Čia ne aritmetinė klaida, nes turnyrai vyko skirtingu metu ir tas pats žaidėjas galėjo dalyvauti keliuose turnyruose.

Rekordininkas – klaipėdietis Rostislavas Ščekačiovas. Jis vienintelis dalyvavo visuose keturiuose organizuotuose turnyruose.

Visuose turnyruose pastebėtas dalyvių skaičiaus ir turnyro reitingo vidurkio augimas, lyginant su pernykščiu, 2018 metų, festivaliu. Stipriausiame turnyre (B) šiemet rungtyniavo 34 (pernai 31) žaidėjai. Turnyre C varžėsi 45 (pernai 32) šachmatų mėgėjai. Daugiausiai dalyvių visada susirenka į trumpus, vieną dieną tetrunkančius turnyrus. Nuo 39 iki 54 dalyvių išaugo „žaibo“ turnyras, net 60 (pernai 47) dalyvių, susirinko į greitųjų šachmatų varžybas.