V.Janukovičius skundėsi savo partijos kolegoms, kad Rusijos valdžia ne tik nevykdo ankstesnių susitarimų bei įsipareigojimų mažinti „Gazprom“ tiekiamų dujų kainas, bet ir vykdo žeminantį politinį spaudimą Ukrainai, netgi nevengia įžeidimų ir pasityčiojimų. Prezidentas priminė, kad dar Charkove Rusija pačiu aukščiausiu lygmeniu pažadėjo pakeisti dujų kainos formulę Ukrainai ir taip sumažinti pačią kainą, tačiau jokių savo pažadų neįvykdė.
Prezidentas akcentavo, kad šiuo metu Ukrainai parduodamų rusiškų dujų kaina yra tiesiog absurdiška - 430 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų (įskaitant tai, kad 100 JAV dolerių jau išskaičiuota už Juodosios jūros laivyno karinių bazių nuomą Kryme). Tuo metu Vokietija, Austrija ar Italija moka nuo 360 iki 380 JAV dolerių.
V.Janukovičius konstatavo, kad jokių pozityvių poslinkių santykiuose su Rusija laukti netenka, todėl nėra jokių kitų alternatyvų Ukrainai, kaip tik integruotis į ES erdvę. Išdėstęs savo argumentus, prezidentas pasakė, kad tie, kurie nesutinka su tokiu sprendimu, gali palikti posėdžių salę. Visi partijos kolegos liko sėdėti vietoje, demonstruodami lojalumą...
Vakar prezidento sprendimą planingai palaikė ir Ukrainos Vyriausybės vadovas Nikolajus Azarovas, pareikšdamas, kad energetinė nepriklausomybė ir energijos vartojimo efektyvumas Ukrainoje yra vienas iš pagrindinių šalies ūkio gaivinimo programos tikslų.
„Dauguma Ukrainos įmonių yra mažesnės nei konkurentės būtent dėl didelių energijos kainų, t.y. mūsų bendrovių konkurencingumą slopina nesąžininga dujų tiekimo sutartis su Rusija“, - sakė premjeras. Pasak jo, didelės energijos kainos „suvalgo“ įmonių pinigus, kurie galėtų būti skiriami gamybai modernizuoti ir plėsti.
Jis pakartojo, kad Ukraina negali susitarti su Rusijos Federacija dėl „nesąžiningos dujų kainos“ sumažinimo. „Ukrainai dujos ir toliau yra daug brangesnės nei kitoms Europos šalims, nes jų kainą veikia ir dideli dujų pertekliaus eksporto muitai. Šalis turi tik vieną galimybę sumažinti išlaidas energijai - rasti alternatyvą pernelyg brangioms Rusijos dujoms ir naftai. Dabartinės priklausomybės nuo Rusijos Ukraina nebegali sau leisti“, - sakė N.Azarovas.
Premjeras taip pat priminė, kad pastaraisiais metais nustojo dirbti nemažai gamtinių išteklių perdirbimo įmonių, nes perdirbti rusišką naftą ir dujas per daug brangu, be to, pasenusios ir gamyklų technologijos. Pasak jo, Ukrainos prezidentas „Vyriausybei nustatė aiškų uždavinį: naftos chemijos pramonės technologijų atsilikimas turi būti pašalintas, o energija - efektyviai tiekiama iš kelių užsienio šaltinių“. Šie uždaviniai Vyriausybei dabar yra svarbiausi.
Rašyti komentarą