Išlaisvinkime Klaipėdą nuo beveidės sovietinės gyvenvietės statuso

Išlaisvinkime Klaipėdą nuo beveidės sovietinės gyvenvietės statuso

Kovo 12 d. "Vakarų ekspreso" numeryje labai susidomėjęs perskaičiau Giedrės Norvilaitės straipsnį dėl gimstančios idėjos atstatyti Klaipėdoje labai gražų reprezentacinį Biržos pastatą, kuris išstovėjo beveik nepažeistas per karo veiksmus 1945 m. ir buvo nugriautas, kaip ir daugelis kitų vertingų pastatų, tuoj po karo.

Esu senas kraštotyrininkas, seniai domiuosi Klaipėdos istorijos apraiškomis, renku istoriografinę medžiagą, atvirukus, pats fotografuoju Klaipėdą ir jos apylinkes daugiau kaip keturiasdešimt metų. Aš abiem rankom pasisakau už šio labai gražaus pastato su bokštu atstatymą.

Dėjome pastangų su kitais bendraminčiais, kad būtų atstatyta senamiestyje Šv. Jono bažnyčia, senoji miesto pilis ir panašūs objektai, bet, deja, tenka susidurti su skeptikais ir šiaip neigiamai žiūrinčiais į senų istorijos objektų atstatymą, su tam tikros rūšies vadinamo "autento" vergais. Jie kokią beformę plytgalių krūvą bevelija laikyti "autentu", nors faktiškai tai dažniausiai būna to objekto nuniokojimo "autentas".

Kalbant dėl buvusių istorinių objektų atstatymo reikia atsiminti, kad Lietuva turi tik vieną uostamiestį, kurio istorinis ir kultūrinis paveldas karo, ir ypač pokario, laikotarpiu labai nukentėjo, daugelis vertingų objektų buvo tiesiog be gailesčio barbariškai nušluoti nuo žemės paviršiaus, jie išnyko iš miesto panoramos.

Klaipėda ir šiuo metu nėra labai didelis miestas, o prieškariu ir dar anksčiau ji buvo tik nedidelis miestelis, ir čia tikrai nebuvo begalės istorinių objektų, kokių turi didieji pasaulio miestai ir kur tie daugybė istorinio paveldo objektų gerai prižiūrimi, o daug kur ir atstatomi.

Taigi, bėdoti, kad atstatymai brangiai kainuoja ir panašiai, mums nepritiktų, nes kad ir atstatume kelis istorinio plano objektus, iš tolo neprilygtume plataus užmojo panašaus pobūdžio darbams, kurie yra vykdomi užsienio šalyse.

Prieškariu ties Biržos tiltu, dešiniajame Danės krante, stovėjo Biržos pastatas, o kairiajame, palei pat krantinės sienutę, stovėjo irgi gražus statinys arkiniais langais. Ties ta vieta Klaipėda priminė Veneciją.

Na, o kalbant apie pakrantės skverelio likimą, tai pastačius čia Biržos pastatą pagal seną modelį, skverelio dar liktų ir Žvejo skulptūros aplinkoje, liktų ir Danės skvero pagrindinė dalis, esanti į rytus nuo Biržos tilto.

Senieji buvusios Biržos pamatai kai kur buvo atidengti, kai čia prieš 5 ar 6 metus vyko kažkokių žemės trasų perkasimai. Kaip kraštotyrininkas, čia ne sykį dairiausi, fotografavau, radau senų butelių su "Memel" užrašais, įvairių šukių, gelžgalių ir panašiai.

Atstačius Biržos pastatą, greta esantis senasis rotušės pastatas nebūtų toks vienišas pokarinės dėžučių architektūros fone. Vaduokimės visomis priemonėmis, kad išlaisvintume Klaipėdą nuo beveidės sovietinės gyvenvietės statuso.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder