Verslininkai išlaiko valdininkiją

Verslininkai išlaiko valdininkiją

Galbūt jūs iš manęs tikitės pranešimo, kad atlikome naują visuomenės nuomonės tyrimą ir tas tyrimas parodė baisių dalykų: žmonės neapkenčia verslininkų... Tada man reikėtų tik paaiškinti, kodėl taip yra. Manau, teorijų labai nesunku būtų sugalvoti, bet aš tokių duomenų neturiu.

Kadaise prieš kelerius metus anketoje, vadinamoje „Omnibusu", vienas klausimas buvo toks: „Kaip jūs žiūrite į Lietuvos karius, kurie važiuoja į taikos palaikymo misijas? Ar pritariate taikos palaikymo misijoms?" Rezultatas buvo toks, kad absoliuti dauguma žmonių pritarė toms misijoms.

Kito užsakovo klausimas tame pačiame „Omnibuse" buvo šitoks: „Kaip jūs žiūrite, kad Lietuvos kariai yra siunčiami į karštuosius taškus?" Ir rezultatas buvo diametraliai priešingas - turbūt 70 proc. pasisakė prieš Lietuvos karių siuntimą į karštus taškus, kur jie gali nukentėti.

Štai, nuo vieno žodžio priklauso rezultatai, nuo konteksto, ką turi žmogus galvoje; nuo to, kokie kiti klausimai, kokia tematika, priklauso ir atsakymai. Apskritai gal nėra blogų klausimų, yra blogos interpretacijos. Taip ir apie verslininkus: kokiame kontekste ko buvo paklausta, kas čia turima galvoje?

Žodis „verslininkas" mūsų kalboje turi labai daug įprastinių asociacijų. Viena vertus, verslininkas gali asocijuotis su oligarchu, kuris yra blogas žodis: oligarchas - jis kažką veikia, paveikia, daro kažką labai blogai. Pastaruoju metu buvo toks žodis „turgininkai". Turiu galvoje ginčus dėl kasos aparatų: „turgeiviai", kurie nenori kasos aparatų, nenori mokėti mokesčių, tik ir taikosi išsisukti privatizavę turtus visokiausius. „Išnaudotojai, supermarketai, kiaulių fermos, žmonės labai mažai gauna, o jie patys lobsta, stato pilis." Štai ir važiuojant į Marijampolę, ten pilis viena stovi, turbūt simbolis viso šito, kas turima galvoje. Bet, kita vertus, tie patys žmones turi ir kitokios informacijos, jie mato ir kitų pavyzdžių, tad ir žodį „verslininkas" taria kitaip.

Manau, niekas nesiginčija dėl to, kad verslininkai kuria darbo vietas. Išlaiko valdininkiją - tas žodis „valdininkas" turi negatyvią konotaciją. Buvo priimtas sprendimas apskritai nevartoti šito žodžio valstybės tarnyboje. Valstybės tarnautojas turi geresnį reitingą negu valdininkas.

Bet verslininkai išlaiko valdininkiją - šiame kontekste jie yra puikiausi žmonės. Verslininkus persekioja daugybė valstybės struktūrų, yra gal šimtas tikrinimo institucijų. Pats susiduriu su tomis institucijomis ir verslininko kaltumo prezumpcija - jis bus kažką ne taip padaręs.

Tai mato ir žmonės, kurie norėtų pradėti savo verslą, jeigu būtų palankios sąlygos. Kokių nors klasinių įsitikinimų, kad verslininkai, kaip klasė, yra blogi, manau, mūsų visuomenėje tikrai nebuvo ir nėra. Tiesiog skirtingu laiku ir skirtingame kontekste žmonės kalba apie kitus dalykus. Čia norėčiau išvengti tokių štampų, situacija yra daug sudėtingesnė. Tas verslininkas nėra koks nors konkretus dalykas kaip obuolys, o yra įvairiausių tipų verslininkų.

Kalbėdamas apie įvaizdį, remsiuosi „Eurobarometro" prieš porą metų atliktais tyrimais. Europos Komisija labai susirūpinusi, kad verslumo rodikliai Europoje daug blogesni negu JAV...

Mintys iš knygos "Marijampolės forumas"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder