Afganistanas (XVII). Novruz Mubarak - Su Naujaisiais metais!

Afganistanas (XVII). Novruz Mubarak - Su Naujaisiais metais!

Šeštadieninio "Vakarų ekspreso" skaitytojams - įspūdžiai iš Afganistano, kuriais dalinasi ten tarnaujantis klaipėdietis Vaidas Bimbiris, LDK Butigeidžio dragūnų motorizuotojo pėstininkų bataliono viešųjų ryšių karininkas. Jis yra pernai lapkritį Goro provincijoje tarnybą pradėjusios 16-osios Provincijos atkūrimo grupės (PAG) iš Lietuvos pamainos Karių ir civilių bendradarbiavimo grupės karininkas.

Čaršambe (trečiadienis), kovo 20-oji. Ir nors kalnų viršūnės vis dar pasislėpusios po sniego kepurėmis, tačiau termometro stulpelis kelinta savaitė įrodinėja, kad jau pavasaris. Šiandien pagaliau ta diena, kai šviesa, dar kiek pasigrūmusi lygioje kovoje su tamsa, pasieks neišvengiamą pergalę ir paskelbs, kad atėjo Nauja diena - vietine kalba - Novruzas, o mums suprantamiausiai - Naujieji metai. Sveiki sulaukę 1392-ųjų!

Tai jau trečias kartas per pastarąjį pusmetį, kai turiu progą švęsti Naujuosius: lapkričio viduryje mėnulio kalendorius didžiajai daliai musulmonų pasaulio paskelbė 1434-uosius, nepraėjus nė dviem mėnesiams sutikom 2013-uosius, o dabar, kartu su pavasario lygiadieniu, į Afganistaną atšuoliavo ir persų 1392-ieji. Ir kas sakė, kad kelionės laiku tik pasakose ir mokslinėje fantastikoje gyvuoja?

Bet šįkart - ne apie keliones laiku. Ankstesnių savo misijų Afganistane metu Novruzas man kažkaip praslysdavo pro akis, todėl dabar tiesiog buvo įdomu, kokios yra šventimo tradicijos ir papročiai.

Pirmiausia, Naujieji metai čia, Afganistane, yra pavasario atėjimo bei gyvybės sugrįžimo šventė, kuri daugiausia minima šeimos rate. Taip pat tikima, jog šią dieną į žemę nusileidžia angelai, todėl būtina juos deramai sutikti. Dėl šių priežasčių stengiamasi apsivalyti ir atsinaujinti tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme: Naujųjų išvakarėse tvarkomi ir puošiami namai, išmetami seni nereikalingi daiktai, perkami nauji drabužiai ir namų apyvokos daiktai, atiduodamos skolos, stengiamasi pamiršti bet kokius nesutarimus ir susitaikyti.

Turbūt neišvengiamas visų švenčių Afganistane atributas yra vaišių stalas. Novruzo progai ruošiamas Haft Sinas (dari kalba: haft - septyni, sin - "s") - vaišės iš 7 patiekalų, kurie vietine kalba prasideda raide "s". Kodėl būtent septyni patiekalai? Šis skaičius islame simbolizuoja tobulumą bei žymi septynias gyvenimo materijas: ugnį, žemę, vandenį, orą, augalus, gyvūnus ir žmones.

Tad ant vaišių stalo patiekiama obuolių (sib), simbolizuojančių grožį, daigintų grūdų (sabzeh) - paprastai kviečių arba lęšių, simbolizuojančių gamtos atgimimą, kviečių gemalų pudingo (samanu), simbolizuojančio gerovę ir turtą, acto (serkeh), simbolizuojančio ilgaamžiškumą, išmintį ir kantrybę, česnako (sir), simbolizuojančio sveikatą, žagrenio uogų (somaq), simbolizuojančių saulėtekį bei, galiausiai, džiovintų žilakrūmio vaisių (senjed), simbolizuojančių meilę.

Beje, ant šventinio stalo neretai galima pamatyti ir margintų kiaušinių - nepakeičiamą mūsų Velykų atributą, kuris čia taip pat simbolizuoja gyvybę bei derlingumą.

Švenčiant Naujuosius metus žmonės pasipuošia naujais drabužiais, delnus išsimargina rausvais chna dažais, lanko artimuosius linkėdami vieni kitiems praeityje palikti visas negandas, o pavasarį pasitikti su gera nuotaika, šviesiomis viltimis ir kilniais tikslais. Rodant nuoširdumą, savitarpio supratimą bei bendravimo tvarumą, šeimos rate keičiamasi dovanomis.

Savo šventimo tradicijas turi ir vaikai: lankydami gimines ir kaimynus jie prašo saldumynų, kuriais pripildomos vaikų kepurės. Neatskiriama Novruzo šventimo dalis yra aitvarų leidimas, ypač tarp vaikų ir jaunimo. Pirmąją Naujųjų metų - pavasario dieną dangus sužydi įvairiausiomis spalvomis, kurias dar labiau paryškina vaikų krykštavimai ir juokas.

Nors Naujųjų metų šventimo tradicijos siekia daugiau nei 3000 metų, tačiau į Afganistaną šie papročiai sugrįžo palyginti neseniai. Talibano valdymo laikotarpiu Novruzo minėjimas buvo uždraustas, kadangi žmonės švęsdami elgiasi "per daug nuodėmingai" - juk neatskiriama šventės dalis yra gera nuotaika, muzika ir šokiai, o tai, pagal talibų sampratą, buvo nesuderinama su kertinėmis islamo tiesomis ir tikro musulmono religingumu.

Priklausomai nuo regiono, Novruzo šventimo tradicijos šiek tiek skiriasi. Pagrindinė Naujųjų metų šventė vyksta Afganistano šiaurinėje dalyje esančiame ketvirtajame pagal dydį šalies mieste - Mazari Šarife. Būtent į šį miestą pasitikti pavasario ir Naujųjų metų vyksta galintys sau tai leisti afganai. Greta muzikos, šokių ir įvairiausių atrakcijų susirinkusieji stebi pranašišką didžiulės vėliavos kėlimo ceremoniją: jei kildama plevėsuoja lėtai ir sunkiai - ateinančiais metais laukia daug iššūkių ir sunkumų, o jei plazdena lengvai ir sklandžiai - sėkmingi bus ir metai.

Mums pažįstamas supratimas, kad "kaip sutiksi Naujus, tokie ir bus metai" gyvas ir čia, Afganistane, todėl pirmosiomis Novruzo dienomis stengiamasi nestokoti geros nuotaikos bei teigiamų emocijų.

Gražių, prasmingų ir nerūpestingų Naujųjų metų! Novruz Mubarak!

Bus daugiau

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder