Priežastis - labai paprasta: nėra kam šokti. Šiemet tikrai nebepavyks suburti ir tinkamai parengti kolektyvo. „Žuvėdros“ treneris ir KU profesorius Romaldas Idzelevičius tikino, kad tokia situacija susiklostė dėl prieš keletą metų įvykdytos švietimo reformos.
Jeigu padėtis nesikeis, ant plauko gali pakibti dešimtmečius Lietuvą garsinusios ir pasaulyje šokių madas diktavusios „Žuvėdros“ likimas. Ansamblio, kuris nuo 1989 metų devyniskart tapo Europos ir septyniskart - pasaulio čempionu.
Strėlės - buvusiam ministrui
- Jūsų žmona ir „Žuvėdros“ trenerė Skaistutė Idzelevičienė neseniai gana netikėtai užsiminė, kad ginklus sudėti buvo galima jau prieš dvejus metus, o dabar kolektyvas - vos gyvas. Kas nutiko?
- Tai yra aukštojo mokslo reformos, kurią įvykdė anuometis švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, pasekmė. Tiksliau tariant, tai įvyko pakeitus priėmimo į aukštąsias mokyklas, šiuo atveju - KU, taisykles.
Taip jau yra, kad gerai šokantis moksleivis nelabai gerai mokosi, jam tiesiog neužtenka laiko ir mokslams, ir treniruotėms. Ir priešingai - gerai besimokantieji yra tik vidutiniai šokėjai. Anksčiau į KU Choreografijos katedrą „Žuvėdros“ šokėjai įstodavo lengvatinėmis sąlygomis ir galėjo dalyvauti ansamblio veikloje jau kaip pagrindinės komandos nariai. Stojimo taisyklės nebuvo tokios griežtos.
Dabar tie, kurie labai gerai šoka ir yra perspektyvūs, dėl pasikeitusių sąlygų po reformos tiesiog nebeįstoja į KU. Tie, kurie labai gerai išlaiko valstybinius egzaminus mokyklose ir įstoja, deja, yra pradinio lygio šokėjai. Tam, kad jie galėtų prisidėti prie pagrindinio kolektyvo, papildomai reikia dirbti 3-4 metus.
O mokėti kasmet po 11 tūkst. litų ir studijuoti valstybės nefinansuojamose vietose daug kam yra tiesiog per brangu. Taip prarandame talentingiausius šokėjus. Kai kurie tiesiog mano, jog, būdami labai geri šokėjai, lengvai įstos, ir nepagalvoja, kad situacija jau pasikeitusi - reikia ir aukštų balų, valstybinių egzaminų, kurių jie nelaiko.
Ta pati problema - kone visose menų specialybėse. Nuo penkerių metų vaikai mokosi muzikos, jai atiduoda visą savo vaikystę, paauglystę, tačiau jų pažymiai mokyklose dažniausiai būna prastesni. Jie neįstoja į Menų fakultetą, kad ir kokie gabūs ir darbštūs būtų savo meninėje srityje.
- Gal šokantys jaunuoliai labiau ėmė rinktis kitus mokslus?
- Atvirai kalbant, šokėjai niekur nebeįstoja. Jie atiduoda visas jėgas šokiams, bet, deja, dėl reformos vėliau nebegali tęsti savo kelionės su mūsų ansambliu jau kaip KU studentai. Dauguma ir be mokslų toliau treniruojasi. Tačiau dėl to kenčia „Žuvėdros“ papildymas studentais. Dabar yra tik 30 ansamblio narių, merginų - daugiau, vaikinų - mažiau. Ir dar 10 jų labiau šoka porose. Teoriškai galima būtų sulipdyti komandą, bet jokioms varžyboms su ja nebepasirengsi. Nebevyksta kartų kaita.
Anksčiau (iki G.Steponavičiaus reformos) geriausius šokėjus priimdavo pats KU, viską spręsdavo Menų fakulteto Choreografijos katedra. Dabar to nebegalime daryti. Kiek žinome, tą situaciją lyg ir bandoma taisyti.
Reikėtų stipendijų
- Ar gali būti, kad šiais metais „Žuvėdra“ nebedalyvaus jokiuose prestižiškiausiuose čempionatuose?
- Deja, taip. Jau gavome kvietimą dalyvauti gegužės mėnesį Vokietijos Diureno mieste vyksiančiose Europos pirmenybėse, tačiau mūsų atsakymas - neigiamas. Tas pats ir su pasaulio čempionatu, kuris vyks gruodį. Jeigu ir įstos naujų gerų šokėjų, per pusmetį bus neįmanoma tinkamai jų parengti varžyboms.
- Kokios ateities prognozės?
- Situacija pasikeis nebent tuo atveju, jeigu įstoti į KU galės geri šokėjai. Tada kitąmet gal ir pradėsime vėl dalyvauti čempionatuose. O šiemet teks padaryti pertrauką. Važiuoti ir užimti tryliktą ar keturioliktą vietą „Žuvėdrai“ yra nepriimtina. Turi keistis stojimo į aukštųjų mokyklų menines specialybes tvarka.
- Ar judu su žmona dar nenorite poilsio, turite jėgų, sveikatos treniruoti šokėjus?
- Yra ir jėgų, ir noro, tik nėra su kuo dirbti. Žinoma, ir baigusieji mokslus KU galėtų likti kolektyve, toliau šokti bei garsinti Lietuvą. Tačiau tam reikia, jog kolektyvas taptų pusiau profesionalus, kad šokėjai gautų stipendijas. Juk baigę mokslus jie kuria savo gyvenimą, jiems reikia išlaikyti šeimas. Iš rėmėjų gaudavome šiokį tokį finansavimą, bet jis siekdavo iki 500 litų per mėnesį žmogui, o šokėjams tai yra labai mažai. Daug geriausių mūsų šokėjų, baigusių KU, mielai būtų likę kolektyve ir šokę toliau, jeigu būtų gavę normalias stipendijas.
Gauname finansavimą tik kelionėms į čempionatus ir rūbams. Daugiau jokio finansavimo nėra. Mudu su žmona „Žuvėdroje“ dirbame visuomeniniais pagrindais.
Smūgis autoritetui
- Ar šiemet apskritai viešuose renginiuose bus galima pamatyti šokančią pagrindinės sudėties "Žuvėdrą", skynusią laurus paskutiniuose čempionatuose?
- Jei yra koks nors nedidelis pasirodymas, šokėjus dar surenkame. Parepetuojame ir važiuojame koncertuoti. Tačiau dalyvauti dideliuose renginiuose vargu ar galėtume, nes pavyksta surinkti tik grupelę šokėjų, o ne visą kolektyvą. Dideliems renginiams reikia kruopščiai ir ilgai rengtis, o dauguma buvusių čempionų yra dirbantys žmonės, nebepavyksta suderinti, kad būtų visiems tinkamas repeticijų laikas.
- Kaip „Žuvėdrai“ gali atsiliepti metai be europinės ir pasaulinės arenos, čempionatų?
- Tai mums ir kelia nerimą. Šiemet jokios programos nekursime, šokėjai rengiasi tik techniškai. Nedalyvavimas čempionatuose gerokai pakenk mūsų ansamblio autoritetui. Praleidi čempionatą - ir jau kitais metais į tave visi vėl žiūri kaip į naujoką. Juk įvaizdis, prestižas, autoritetas yra ypač svarbūs sportiniuose šokiuose, kai per čempionatus balus skiria teisėjai.
Praradus gerą vardą, kolektyvui gali būti labai sunku vėl įtikinti teisėjus, pademonstruoti aukščiausią lygį, o mums, treneriams, - "įsivažiuoti" į didžiulį tempą. Prieš čempionatus repetuojame po keturias valandas kasdien.
- Jei kolektyvas šiemet nedalyvaus konkursuose ir čempionatuose, galbūt puikiai pasirodys „Žuvėdros“ poros?
- Visko gali būti, tačiau patys perspektyviausieji yra dar labai jauni, jiems - po 13-14 metų. Abiturientai teikia pirmenybę tikrai ne šokiams, o Europos čempionatas kaip tik vyksta prasidėjus egzaminams. Šokėjų niekas neatleidžia nuo egzaminų, tada ir prasideda problemos. Bet perspektyvių porų tikrai yra.
Rašyti komentarą