Olimpinę dvasią užgožia keistos intrigos

Olimpinę dvasią užgožia keistos intrigos

Vienas iš Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) atkūrėjų jaučiasi atstumtas įtakingų organizacijos veikėjų, buvusių bendražygių. Jo manymu, tokios reakcijos sulaukė dėl prieš daugelį metų ištartų žodžių.

Prieš ketvirtį amžiaus, vis garsiau kalbant apie Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą, grupė entuziastų nusprendė atkurti ir LTOK, panaikintą Antrojo pasaulinio karo metu.

Šiam tikslui buvo suburta Olimpinio komiteto atkūrimo darbo grupė, tarp kurios narių buvo ir Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo narys Antanas Kalanta - Romo Kalantos, kuris protestuodamas prieš Lietuvos okupaciją 1972 metais susidegino Kaune brolis.

Komiteto atkūrimą savo parašais patvirtinę darbo grupės nariai laikomi asmenimis, įnešusiais didžiulį indėlį siekiant šio tikslo. Buvo sutarta, kad signatarai iki gyvos galvos bus vieno iš pagrindinių LTOK valdymo organų - Generalinės asamblėjos - nariai.

Praėjusį gruodį vyko iškilmingi LTOK atkūrimo 25-mečio renginiai, tačiau šiuo metu Palangoje gyvenantis pensininkas A. Kalanta, priešingai nei kiti jo bendražygiai, kvietimo į juos negavo. Ir jau ne pirmą kartą, sako jis.

"Pirmųjų sukakčių minėjimuose dar dalyvaudavau, tačiau vėliau manęs ėmė nekviesti. Yra tradicija pagerbti darbo grupės narių jubiliejus, bet aš - ir vėl užmirštas. Tačiau kodėl jie taip elgiasi, nepaaiškina nei žodžiu, nei raštu", - pasakojo A. Kalanta.

Maža to, jo pavardė buvo išbraukta iš Generalinės LTOK asamblėjos narių sąrašo. Ir vėl be jokio paaiškinimo.

68 metų signataras teigia iki šiol vietoj atsakymų sulaukęs tik neaiškių kai kurių LTOK funkcionierių užuominų, jog "yra kažką prisidirbęs Amerikoje" ir "Poviliūnas apie tai žino".

A. Kalanta įsitikinęs, kad užmirštas nėra - iškilmių metu buvęs LTOK vadovas ir dabartinis Garbės prezidentas Artūras Poviliūnas savo kalboje paminėjo jo pavardę. Tačiau signataras mano, kad būtent prezidentas ir yra tas pilkasis kardinolas, kurio pastangomis A. Kalanta nesulaukia kvietimų, bei paaiškina kodėl.

"Aš turiu versiją. 1989 metais, prieš rinkimus į tuometinę Aukščiausiąją Tarybą, Kazimierui Motiekai girdint pasakiau Artūrui Poviliūnui: darysiu viską, kad tu nebūtum išrinktas į Aukščiausiąją Tarybą kaip komunistas.

Manau, kad šie žodžiai jį įžeidė ir nuoskaudą jaučia iki šiol. Gal nepakviesdamas nori mane pažeminti, atkeršyti. Be to, iš asamblėjos pašalinti dar keli nariai, kurie šį žmogų kritikavo", - be užuolankų kalbėjo A. Kalanta.

Jis paaiškino, kad Lietuvai atgavus Nepriklausomybę buvo išvykęs į Jungtines Amerikos Valstijas ir ten dirbo - skaitė paskaitas, tačiau nesusiviliojo galimybe už Atlanto pasilikti ir prieš 16 metų grįžo į Lietuvą bei apsigyveno Palangoje.

Dabar buvusių bendražygių elgesys jam primena sovietų valdžios darbo metodus.

"Tai akibrokštas. Paskutinį kartą tokį akibrokštą išgyvenau vaikystėje, būdamas ketvirtokas: Senelis Šaltis man nedavė dovanos todėl, kad buvau partizano sūnus", - lygino A. Kalanta.

Be to, aistringas kolekcionierius iš LTOK bei kitų valstybinių sporto organizacijų nėra sulaukęs atsakymo ir dėl savo įspūdingos kolekcijos ateities: vyras yra sukaupęs per 22 tūkst. krepšinio ir apie 1,2 tūkst. olimpinių eksponatų kolekcijas, kurias norėtų palikti Lietuvai. Šiuo metu Lietuvos olimpinių kolekcininkų asociacijos narys savo kolekcijas pristato tik atskirose parodose įvairiuose Lietuvos miestuose, o Klaipėdoje jo eksponatus kartais galima išvysti prekybos ir pramogų centre "Akropolis".

"Tikrai jokių asmeniškumų, jokių pykčių nėra, o dėl pakvietimo į jubiliejaus renginius - šiuo metu aš neturiu jokios įtakos, LTOK buvo priimtas kolektyvinis spredimas.

Antanas buvo vienas aktyvesnių komiteto atkūrimo darbo grupės narių, paminėjau tai sakydamas šventinę kalbą. Bet vėliau jis netikėtai išvyko į JAV ir ten praleido nemažai laiko. Žinoma, tuo metu nelankė sesijų, o kad ir kaip būtų nusipelnęs, tokiais atvejais narys šalinamas iš komiteto. Jo iki šiol nėra sąrašuose, gal todėl dabartinė LTOK vadovybė automatiškai jam neišsiuntė kvietimo.

Jeigu jis norėtų gauti apdovanojimą - šiuo metu galėčiau tik geranoriškai tarpininkauti, tiek tegaliu. Gal jam tas apdovanojimas labai svarbus kaip kolekcininkui. Pavyzdžiui, man jie nesvarbūs, baigęs kadenciją visus ordinus atidaviau muziejui.

Ir dar kartą kartoju, kad ant Antano nepykstu ir nesu prieš jį nusistatęs", - sakė A. Poviliūnas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder