Rusai bėga iš "miestų vaiduoklių"

Rusai bėga iš "miestų vaiduoklių"

Naujausias Rusijos gyventojų surašymas atskleidė niūrią demografinę tendenciją – žmonės bėga iš vis „besitraukiančių“ miestų ir kaimų į didmiesčius.

Be to, gyventojų skaičius šalyje apskritai mažėja, praneša naujienų agentūra AFP.

Pirmieji 2010 m. Rusijos gyventojų surašymo rezultatai parodė, kad šalies populiacija nuo 2002 m. sumažėjo 2,2 mln. gyventojų ir dabar yra 142,9 mln.

Nors ekspertai sako, kad tokių surašymo rezultatų buvo galima tikėtis, jie sistemingą žmonių kaupimąsi aplink didžiuosius šalies miestus – Maskvą ir Sankt Peterburgą, vadina labai neraminančiu.

Pasak Rusijos statistikos biuro „Rosstat“ vadovo Aleksandro Surinovo, kaimų, neturinčių gyventojų, skaičius per pastaruosius 8 metus išaugo nuo 13 tūkst. iki 19,4 tūkst.

Jo teigimu, 36,2 tūkst. kaimų turi mažiau nei 10 gyventojų – šis skaičius, palyginti su ankstesniu surašymu, taip pat išaugęs. „Tai nėra gera tendencija“, – sakė A. Surinovas.

Ne tik kaimai, bet ir maži bei vidutiniai miestai yra mirštantis reiškinys – mat žmonės bėga iš smunkančių vienos pramonės šakos miestų, kur nebuvo sukurta jokių alternatyvų po to, kai vietinės sovietų eros gamyklos turėjo užsidaryti.

„Monomiestai“, kaip valdžia juos įvardijo, iškilo kaip problema ypač per pastarąją ekonominę krizę, kai neproduktyvios sovietinės pramonės šakos buvo nepajėgios mokėti atlyginimų ir atleido darbuotojus.

Kai kurie iš tokių miestų, ypač Pikaliovas Leningrado regione, atkreipė šalies dėmesį, kai jo nepatenkinti gyventojai blokavo autostradą.

„Šių vienos pramonės šakos miestų problemų sprendimai nebuvo rasti“, – sako Sergejus Zacharovas, Maskvos Ekonomikos aukštosios mokyklos Demografijos instituto direktoriaus pavaduotojas.

Jo teigimu, žmonės toliau palieka net vidutinio dydžio miestus, kur gyvena nuo 100 tūkst. iki 200 tūkst. žmonių, kadangi jie neturi nieko, tik problemas. Be to, čia stokojama netgi teorinių sprendimų.

Pasak S. Zacharovo, per ateinančius 20 metų Rusija turės surasti būdą, kaip tvarkytis su didžiule infrastruktūra, likusia vietose, kur vis mažeja gyventojų. „Tiek jos išlaikymas, tiek sunaikinimas pareikalautų milžiniškų išlaidų“, – sakė ekspertas.

Nuo 2002 m. iki 2010 m. Maskvos populiacija išaugo 10,9 proc. Didelis augimas taip pat užfiksuotas daugiausia musulmonų gyvenamuose Šiaurės Kaukazo regionuose – 6,3 proc.

Tačiau didžioji šalies dalis patyrė populiacijos sumažėją. Tolimuosiuose Rytuose gyventojų sumažėjo 6 proc., o atšiauriuose šiauriniuose regionuose, tokiuose kaip Magdanas, rekordiniais 14 proc.

Rusijos vyriausybė paskelbė planą stabilizuoti gyventojų skaičių ties 142–143 mln. iki 2015 m., o iki 2025 m. padidinti iki 145 mln.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder