Nepaisydama Jungtinių Tautų (JT) perspėjimų, Mianmaro vyriausybė iš Bangladešo sugrąžino pirmuosius rohinjų pabėgėlius. Vyriausybė pranešė, kad šeštadienį į Mianmarą grįžo pirmoji penkių asmenų šeima. Ji pradžioje nuvežta į „Sugrįžimo stovyklą“ Taungpjoletvėjuje Rachinų valstijoje. Pabėgėliai pranešime vadinami „musulmonais“ - žodžio „rohinjai“ vyriausybė nenaudoja.
Pateiktais duomenimis, tarnybos nustatė buvusią pabėgėlių gyvenamąją vietą ir išdavė jiems specialius dokumentus. Tačiau valstybės piliečiais jie nepripažįstami. Todėl rohinjų atstovai tokius dokumentus atmeta.
Nuotraukose, kurias paskelbė vyriausybė, matyti vyras, dvi moterys ir mergaitė su berniuku, kuriems įteikiami dokumentai ir kuriuos apžiūri medikai. Tada pabėgėliai buvo nuvežti į Maungdavo miestą, kur čia „laikinai“ gyvens pas giminaičius. Iš pranešimo nėra aišku, ar netrukus grįš daugiau pabėgėlių.
Musulmonai rohinjai daugiausiai budistų gyvenamame Mianmare daug dešimtmečių yra engiami. Rugpjūčio gale konfliktas paaštrėjo, kai rohinjų sukilėliai per atakas nužudė keliolika saugumo pajėgų narių. Kariuomenė į tai reagavo brutalia jėga - sugriovė daug rohinjų kaimų, pabėgėliai pasakojo apie nužudymus ir prievartavimus.
JT veiksmus prieš rohinjus įvardija kaip „etninį valymą“. Kovą specialioji JT pranešėja Mianmaro klausimu Yanghee Lee pirmą kartą panaudojo žodį „genocidas“. Organizacijos „Gydytojai be sienų duomenimis“, vien tik pirmąjį smurto mėnesį buvo nužudyta 6 700 rohinjų.
Nuo rugpjūčio į Bangladešą pabėgo 700 000 musulmonų mažumos atstovų. Mianmaras ir Bangladešas susitarė jau sausio gale pradėti pabėgėlių grąžinimą. Tačiau daugelis rohinjų baiminasi grįžti į teritoriją be garantuotų pagrindinių teisių ir saugumo.
Pastaruoju metu dėl greito grąžinimo įspėjo ir JT bei žmogaus teisių organizacijos. „Savanoriškam, oriam ir tvariam rohinjų sugrįžimui“ sąlygos esą kol kas neįvykdytos.
Rašyti komentarą