Kinija: Nobelio premijos skyrimas Liu Siaobo būtų "nedraugiškas Norvegijos aktas"

Kinija: Nobelio premijos skyrimas Liu Siaobo būtų "nedraugiškas Norvegijos aktas"

Šių metų Nobelio taikos premija skirta kinų disidentui Liu Siaobo (Liu Xiaobo), penktadienį Norvegijos sostinėje Osle pranešė Nobelio komitetas.

Likus kelioms dienoms iki laureato paskelbimo Pekinas įspėjo dėl provokacijos ir pabrėžė, kad šio disidento apdovanojimas būtų traktuojamas kaip "nedraugiškas Norvegijos aktas", praneša agentūra AFP.

Už Nobelio premijos skyrimą Liu Siaobo, be kitų, buvo Tibeto dvasinis lyderis Dalailama bei buvęs Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas (Vaclav Havel).

Manoma, kad premijos skyrimas kalinamam kinų disidentui padidins tarptautinį spaudimą Kinijos vyriausybei paleisti jį ir kitus disidentus į laisvę.

Po laureato paskelbimo žmogaus teisių organizacijos "Amnesty International" atstovas Danielis Grafas (Daniel Graf) sakė, kad Liu Siaobo yra vertas Nobelio taikos premijos.

Tuo tarpu Nobelio taikos premijos skyrimą Liu Siaobo kinų intelektualai vadina padrąsinimu demokratinėms jėgoms Kinijoje. Jie penktadienį sveikino Nobelio komiteto sprendimą, kuris didina spaudimą vyriausybei Pekine.

Liu Siaobo žmona Liu Sia (Liu Xia) sakė, kad jos vyro psichinė būklė yra gana gera, tačiau kalėjime jam vis tenka kęsti skrandžio skausmus. "Aš negalėjau įsivaizduoti, kad jam atiteks Nobelio taikos premija, - agentūrai dpa sakė moteris. - Todėl tuo sunkiau įsivaizduoti, kaip viskas klostysis toliau".

Šį pavasarį Liu Siaobo iš Pekino buvo perkeltas į toli esantį Dzindžou kalėjimą Kinijos šiaurės rytuose. Valstybės saugumas ketvirtadienį paragino Liu Siaobo dėl didelio tarptautinės žiniasklaidos susidomėjimo prieš Nobelio taikos premijos laureato skelbimo ceremoniją palikti Pekiną, tačiau ji nesutiko.

Žmogaus teisių aktyvistai sveikino Nobelio komiteto sprendimą. "Tai yra padrąsinimas demokratijos judėjimui, - sakė ilgametis žmogaus teisių aktyvistas Jao Lifa (Yao Lifa). - Tarptautinė bendrija rodo, kad rūpinasi tais, kurie Kinijoje dalyvauja demokratijos judėjime ir skatina laikytis žmogaus teisių".

Režimo kritikas Bao Tongas (Bao Tongas) nebuvo nustebęs dėl apdovanojimo. "Žinoma, kad jis jo nusipelnė", - sakė jis.

"Jis to nusipelnė, - kalbėjo ir pilietinių teisių gynėjas Tengas Biao (Teng Biao). - Per praėjusius 20 metų Liu Siaobo taikiai kovojo už demokratiją ir žmogaus teises". Šis apdovanojimas esą yra simbolinė pagarba visam demokratizacijos procesui Kinijoje.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder