JT inspektoriai turi įrodymų, kad cheminį ginklą prie Damasko panaudojo Basharo al Assado pajėgos
Jungtinių Tautų (JT) inspektoriai pirmadienį turėtų pateikti savo ataskaitą dėl tariamo cheminio ginklo panaudojimo netoli Damasko. Švedo Ake Sellstroemo vadovaujamų kontrolierių tikslas buvo išsiaiškinti, ar per ataką rugpjūčio 21-ąją iš tikrųjų buvo paskleistos nuodingosios dujos, o ne kas tai padarė. Tačiau, Vakarų diplomatų duomenimis, ataskaitoje dėl atakos, per kurią žuvo šimtai civilių, netiesiogiai bus apkaltintas Basharo al Assado režimas, praneša agentūra „Reuters“.
Anot diplomatų, ataskaita turėtų patvirtinti JAV teiginius, kas buvo panaudotos nervus paralyžiuojančios zarino dujos. Tai būtų netiesioginis kaltinimas B. al Assado režimui, nes nė viena sukilėlių grupuotė neturi cheminio ginklo. Ataskaitoje esą bus duomenų ir apie panaudotų raketų skrydžio trajektoriją. Tai leis daryti išvadą, kad raketos buvo paleistos iš regiono, kurį kontroliuoja vyriausybinės pajėgos. „Mes tikimės, kad šie įrodymai papasakos istoriją“, – sakė vienas JT diplomatas.
Daug kas priklauso nuo to, kaip ataskaitą įvertins JT generalinis sekretorius Ban Ki Moonas. „O. Selstriomas nieko nekaltins, tačiau niekas negali sutrukdyti generaliniam sekretoriui interpretuoti faktų ir pareikšti, kad kaltinimai krypsta konkrečia kryptimi“, – Niujorke kalbėjo diplomatas.
Ataskaita galėtų sustiprinti Vašingtono poziciją pokalbiuose su Maskva. JAV ir Rusija šiuo metu tariasi, kaip tiksliai Sirijos cheminiai ginklai galėtų būti perduoti tarptautinei kontrolei. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė turįs priežasčių teigti, kad atsakomybė dėl cheminio ginklo panaudojimo tenka sukilėliams.
Bet kokiu atveju cheminio ginklo kontrolė Sirijoje bus labai sunki. „Wall Street Journal“, remdamasis amerikiečių žvalgyba, rašo, kad Sirijos specialieji daliniai atsargas yra paskirstę mažiausiai 50 bazių visoje šalyje. „Mes šiandien daug mažiau nei prieš šešis mėnesius žinome apie tai, kur yra cheminiai ginklai“, – sakė vienas JAV pareigūnas. JAV spėja, kad Damaskas turi mažiausiai tūkstantį tonų cheminių ir biologinių kovinių medžiagų, „tačiau gali būti ir daugiau“.
Rašyti komentarą