Pasitenkinimo gyvenimu lygis smarkiai sumažėjo šalyse, nukentėjusiose nuo krizės. Per pastaruosius ketverius metus šis rodiklis Graikijoje sumažėjo per 20 proc., Ispanijoje indeksas neteko apie 12 proc., Italijoje - 10 proc.
Tačiau kai kuriose šalyse pasitenkinimo gyvenimu lygis, priešingai, išaugo: Vokietijoje ir Izraelyje - daugiau nei 4 proc., o Meksikoje, Švedijoje ir Rusijoje geresniu gyvenimu džiaugiasi per 5 proc. gyventojų daugiau.
EBPO "Geresnio gyvenimo indeksas" atspindi tai, kaip žmonės apskritai vertina savo dabartinę gyvenimo situaciją. Jis sudaromas pagal 0-10 balų skalę.
Ataskaitoje pastebimas smarkiai sumažėjęs gyventojų pasitikėjimas vyriausybinėmis organizacijomis, finansiniais institutais ir žiniasklaida, tik 40 proc. EBPO narių šalių piliečių pasitiki nacionalinėmis vyriausybėmis. Tai žemiausias lygis nuo 2006 metų.
Graikijoje, labiausiai nukentėjusioje nuo krizės Europoje, vyriausybę remiančių piliečių dalis sumažėjo nuo 38 proc. 2007 metais iki 13 procentų. JAV šis rodiklis sumažėjo nuo 50 proc. 2009 metais iki 35 proc. 2012 metais. Japonijoje gyventojų pasitikėjimas smuko nuo 27 proc. 2010 metais iki 17 procentų.
Tačiau ne visose šalyse pastebima neigiama tendencija. Pavyzdžiui, britų vyriausybė krizės metais savo pozicijas gyventojų akyse sustiprino - nuo 36 iki 47 proc. 2007-2011 m. laikotarpiu.
Pirmąją ataskaitą "Kaip gyvenimas?" EBPO parengė 2011 metais, siekdama įvertinti ekonomikos gerovės ir gyventojų gyvenimo kokybės lygį. Ataskaitoje atsižvelgiama į tokius veiksnius kaip asmeninio saugumo, išsilavinimo, sveikatos apsaugos, ekologinės situacijos lygis, taip pat į tai, kokiu mastu dalyvaujama įvairioje socialinėje ir politinėje veikloje.
"Ši ataskaita turėtų nuskambėti mums kaip pabudimo signalas, - sakė EBPO generalinis sekretorius Anchelis Gurija (Angel Gurria). - Tai priminimas, kad pagrindinis bet kurios ekonominės politikos tikslas - žmonių gyvenimo pagerėjimas. Turime iš naujo suvokti, kaip sukoncentruoti žmogaus poreikius į politinių sprendimų proceso centrą".
Rašyti komentarą