Žemė - mūsų visų ir kiekvieno

Žemė - mūsų visų ir kiekvieno

Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis, kai visuose Žemės rutulio kampeliuose dienos ir nakties trukmė susilygina. Lietuvoje šis stebuklingas gamtos reiškinys vyks kovo 20 d. 8 val. 07 min.

1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena. Atgavus nepriklausomybę atsirado galimybė palaikyti šią iniciatyvą, todėl Aukščiausioji Taryba 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje. Šią dieną visur keliama Žemės vėliava, organizuojami šventiniai renginiai, išvykos į parkus, tvarkomi miškai, vyksta inkilų kėlimo akcijos. Visa tai skatina žmonių ir gamtos darną, pagarbą ir meilę savo tėvynės Žemei.

Klaipėdoje Žemės vėliava pirmą kartą buvo pakelta 1993 m. kovo 20 d.

Pavasario lygiadienis astronomų vadinamas pavasario ekvinokcija. Svarbu tai, kad šią gamtos atbudimo, Saulės triumfo dieną yra gera proga visiems žmonėms stabtelėti, pamąstyti apie Žemę, kurioje gyvename, apie gamtosaugos problemas, kurių sprendimas priklauso nuo mūsų visų. Šviesieji pasaulio protai vis griežčiau ragina tausoti žemės turtus, keisti savo požiūrį ir elgseną santykiuose su Gamta.

Pasaulinės Žemės dienos išvakarėse verta pamąstyti apie neabejotiną vertybę, kuri jungia visus pasaulio žmones. Tai - Žemė, mūsų planeta. Ji mus rengia, maitina, auklėja. Žmogus į Žemę graužiasi kaip vabalas į obuolį ir stengiasi iš jos pasiimti akmens anglį, naftą, dujas, įvairią rūdą, o Žemei grąžinti kenksmingas atliekas. Jau teršiamas kosmosas, kėsinamasi į dangaus kūnus. O Raudonoji knyga nuolat storėja, jon įrašomi nueinantys į nebūtį gyvūnai bei augalai ir, jei žmogaus elgesys nesikeis, į Raudonąją knygą turės įsirašyti Homo sapiens (protaujantis žmogus), tik žodį protaujantis turės parašyti kabutėse, nes kur, žmogau, buvo tavo protas, kad save pasmerkei nebūčiai.

Lietuvis nuo seno garbino gamtą, iš gamtos sukurtų medžiagų sau statydino būstą, gamino maistą, drabužius. Civilizacija ir techninė revoliucija Lietuvos neaplenkė. Todėl ir mūsų šalis jaučia klimato kaitos požymius - pasikeitė metų laikų orai, dažniau aplanko sausros ar liūtys, audros ir net uraganai, iš daugumos šulinių pavojinga gerti vandenį.

Sprendžiant žmogaus ir gamtos konfliktą yra viena išeitis - atsisakyti senojo elgesio, mąstymo. Kiekvienas žmogus ir mes visi turime pabusti aktyviai gamtosaugos veiklai. Anksčiau ar vėliau turėsime apriboti besaikį daiktų dauginimą. Vartojimo didėjimas ar gamtos išteklių tausojimas, materialinis komfortas ar sveika aplinka? Vien praktiškumo bei vartojimo siekimas jau įpainiojo žmogų į sunkiai išsprendžiamus prieštaravimus ir sukomplikavo jo likimą.

Sustokime, neįsibėgėkime... Pamąstykime. Nepamirškime, kad nuo kiekvieno mūsų atsakomybės jausmo stiprumo priklausys, kokia Žemė bus po dešimties ir daugiau metų.

Renginys

Kovo mėn. 20 d. "Manto namuose" (Herkaus Manto g. 7, 2 aukštas) vyks renginys, skirtas Žemės dienai.
14 val. - filmų gamtos tema demonstravimas.
15-16.30 val. Moksleivių gamtosauginis forumas.
17 val. seminaras "Žmogaus ir gamtos sauga"
18.30 val. Diskusijos. Seminaro apibendrinimas.
19 val. filmų gamtosaugos tema demonstravimas. Lankstinukų apie Akmenos-Danės upės baseiną dalijimas.

Dalia ŽUKIENĖ, NVO "Žalia banga" pirmininkė

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder