Pirmieji kelialapiai buvo iškovoti dar praėjusių metų rugsėjį per pasaulio buriavimo čempionatą. Juos pelnė burlentininkas Juozas Bernotas ir „Laser Radial“ jachtų klasės varžybose dalyvavusi Viktorija Andrulytė. Kelialapiai buvo skirti valstybei, o ne konkretiems sportininkams, todėl labai realu, kad į Rio de Žaneirą nuvyks ne V.Andrulytė, o gerokai labiau patyrusi jos kolegė 2008 m. olimpinė vicečempionė Gintarė Šait (Scheidt).
Toks buvo 2014-ųjų derlius. 2015-ieji persirito į antrąją pusę, o iki XXXI vasaros olimpinių žaidynių liko maždaug metai. Sporto šventė Rio de Žaneire vyks 2016 m. rugpjūčio 5-21 d. Remiantis Lietuvos olimpinio sporto centro (LOSC) duomenimis, per septynis šių metų mėnesius kelialapius iškovojo 15 sportininkų. Pasak LOSC direktoriaus Lino Tubelio, toks sąrašo ilgėjimo tempas kol kas tenkina.
Krenta į akis, kad tarp 17 kelialapius pelniusių sportininkų yra net 11 lengvaatlečių. Jiems nereikia užimti konkrečių vietų varžybose, užtenka įvykdyti normatyvus. Ypač sėkmingai tai darė sportinio ėjimo atstovai ir maratono bėgikės. Normatyvus reikia vykdyti ir plaukikams. 17-os olimpiečių sąraše jų yra trys, įskaičiuojant ir 2012 m. Londono olimpinę čempionę Rūtą Meilutytę. Šiuolaikinės penkiakovės olimpinė čempionė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė Rio de Žaneire taip pat gins Londone iškovotą titulą. Penkiakovininkė į žaidynes pateko trumpiausiu įmanomu keliu, laimėdama pasaulio taurės finalo varžybas. Jose olimpinis kelialapis buvo skirtas tik čempionei.
Rekordinis Lietuvos olimpiečių būrys dalyvavo 2008 m. žaidynėse - Pekine mūsų šaliai atstovavo 71 sportininkas. Prieš ketverius metus Londone startavo 62 mūsiškiai. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto programoje „Rio 2016“ iškeltas tikslas į artimiausias žaidynes deleguoti 70 lietuvių. Žinant, kad likus metams turime 17 kelialapių, planas gali pasirodyti pernelyg ambicingas. Antra vertus, daugelyje Lietuvai labai svarbių sporto šakų atranka dar net neprasidėjo. Kai kuriose kitose šakose žengti tik pirmieji žingsniai.
Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiai bus lemtingi, nes per juos vyks daug pasaulio ar Europos čempionatų, kuriuose bus dalijami kelialapiai. Daug vilčių siejama su baidarių ir kanojų irklavimo bei akademinio irklavimo čempionatais. Pirmasis rugpjūčio 19-23 d. vyks Italijoje. Antrasis rugpjūčio 28 - rugsėjo 6 d. bus surengtas Prancūzijoje.
Baidarininkams ir kanojininkams vienviečių valčių varžybose reikės patekti į aštuntuką, o dviviečių - į šešetuką. Akademinio irklavimo pasaulio čempionate bilietus į Rio de Žaneirą gaus 9 vienvietės, 11 dviviečių ir 8 keturvietės. Abiejose sporto šakose 2016 m. bus rengiamos papildomos atrankos varžybos, bet pajėgiausiems lietuviams jų tikriausiai nereiks laukti. Mūsų akademinio irklavimo dviviečių įgulos (Donata Vištartaitė su Milda Valčiukaite ir Rolandas Maščinskas su Sauliumi Riteriu) yra vienos stipriausių pasaulyje. Kanojos irkluotojas Jevgenijus Šuklinas yra olimpinis vicečempionas, bet jis pasaulio pirmenybėse nedalyvaus, nes dar geresnius rezultatus šiemet demonstruoja Henrikas Žustautas.
Rugpjūčio 17-23 d. Didžiojoje Britanijoje vyks šiuolaikinės penkiakovės Europos čempionatas. Jame iškovoti kelialapius bandys Londono žaidynių dalyviai Justinas Kinderis ir Gintarė Venčkauskaitė. Teoriškai jie galėjo sutvarkyti reikalus jau pasaulio čempionate Vokietijoje, bet ten bilietus į Rio de Žaneirą gavo tik prizininkai. J.Kinderis planetos pirmenybėse liko 24-as, o G.Venčkauskaitė - tik 35-a. Europos čempionate reikės patekti į geriausiųjų aštuntuką arba atsidurti šalia jo ir tikėtis, kad aukščiau bus kelialapius jau turintys sportininkai. Jei ir šįkart nepavyks, liks dar du šansai. Po tris kelialapius vyrų ir moterų varžybose bus išdalyta 2016 m. pasaulio čempionate, o dar šeši penkiakovininkai į Rio de Žaneirą pateks pagal reitingą.
Gan paini yra boksininkų atrankos sistema. Evaldas Petrauskas ir Eimantas Stanionis bandė prasiskinti kelią per Tarptautinės bokso federacijos profesionalų lygą APB, bet joje kelialapius pelnė tik svorio kategorijų čempionai. Lietuviai iš kovos pasitraukė pusfinalyje. Rugpjūčio 6-15 d. mūsų boksininkai dalyvaus Europos čempionate Bulgarijoje. Ten bus kovojama dėl vietų 2016 m. planetos pirmenybėse, o jau jose bus dalijami kelialapiai į Rio de Žaneirą.
Labai svarbus rugpjūtis bus ir plaukikams bei lengvaatlečiams. Plaukikai netrukus startuos pasaulio čempionate Rusijoje. Lengvaatlečių pasaulio pirmenybės Kinijoje vyks rugpjūčio 22-30 d. Normatyvų dar neįvykdę sportininkai geriausią formą turėtų pasiekti būtent šioms varžyboms.
Dar du renginiai, po kurių olimpiečių sąrašas gali pailgėti, vyks rugsėjį. Imtynininkai dėl kelialapių kausis pasaulio čempionate JAV rugsėjo 7-13 d. Vietas žaidynėse savo šalims pelnys tie sportininkai, kurie pateks į geriausiųjų šešetukus. Ateinantį pavasarį vyks žemynų atrankos turnyrai, o po jų - dar du pasauliniai atrankos turnyrai.
Vis dėlto labiausiai lietuviai laukia rugsėjo 5-20 d. vyksiančio Europos vyrų krepšinio čempionato. Lietuvos krepšininkai turės patekti į finalą, kad gautų tiesioginį kelialapį į Rio de Žaneirą. Dar keturios Europos rinktinės gaus teisę varžytis olimpiniame atrankos turnyre. Jei krepšininkams nepasiseks, tai reikš, kad Rio de Žaneire neišvysime nė vienos Lietuvos komandos. Kandidatų sąraše buvo ir moterų krepšinio bei vyrų mažojo regbio ekipos, tačiau jos su olimpinėmis viltimis jau atsisveikino. Krepšininkės Europos čempionate turėjo patekti į penketuką, bet liko aštuntos. Regbininkams reikėjo užimti bent trečiąją vietą atrankos turnyre Portugalijoje, tačiau jie varžybas baigė šeštoje pozicijoje.
Lietuvos olimpiečių sąrašas
* V.Andrulytė kelialapį iškovojo ne sau, o šaliai, todėl jos vietą gali užimti kita Lietuvos sportininkė
Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“
Rašyti komentarą