Nuo 1990 m. Lietuvos rinktinė sužaidė kelias dešimtis rungtynių su elitinėmis pasaulio futbolo komandomis. Nors skambių pergalių lietuviai neiškovojo, kelis kartus sugebėjo nemaloniai nustebinti tituluotus varžovus. Algimanto Liubinsko treniruojamai Lietuvos rinktinei pavyko atimti taškus iš Europos čempionų danų (1992 m.), pasaulio vicečempionų vokiečių (2003 m.) ir pasaulio čempionų italų (2006 m.). Problemų su lietuviais kitados turėjo ir ispanai bei prancūzai. Tačiau šiame sąraše vis dar trūko Anglijos rinktinės.
Skambiausias pergales anglai iškovojo praėjusiame amžiuje: 1966 m. pasaulio čempionai, 1990 m. - bronzos laimėtojai, 1968 ir 1996 m. žaidė Europos čempionatų pusfinaliuose. Nors XXI a. Anglijos rinktinė svariais laimėjimais Europos ir pasaulio čempionatuose nepasižymėjo, pasaulio futbolo rinktinių reitinge nuolat patekdavo į geriausiųjų dešimtuką. Tiesa, pastaruoju metu anglai šiek tiek užleido šias pozicijas ir naujausiame FIFA pasaulio rinktinių reitinge užima tik 17 vietą.
Nesužibėjo anglai ir 2014 m. pasaulio pirmenybėse. Brazilijoje jie 1:2 nusileido Italijos ir Urugvajaus rinktinėms, o paskutinės rungtynės su Kosta Rika baigėsi be įvarčių. Tačiau 2016 m. Europos čempionato atrankos varžybose Anglijos rinktinė žygiuoja be klaidų. Pirmose E grupės rungtynėse anglai svečiuose 2:0 įveikė Šveicariją, vėliau savo aikštėje 5:0 sudaužė San Marino rinktinę, išvykoje 1:0 įveikė Estiją ir 3:1 - Slovėniją. Anglų gretose galingai žaidžia puolėjas Denis Velbekas (Danny Welbeck). Londono „Arsenal“ ekipoje rungtyniaujantis futbolininkas per 4 rungtynes pelnė 5 įvarčius. Rinktinės lyderio Veino Rūnio (Wayne Rooney) sąskaitoje - 3 įvarčiai.
Pergalių seriją Rojaus Hodžsono (Roy Hodgson) vadovaujama rinktinė mėgins pratęsti ir rungtynėse su Lietuva. Tiesa, prieš dvikovą Anglijos rinktinės gretos praretėjo. Dėl traumų iš rikiuotės iškrito „Arsenal“ žaidėjai Džekas Vilšeras (Jack Wilshere) ir Aleksas Oksleidas-Čamberleinas (Alex Oxlade-Chamberlain), o praėjusį sekmadienį vykusiose „Premier“ lygos rungtynėse susižeidė trys „Liverpool“ futbolininkai: saugas Adamas Lalana (Adam Lallana) ir puolėjai Danielis Staridžas (Daniel Sturridge) bei Rachimas Sterlingas (Raheem Sterling). Tiesa, pastarasis futbolininkas su Lietuva galės žaisti.
Tačiau ir be šių futbolininkų Anglijos rinktinėje yra užtektinai aukščiausio lygio futbolo kovų užgrūdintų žaidėjų. Kvietimo į rinktinę sulaukė ir puikiai šį sezoną žaidžiantis Londono „Tottenham Hotspur“ puolėjas Haris Keinas (Harry Kane). 21 metų futbolininkas šį sezoną „Premier“ lygoje įmušė 19 įvarčių ir yra rezultatyviausias čempionate žaidžiantis anglas.
Igorio Pankratjevo vadovaujama Lietuvos rinktinė tokių ryškių atradimų neturi. Iš 23 į rinktinės stovyklą pakviestų futbolininkų sąlygišku naujoku galima vadinti tik gynėją Tomą Mikuckį. 32 metų Maskvos „Torpedo“ žaidėjas paskutinį kartą rinktinėje žaidė 2013 metais. Dalį praėjusio sezono jis praleido dėl traumos. Vis dėlto prieš kelias savaites T.Mikuckis debiutavo Rusijos „Premier“ lygoje ir sužaidė trejas rungtynes. Prie rinktinės prisijungė ir gynėjas Marius Žaliūkas. Škotijos pirmojoje lygoje rungtyniaujančiame Glazgo „Rangers“ klube žaidžiantis futbolininkas spalį ir lapkritį praleido dėl traumos. Po traumos atsigavo ir saugas Mindaugas Panka.
Tačiau Londone nebus vieno iš rinktinės lyderių, saugo Arvydo Novikovo. Vokietijos antrojoje lygoje rungtyniaujančios Aujės „Erzgebirge“ žaidėjas prieš kelias savaites patyrė traumą. Rinktinei vis dar negalės padėti pastaruoju metu reabilitaciją po kryžminių raiščių traumos baigiantis puolėjas Lukas Spalvis. Kvietimo į rinktinę nesulaukė ir geriausias 2013 m. Lietuvos futbolininkas Mindaugas Kalonas. Jau senokai durys į rinktinę užsivėrė Vokietijos aukščiausiojoje lygoje žaidžiančiam Mariui Stankevičiui, Turkijoje rungtyniaujančiam Žydrūnui Karčemarskui ir Škotijoje esančiam Darvydui Šernui.
Lietuvos rinktinė sėkmingai startavo atrankos varžybose ir kurį laiką žengė koja kojon su anglais. Lietuviai svečiuose po Deivydo Matulevičiaus ir A.Novikovo įvarčių 2:0 nugalėjo San Mariną, o Vilniuje po Sauliaus Mikoliūno šūvio 1:0 įveikė Estiją. Tačiau vėliau buvo patirtos dvi nesėkmės: 0:2 nusileista slovėnams ir 0:4 - šveicarams.
Anglijos ir Lietuvos rinktinių Europos čempionato atrankos rungtynės prasidės kovo 27-ąją 21.45 val.
Algimantas Liubinskas, buvęs Lietuvos nacionalinės rinktinės vyr. treneris:
Žaidžiant su tokiais varžovais būtina pasirinkti gerą taktiką. Manau, kad mes žaisime su keturiais gynėjais, jiems padės du atraminiai ir abu krašto saugai. Tai bus pagrindinė gynybinė jėga. Individualiais veiksmais mes Anglijos rinktinės puolėjų nesustabdysime. Reikia sutelkti gynybą pavojingose vietose, sutankinti ją pavojingiausiose zonose. Tegu anglai laiko kamuolį kraštuose arba aikštės viduryje. Bet negalima jiems laisvai jaustis baudos aikštelės prieigose. Panašiu stiliumi 2010 m. Milano „Inter“ autobusas pervažiavo visą Čempionų lygą. Be abejo, būtų gerai, kad dar atsirastų žmonių, kurie galėtų pradėti ir užbaigti kontratakas. Deja, be Arvydo Novikovo tai daryti bus labai sunku.
Aš nieko blogo iš šių rungtynių nesitikiu. Pralaimėti galime tik tada, jei apskritai neparodysime žaidimo, charakterio. Bet jei garbingoje kovoje nusileisime, tai tikrai nebus kažkas baisaus. Nesakau, kad mes turime daugiau kontroliuoti kamuolį. Bet turime žaisti taip, kaip mokame ir galime. Blogiausia, kai pralaimima net nežaidžiant. Kai visas rungtynes atsispardai, kartą pereini vidurio liniją, o vis tiek pralaimi 0:1. Tai būtų tragedija. O juk mes esame ne kartą įrodę, kad net ir su italais ar prancūzais galime žaisti. Taip, kaip mokame, kaip sugebame, bet žaisti.
Arminas Narbekovas, Lietuvos jaunimo rinktinės vyr. treneris:
Neabejoju, kad anglai diktuos savo sąlygas. Jie yra šių rungtynių favoritai, jie žaidžia savo aikštėje, savų žiūrovų akivaizdoje. Natūralu, kad jie nuo pirmų minučių rungtyniaus labai aktyviai. Bet jei pavyks atlaikyti pirmą atakų bangą, kuo ilgiau nepraleisti įvarčių, tada Anglijos futbolininkus ims slėgti vis didesnė įtampa.
O lietuviams viskas paprasčiau. Žaisdami su tokio kalibro varžovu jie neturi ką prarasti. Niekas nekalba apie lietuvių pergalę, pagrindinė pokalbio tema - kiek praleisime. Tad reikia tiesiog eiti į aikštę ir kovoti. Svarbiausia nedaryti klaidų prie savo vartų, griauti varžovų žaidimą, o patiems mėginti rengti kontrišpuolius. Futbolas - tai ne tik jėga ir bėgimu paremtas žaidimas, čia vyksta ir psichologinė kova. Be abejo, vienas prieš vieną joks lietuvis nesustabdys V.Rūnio. Bet futbolas yra komandinis žaidimas, tad į pagalbą turi ateiti komandos draugai. Būtina žaisti labai susitelkus, susikoncentravus, kompaktiškai. Negalima palikti laisvų erdvių, turi būti nuolatinis pasaugojimas. Kita vertus, tokie žaidėjai kaip V.Rūnis gali 90 min. būti šešėlyje, o paskutinę rungtynių minutę „iššauti“ ir nulemti dvikovos baigtį. Kažkokių vaistų nuo to nėra.
