Virginijus Viningas: "Kiekvienas paveikslas turi kodą"

Virginijus Viningas: "Kiekvienas paveikslas turi kodą"

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) vasario 28 d., penktadienį, 17.30 val. atidaryta Virginijaus Viningo retrospektyvinė paroda "Trys dešimtmečiai". Pristatymo metu vyks autoriaus tapybos performansas.

Jubiliejinėje tapytojo V. Viningo parodoje retrospektyviai apžvelgiamas kūrybinis kelias, kurį pats autorius skirsto į tris etapus. Pirmuoju etapu, po studijų Vilniaus dailės akademijoje baigimo 1990-aisiais, beveik dešimtmetį menininkas stengėsi išsivaduoti iš akademijoje suformuotos "pilkosios tapybos" kanonų, pasak autoriaus, bandė išeiti iš "pilkosios zonos" spalvų. Nors aktyviai dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje, pats V. Viningas didelės reikšmės to laikmečio kūrybai neteikia.

Didysis kūrybinis lūžis įvyko apie 2000-uosius, išvykus į tarptautinį plenerą Drezdene, - tuomet jo drobėse atsirado intensyvios spalvos - mėlyna, raudona. Šiuo periodu autoriaus kūryboje dominavo peizažo, buitinių daiktų motyvai. 2003 m. sukurtas darbų ciklas "Atsisveikinimas su kėdėmis" tapo simboliniu prieš būsimą džiazo temos proveržį.

"Gulbės šokis", 2010 m.

2009 m. Klaipėdos parodų rūmuose buvo pristatyta džiazo inspiruota personalinė paroda "Improviza". Šešiolikoje parodos drobių dominavo portretinės improvizacijos, jose buvo užfiksuotos pasaulinio garso džiazo muzikantų būsenos, kūno kalba, kitaip tariant - džiazo korifėjų muzikos refleksija. Didžiulio formato darbai nutapyti per pusantro mėnesio - galima sakyti, vienu įkvėpimu. Apie šią parodą sukurtas Ryčio Martinionio filmas bus demonstruojamas parodos "Trys dešimtmečiai" atidarymo metu. Šio ciklo kūriniai buvo palankiai sutikti Lietuvos šiuolaikinės dailės kvadrienalėje Vilniuje, tarptautinėse galerijų mugėje "Vilnius Art", V. Viningo darbų įsigijo Šiuolaikinio meno muziejus MO, "Lewben art Foundation", kolekcininkai.

Po improvizacijų džiazo tema tapytojo paveiksluose atsirado figūrinės kompozicijos, bokso, baleto, moters akto, violončelininkų temos, kurios, pasak autoriaus, jam yra neišsemiamos. Išsiplėtė ir parodų geografija - nuo Europos iki Kinijos, Amerikos.

Skaitytojams pristatome trumpą interviu su parodos autoriumi.

Trys svarbiausi įvykiai, žmonės ar kitos inspiracijos, kurios turėjo įtakos jūsų kūrybai.

Pirma - kėdės, pakabos, buities daiktai.

Antra - džiazas.

Trečia - žmonių, moterų figūros, boksas, baletas, violončelininkai.

Tai svarbiausios temos, kurios diktavo kūrybą per tuos tris dešimtmečius.

Ką norite pasakyti žmonėms, pasauliui savo kūryba, kokia svarbiausia jos žinia?

Nežinau, kažkokių idėjų, minčių nesiekiu transliuoti. Tiesiog tapau. Žinoma, kurdamas konkretų paveikslą galvoju, kaip perteikti tapomo žmogaus charakterį, kaip kompoziciškai įdomiai jį atlikti, mąstau, koks bus spalvos poveikis. Man kūryba - tai meditacija, džiazavimas.

Iš serijos "Boksas", 2010 m.

Tai, kad aš tapau boksininką, visai nereiškia, kad man labai rūpi boksas kaip sporto šaka. Tiesiog tapau tai, kas man įdomu. Galiu lengvai pereiti nuo bokso prie džiazo, nuo džiazo prie natiurmorto.

Ar teisingai supratau, kad tapyba jums reikšminga kaip saviraiškos priemonė? Estetinė jos funkcija svarbesnė už socialinę?

Nėra taip, kad svarbi vien tik estetika. Kiekvienas paveikslas turi savo kodą. Gali būti užkoduota erotika arba tam tikra emocija... Pavyzdžiui, tapant violončelininkę, man buvo svarbu atrasti to muzikos stiliaus, kurį ji atlieka, kodą, kad žiūrovas, žiūrėdamas į paveikslą, jį nutuoktų, išgirstų...

Emocijai teikiate prioritetą prieš intelektą?

Taip, tikrai.

Pabaikite sakinį: "Jeigu pasaulyje nebūtų spalvų..."

...jis būtų pilkas, liūdnas, neįdomus.

Apie autorių
Virginijus Viningas gimė 1960 m. Pasvalyje. 1990 m. baigė Vilniaus dailės akademiją. Tapybą ir kompoziciją studijavo pas prof. A. Savicką, profesorius buvo ir diplominio darbo vadovas.
Nuo 1990 m. gyvena ir kuria Klaipėdoje, dirba E. Balsio menų gimnazijoje, dėsto tapybą, kompoziciją, akvarelę.
Nuo 2005 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys. 2018 m. apdovanotas LDS aukso ženkleliu už "ekspresyvų potėpių ir spalvų džiazą drobėje" bei ilgametį darbą LDS taryboje.
Menininkas surengė per 30 personalinių parodų Lietuvoje, Vokietijoje, Amerikoje, Suomijoje, dalyvavo 20 grupinių parodų Estijoje, Latvijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Kinijoje, Rusijoje ir kt. Tapybos darbų yra įsigiję "Lewben Art Fundation", MO muziejus, privatūs kolekcininkai Lietuvoje, Japonijoje, JAV, Vokietijoje ir kt.
Virginijaus Viningo paroda "Trys dešimtmečiai" Parodų rūmuose veiks iki kovo 29 d.

"Cello &Jazz", 2015 m.

"Virginijus Viningas yra vienas ryškiausių šiuolaikinių ekspresionistų, gebantis tapybai suteikti daugialypio judėjimo. Pirmiausiai juda, rodos, patys potėpiai. Jie sklando ore, raibuliuoja, hipnotizuoja. Tik atsitraukus nuo paveikslo, visas dūzgiantis, spingsintis potėpių chaosas pagimdo aiškius siužetus, charakteringas fizionomijas, stiprius psichologinius portretus. V. Viningo drobių gyventojų siluetai, rodos, yra išlipdyti iš spalvotų dažo žvynų, plunksnų ar grumstų. Judėjimo įspūdį dar labiau sustiprina pasirinkti sudėtingi, netikėti rakursai".

Dailėtyrininkė Austėja Mikuckytė-Mateikienė

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder