Policijos pranešime sakoma, kad 48 metų mikroautobuso vairuotojas buvo „sulaikytas visuomenės narių įvykio vietoje ir po to suimtas policijos“ po incidento netoli Finsberio parko mečetės, esančios Septynių Seserų kelyje.
Pareigūnai pridūrė 0 val. 20 min. vietos (2 val. 20 min. Lietuvos) laiku gavę iškvietimą dėl „transporto priemonės užvažiavimo ant pėsčiųjų“.
„Buvome informuoti, kad mikroautobusas rėžėsi į maldininkus, išėjusius iš #Finsberio parko mečetės. Mūsų maldos su nukentėjusiais“, – sakoma Britanijos musulmonų tarybos (BMT) „Twitter“ žinutėje.
BMT vadovas Harunas Khanas sakė, kad mikroautobuso vairuotojas „sąmoningai“ rėžėsi į žmones, ėjusius iš naktinių pamaldų per musulmonų šventąjį Ramadano mėnesį.
Laikraštis „The Evening Standard“ rašo, kad iš mikroautobuso vyras smogė peiliu mažiausiai vienam žmogui. Policija šį įvykį apibūdino kaip „rimtą incidentą“.
Vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas sakė matęs virš įvykio vietos skraidantį sraigtasparnį ir kelis gelbėjimo tarnybų automobilius Septynių Seserų kelyje – judriame Londono prospekte.
Policijos pareigūnai, dalis jų – ginkluoti, apsupo įvykio vietą, kur taip pat dirbo kinologai su šunimis.
Šalimais gatvėje meldėsi grupė musulmonų. Apie kilometro ilgio Septynių Seserų kelio ruože buvo sustabdytas eismas.
Ministrė pirmininkė Theresa May pasmerkė šį „baisų incidentą“, o opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas sakė esantis „visiškai sukrėstas“. Jis pridūrė, kad susisiekė su mečetėmis ir policija.
Įvykio vieta yra J.Corbyno Šiaurinėje Islingtono rinkimų apylinkėje.
Netoliese gyvenanti Cynthia Vanzella savo „Twitter“ paskyroje rašė: „Šiurpu žiūrėti, kaip policijos pareigūnai atlieka širdies masažą žmonėms ant žemės, beviltiškai mėgindami juos išgelbėti. Tikiuosi, kad jiems pavyko.“
BMT vadovo pavaduotojas Miqdaadas Versi sakė, kad incidentas įvyko „prie musulmonų rūpybos namų“, esančių Septynių Seserų kelyje šalia mečetės.
Londono greitosios pagalbos tarnyba pranešė: „Pasiuntėme į įvykio vietą greitosios pagalbos brigadų, pirmosios pagalbos paramedikų ir specializuotų reagavimo komandų.“
„Mūsų prioritetas – įvertinti sužalojimų lygį ir pobūdį bei užtikrinti, kad pagalba pirmiausiai būtų suteikta tiems, kam ji reikalingiausia, ir kad jie būtų nuvežti į ligoninę“, – pridūrė medikai.
„Piktavališkas smurtas“
Finsberio parko mečetė anksčiau buvo žinoma kaip radikalių islamistų centras, bet pastaraisiais metais, pasikeitus vadovybei, šie maldos namai smarkiai pasikeitė.
Mečetės ankstesnis imamas Abu Hamza 2015 metais Niujorke buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos už terorizmą.
Jis buvo šios mečetės pamokslininkas 1997–2003 metais, kol buvo suimtas už smurto kurstymą. Vėliau jis buvo išduotas Jungtinėms Valstijoms.
2015 metais ši mečetė buvo viena iš maždaug 20, dalyvavusių BMT organizuotoje atvirų durų dienoje. Per šį renginį siekta skatinti geresnį supratimą apie islamą po islamistų įkvėptų teroro atakų virtinės Paryžiuje.
Nors mečetės naujoji vadovybė stengėsi stiprinti ryšius su bendruomene, buvo pranešimų, kad po Paryžiaus atakų šie maldos namai gavo virtinę grasinamų elektroninių ir paprastų laiškų.
„Jeigu šis išpuolis bus patvirtintas kaip sąmoninga teroristinė ataka, tuomet tai turėtų būti klasifikuojama kaip teroro aktas“, – sakė musulmonų organizacijos „Ramadhan Foundation“ vadovas Mohammedas Shafiqas (Mohamedas Šafikas).
„Britanijos musulmonų bendruomenei reikia, kad visi padorūs žmonės palaikytų mus prieš šį piktavališką smurtą“, – pabrėžė jis ir pridūrė, kad „jau virtinę metų stiprėjo aštris islamofobija“.
Musulmonų žmogaus teisių grupė „Cage“ irgi atkreipė dėmesį, kad „epidemiškai pagausėjo antimusulmoniškų neapykantos nusikaltimų“.
„Raginame visus likti ramius ir visokeriopai stengtis neaštrinti jau dabar nestabilios ir nerimą keliančios padėties“, – sakoma jos pranešime.
Antimusulmoniškų nusikaltimų pliūpsnis
Birželio 3 dieną trys kovotojai, apsijuosę mirtininkų bombų muliažais, mikroautobusu rėžėsi į pėsčiuosius ant Londono tilto ir iššokę iš mašinos puolė badyti praeivius šalimais esančiame sostinės rajone.
Jie nužudė aštuonis žmones, kol galiausiai buvo nukauti policijos.
Londono meras Sadiqas Khanas po šios atako sakė, kad mieste rasistinių incidentų padaugėjo 40 proc., o prieš musulmonus nukreiptų incidentų – penkiskart.
Tuo metu savo „Facebook“ paskyroje S.Khanas ragino londoniečius „susiimti ir pasiųsti pasauliui aiškią žinią, kad mūsų miestas niekada nebus suskaldytas šių atgrasių žmonių, siekiančių mums pakenkti ir sugriauti mūsų gyvenimo būdą“.
Britanijoje šiemet įvykdytos dar dvi atakos.
Kovo 22-ąją Londone vyras rėžėsi į pėsčiuosius ant Vestminsterio tilto ir nudūrė vieną policijos pareigūną, budėjusį prie parlamento rūmų. Užpuolikas galiausiai buvo nušautas.
Per tą ataką žuvo penki žmonės.
Gegužės 22-ąją mirtininkas sprogdintojas detonavo bombą popmuzikos koncerte Anglijos šiauriniame Mančesterio mieste. Šis išpuolis nusinešė 22 žmonių gyvybes.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Rašyti komentarą