Tomas Ražanauskas, buvęs Lietuvos nacionalinės rinktinės žaidėjas:
Žaidžiant su futbolo grandais papildomos įtampos nebūna. Niekas nereikalauja pergalės, nesako, kad šiuos varžovus privalai žūtbūt įveikti 2:0 ar 3:0. Tokiose rungtynėse žaidėjai neturi ką prarasti. Tiesiog eini į aikštę ir žaidi taip, kaip moki. Svarbiausia eiti į aikštę be baimės. Nors ir pasaulio čempionas, iš esmės jis toks pat futbolininkas, toks pat žmogus. Jei sugebėsime drausmingai žaisti, kovoti, nepraleisti ankstyvo įvarčio, tada anglai pradės nervintis. Nes būtent jie turi įmušti, žaisti gražiai, dominuoti ir laimėti. Juo labiau kad juos palaiko 90 tūkst. žmonių, tad įtampa bus labai didelė.
O mūsų juk niekas nespaudžia. Mes tik svajojame patekti į Europos čempionatą, bet jei nepasiseks, tai niekas futbolininkų nesmerks. O jei anglai suklups, tada juos užplūs milžiniška kritikos banga. Iš jų visi tikisi pergalės. Ir jei jie laimės, tada visi sakys, kad taip ir turėjo būti. Jei lietuviai laimės, tada bus amžiaus sensacija. Bet to niekas nesitiki. Tad iš psichologinės pusės mes neturime ką prarasti. Galime tik laimėti. Kita vertus, tokiose rungtynėse sunkiau yra anglams. Jie nieko nežino apie lietuvius, tad gali neįvertinti varžovų. O jei kovoji su jais iš visų jėgų, tada galima pasiekti ir netikėtų rezultatų.
Valdas Dambrauskas, Vilniaus „Žalgirio“ vyr. treneris:
Anglijos rinktinėje žaidžiantys futbolininkai, be abejo, yra žinomesni nei lietuviai. Bet futbole žaidžia ne pavardės. Yra konkretus žaidėjas, jo formą lemia pasirengimas rungtynėms, nusiteikimas, motyvacija. Lietuviai jau yra žaidę su aukščiausio lygio varžovais, ir turime pavyzdžių, kai jiems niekuo nenusileido. O Anglija šiuo metu nieko ypatingo nedemonstruoja. Be abejo, turime būti maksimaliai gerai pasiruošę, išanalizavę varžovų žaidimą ir pasiruošę jų ėjimams. Be to, dar reikia sėkmės. Gal anglai šiek tiek neįvertins mūsų komandos, gal ir motyvacija nebus tokia, kaip su italais. Be to, yra ir „Wembley“ veiksnys. Patys anglai sako, kad jiems pilnas stadionas dažniau kenkia, nei padeda.
Tikiuosi, kad sužaisime garbingai. Svarbiausia, nereikia savęs nuvertinti. Mes neturime ko prarasti. Galime tik parodyti, kad yra tik Lietuva, kuri irgi moka žaisti futbolą. Gal ne taip gerai, kaip anglai, bet bent jau kovoja už savo šalį iš visų jėgų. Jei negalime lygintis meistriškumu, tai bent jau noru, kovingumu ir atsidavimu turime tai kompensuoti. Tokiu atveju nė vienas rinktinės gerbėjas neturės priekaištų. Norisi palinkėti mūsų futbolininkams, kad jie nebijotų autoritetų ir nusiteiktų psichologiškai gerai kovai.
Lentelė
1. Anglija 4 4 0 0 11:1 12
2. Slovėnija 4 2 0 2 4:4 6
3. Šveicarija 4 2 0 2 8:3 6
4. Lietuva 4 2 0 2 3:6 6
5. Estija 4 1 1 2 1:2 4
6. San Marinas 4 0 1 3 0:11 1
(Vieta, komanda, rungtynės, pergalės, lygiosios, pralaimėjimai, įvarčiai, taškai)
Rašyti komentarą